درست است که غذا و مواد اولیه به کار رفته در آن اهمیت دارد؛ اما این ادویه و مخلفات است که رنگ و طعم نهایی را به غذا میبخشد. سس سیر هم از آن دسته مخلفاتیست که به خاطر طعم و عطری که دارد پایه ثابت غذاهایی مثل پاستا، مرغ سوخاری و غذاهای عربی مثل فلافل است. طعم این سس و وجود آبلیمو در آن باعث شده است که حتی کسانی که مزه و بوی سیر را دوست ندارند و از آن در غذا استفاده نمیکنند، از این سس در وعده های غذایی و دسرها، در غذاهایی گوشتی استفاده کنند. تهیه سس سیر به دو روش رایج است؛ روش اول روشیست که در آن نیازی به نشاسته نیست و بافت لطیف سس تنها به دلیل اضافه کردن روغن حاصل میشود. اما در روش دوم از لعاب نشاسته نیز برای تهیه این سس لذیذ استفاده میشود.

با ما باشید و تهیه مرحله به مرحله این سس پرطرفدار و خوشمزه را به دو روش متفاوت ببینید.

 

طرز تهیه سس سیر خانگی

 

روش اول تهیه سس سیر

 

مرحله اول

پیش از آن که تهیه سس را آغاز کنید، روغن را در فریزر یا یخچال بگذارید تا سرد شود اما قبل از یخ زدن آن را خارج کنید. همزمان که روغن در فریزر یا یخچال، در حال سرد شدن است، سر و ته حبه های سیر را بزنید، آن ها را نصف کنید و جوانه های سبز داخل آن ها را با چاقو خارج کنید. حبه های سیر را همراه با نمک و فلفل، 1/4 پیمانه آب لیمو و 1/4 پیمانه آب سرد داخل غذاساز بریزید.

مخلوط کردن مواد

مرحله دوم

مواد را در غذاساز خوب مخلوط کنید تا بافت یکنواختی حاصل شود. کناره های غذاساز را با قاشق یا کاردک تمیز کنید.

 

مواد مخلوط شده

 

مرحله سوم

روغن را از فریزر یا یخچال خارج کنید و غذاساز را مجددا روشن کنید. اینبار همچنان که غذاساز روشن است و مواد در حال مخلوط شدن هستند، روغن را بسیار آرام و مداوم به مخلوط اضافه کنید. بعد از هر پیمانه روغنی که اضافه میکنید، یک قاشق غذاخوری لیمو و یک قاشق غذاخوری آب سرد نیز به مخلوط اضافه کنید. اطراف غذاساز را با قاشق یا کاردک تمیز کنید.

 

اضافه کردن روغن

   

تمیز کردن دور ظرف

و در نهایت سس سیر شما آماده است.  

روش دوم تهیه سس سیر

 

مواد اولیه لازم:

سیر 2 بوته روغن 5 قاشق غذاخوری آب سرد یک پیمانه فلفل یک قاشق چایخوری نمک یک قاشق چایخوری نشاسته 4 قاشق غذاخوری آبلیمو بدون پالپ یک قاشق چایخوری  

مرحله اول

نشاسته را درون اب سرد حل کنید، قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید و نشاسته حل شده را درون قابلمه بریزید و مدام بهم بزنید تا نشاسته کمی سفت شده و خودش را بگیرد سپس از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید.

مرحله دوم

سیرهای پوست کنده را خوب له کنید سپس درون میکسر بهمراه نشاسته ، آبلیمو ، روغن ، نمک و فلفل بزنید تا سس یکدست شود، سس سیر را 1 ساعت درون یخچال قرار دهید.

 سس سیر شما آماده است. میتوانید آن را همراه با فلفل سیاه و روغن زیتون سرو کنید. در صورت تمایل از مقدار بیشتری سیر نیز میتوانید استفاده کنید.

نوش جان

نکات کلیدی تهیه سس سیر

- دمای آب باید صفر درجه باشد. برای رساندن آب به این دما، میتوانید یک الی دو قطعه یخ را به مدت 5 دقیقه در لیوان آب بیاندازید. سپس یخ ها را جدا کرده و آب را به مقدار لازم در غذاساز بریزید. - در روش اول روغن باید آن قدر اضافه شود که بافت سس سیر شما شبیه بافت سس مایونز شود. بعضا حتی سه و نیم پیمانه روغن نیز برای رسیدن به این بافت کافیست. روغن بیش از حد باعث چربی زیاد سس میشود و مطلوب نیست. - دقت کنید که میکسر زیاد داغ نشود در غیر اینصورت ممکن است محتویات سس از هم جدا شوند و با هم خوب مخلوط نشوند. - از روش اول حدود 5 پیمانه سس سیر تهیه میشود که در 40 وعده غذایی قابل استفاده است؛ با احتساب این که در هر وعده غذایی مقدار دو قاشق غذاخوری از سس سیر شما استفاده شود. سس سیر آماده شده را میتوانید در ظرفی دربسته داخل یخچال و حداکثر به مدت 4 هفته نگهداری کنید. - مواد اولیه نوشته شده در بالای صفحه و همچنین جدول ارزش غذایی، مخصوص روش اول تهیه سس سیر میباشد. - در روش دوم تهیه سس، نشاسته را تا حدی حرارت دهید که از حالت ابکی بودن خارج شده و حالت کرمی پیدا کند ، حرارت دادن بیش از حد نشاسته موجب خشک شدن و خرابی بافت سس میشود.