رولت خامه‌ای یا رول سوییسی یکی از انواع کیک و شیرینی ساده و خوشمزه است که در مدت زمان کوتاهی آماده می‌شود. در تهیه رولت خامه ای به روش‌های مختلفی می‌توانید خلاقیت داشته باشید و تنوع ایجاد کنید: این رولت را می‌توانید با انواع میوه، شکلات، و کرم پر کرده و به همراه نوشیدنی‌های گرم مانند قهوه، چای، و انواع دمنوش سرو کنید. در این دستور طرز تهیه رولت خامه ای ساده را با شما عزیزان در میان می‌گذاریم. با آموزش تصویری رولت خامه ای فوت و فن تهیه رولتی خوشمزه و خانگی را به طور کامل خواهید آموخت. البته ما معمولاً رولت و نان خامه ای را در کنار هم سرو میکنیم. طرز تهیه نان خامه ای را هم برای شما در مطلب دیگری به طور مفصل توضیح داده ایم.

  رولت خامه ای 1  

طرز تهیه رولت خامه ای

 

مرحله اول:

فر را در دمای 180 درجه گرم کنید. یک سینی شیرینی‌پزی در ابعاد 30 در 40 را با کاغذ روغنی بپوشانید و با کره چرب کنید. در یک کاسه آرد، بیکینگ پودر، و نمک را مخلوط کنید و کنار بگذارید.

 

مرحله دوم:

در کاسه‌ای جداگانه تخم‌مرغ، وانیل، و شکر را مخلوط کنید و با همزن تا جایی که ترکیب آن‌ها زرد روشن و کشسان شود هم بزنید. روغن را اضافه و مخلوط کنید. سپس کم کم مخلوط آرد را به این ترکیب اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود.

 

مرحله سوم:

مایه کیک را داخل سینی شیرینی‌پزی بریزید و سطح آن را با قاشق صاف کنید. مایه را به مدت 12 الی 15 دقیقه داخل فر قرار دهید. برای اینکه از پخته شدن خمیر اطمینان حاصل کنید، سر یک چنگال را به آرامی داخل آن فرو کنید و بیرون بیاورید. اگر خمیر به چنگال نچسبد یعنی پخته شده و آماده است.

  رولت خامه ای فر  

مرحله چهارم:

یک حوله تمیز آشپزخانه را روی سطح میز پهن کنید و روی آن شکر بپاشید. استفاده از شکر کمک می‌کند تا کیک به پارچه نچسبد. سینی کیک را روی حوله پشت و رو کنید و کاغذ روغنی را از روی آن جدا کنید. روی سطح کیک مقداری شکر بپاشید. کیک را تا زمانی که هنوز گرم است رول کنید و در گوشه‌ای بگذارید تا خنک شود. هنگام رول کردن کیک هنوز باید گرم باشد، در غیر صورت ترک می‌خورد و می‌شکند.

  رول خامه ای رول کردن 1

رول خامه ای رول کردن 2

مرحله پنجم:

پنیر خامه‌ای، وانیل، و شکر را در یک کاسه با هم مخلوط کنید. در کاسه‌ای جداگانه خامه را با همزن هم بزنید تا پف کند. سپس ترکیب پنیر خامه‌ای و خامه زده شده را با هم مخلوط کنید. به جای این ترکیب میتوانید از خامه کیک ساده هم استفاده کنید که دستور تهیه آن قبلا گفته شده و در لوازم قنادی ها هم به اسم خامه قنادی به صورت فریز شده به فروش میرسد.

 

مرحله آخر

رول کیک را باز کرده و خامه را روی سطح آن پخش کنید. در صورت تمایل می‌توانید بخشی از خامه را برای تزئین روی رولت خامه ای کنار بگذارید. سپس دوباره کیک را رول کنید و برای حداقل یک ساعت داخل یخچال قرار دهید. رولت خامه ای شما آماده است. رولت را می‌توانید با پودر قند، سس شکلات، ترافل، و یا انواع میوه‌های تازه تزئین، و با نوشیدنی‌های گرم سرو کنید. نوش جان!

  رولت خامه ای نهایی  

آموزش رولت خامه ای بدون فر:

برای تهیه رولت خامه ای بدون فر هم میتوانید از همین دستور استفاده کنید. فقط تابه دو طرفه ای را با کمی روغن چرب کنید. مایه را داخل آن بریزید (ارتفاع 7-8 میلی متر). 10 دقیقه روی شعله ملایم بگذارید تا یک طرف کیک پخته شود. سپس تابه را برگردانید و بگذارید طرف دیگر هم طلایی شود (حدود 5 دقیقه). بقیه مراحل را مانند دستور اصلی دنبال کنید.

 

نکته ها:

- در صورت تمایل می‌توانید به جای خامه از بستنی استفاده کنید. بستنی را برای مدتی داخل دمای اتاق قرار دهید تا نرم شود. سپس با قاشق آن را روی سطح کیک پخش کرده و کیک را رول کنید. رول را به مدت 3 ساعت داخل فریزر قرار دهید تا بستنی دوباره سفت شود. رولت کیک بستنی شما آماده است! با استفاده از دستورهای تهیه بستنی ایران‌کوک، از طعم رولت کیک بستنی با بستنی خانگی لذت ببرید.

- رولت خامه‌ ای را می‌توانید با انواع شکلات، مربا، و میوه‌های فصلی پر کرده و هر بار به شکلی جدید سرو کنید.

- برای استفاده از خامه قنادی آماده، چند دقیقه قبل آن را از فریزر خارج کنید. اجازه دهید فقط کمی یخ آن باز شود (نه این که شل شود) سپس با همزن برقی بزنید تا فرم بگیرد.