تیرامیسو یکی از معروف ترین دسرهای ایتالیایی است که در دل همه مردم جا باز کرده و در کشور ما هم رواج زیادی پیدا کرده است. این روزها به ندرت کافه یا رستورانی پیدا میشود که دسر تیرامیسو در منوی دسرهایش نباشد.

دوستداران قهوه بدون شک از این دسر هم خوششان خواهد آمد. چون برای تهیه تیرامیسو، بیسکویت لیدی فینگر در قهوه سرد فرو میرود و طعم و عطر عالی قهوه را به خودش جذب میکند.

لایه دیگر دسر مخلوطی است که از خامه پنیر ماسکارپونه تهیه میشود. این پنیر عالی که بافتی شبیه به خامه دارد در کنار لیدی فینگر آغشته به قهوه فوق العاده است.

tiramisu-recipe

با وجود هواداران زیاد این دسر، عده ای فکر میکنند تهیه تیرامیسو خیلی سخت است و نیاز به یک سرآشپز حرفه ای دارد. اما این طور نیست. شما خیلی راحت با کمی حوصله میتوانید این دسر خوشمزه را در منزل تهیه کنید.

با دنبال کردن دستور تهیه  و تصاویر مرحله به مرحله که در ادامه خواهید دید درست کردن یک تیرامیسوی عالی برای هر کسی راحت خواهد بود.

طرز تهیه دسر تیرامیسو

طرز تهیه دسر تیرامیسو :

اول از همه زرده و سفیده تخم مرغ ها را از هم جدا کنید. قابلمه ای را تا وسط آب کنید و روی شعله بگذارید تا آب جوش بیاید. سپس یک کاسه روی قابلمه بگذارید و زرده های تخم مرغ و شکر را داخل آن بریزید (روش بنماری). شعله را کم کنید و حدود 10 دقیقه مرتب هم بزنید تا مخلوط یکدستی حاصل شود.

طرز تهیه دسر تیرامیسو

 آن را از روی شعله بردارید و هم بزنید تا غلیظ و لیمویی رنگ شود. علاوه بر این با این کار مخلوط شما قدری هم خنک می شود. اگر حجم بیشتری از مواد دارید و میخواهید برای افراد بیشتری تیرامیسو درست کنید حتماً مدت بیشتری صبر کنید تا مایه خنک شود سپس مراحل را ادامه دهید.

طرز تهیه دسر تیرامیسو

حال پنیر ماسکارپونه را اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط دوباره یکدست شود.

طرز تهیه دسر تیرامیسو

خامه را در ظرف دیگری خوب بزنید تا فرم بگیرد، سپس آن را با مایه قبلی مخلوط کنید.

طرز تهیه دسر تیرامیسو

قهوه سرد را در کاسه ای بریزید و بیسکویت های لیدی فینگر را یکی یکی داخل آن فرو ببرید، فقط در حدی که مرطوب شوند (نیازی به خیساندن نیست).

طرز تهیه دسر تیرامیسو

قالب عمیقی را آماده کنید و یک لایه بیسکویت لیدی فینگر به صورت مرتب کف آن بچینید.

طرز تهیه دسر تیرامیسو

سپس نصف مایه ماسکارپونه را روی آن بریزید و به صورت یکنواخت پخش کنید. دوباره این کار را تکرار کنید (یک لایه بیسکویت لیدی فینگر و یک لایه مخلوط پنیر).

طرز تهیه دسر تیرامیسو

بگذارید دسر حداقل 4 ساعت در یخچال بماند سپس پودر کاکائو را روی آن بپاشید. قبل از سرو دسر تیرامیسو را به سایز دلخواه برش بزنید.

طرز تهیه دسر تیرامیسو

نکته: بهتر است بگذارید تیرامیسو از شب تا صبح در یخچال بماند.