با نزدیک شدن به سال نو و ایام نوروز، شیرینی عید چیزی هست که همه ما به دنبالش هستیم. شیرینی های عید نوروز مثل شیرینی مربایی آن قدر متنوع هستند که انتخاب کردن بینشان کار خیلی سختی است. نوروز بدون شک مهم ترین عید ما ایرانی هاست و دوست داریم به بهترین شکل آن را جشن بگیریم. در این روزها اقوام، دوستان و آشنایان زیادی رو به خانه خود دعوت میکنیم و دوست داریم به بهترین شکل از آنها پذیرایی کنیم. برای همین هم دلمان میخواهد بهترین شیرینی ها را انتخاب و تهیه کنیم.

شیرینی مربایی قطعا یکی از معروف ترین و محبوب ترین شیرینی های عید نوروز هست. این شیرینی خیلی ساده با مواد دم دستی مثل کره، آرد، شکر، تخم مرغ و مربا تهیه میشود. البته اگر از مغز بادام هم روی آن استفاده کنید دیگر هیچ چیزی کم ندارد. خب حالا اگر دوست دارید با طرز تهیه شیرینی مربایی آشنا شوید همراه ما باشید.

طرز تهیه شیرینی مربایی عید

مرحله اول:

کره نرم شده را درون کاسه ای بریزید و با شکر و تخم مرغ ها مخلوط کنید و با همزن بزنید تا کرم رنگ شود سپس اسانس بادام را اضافه و مجدد مخلوط کنید.

شیرینی خشک

مرحله دوم:

آرد را کم کم به مواد دیگر اضافه کنید و با قاشق ارام بهم بزنید تا خمیر خوبی بدست بیاید سپس به مدت 30 دقیقه داخل یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد و راحت بتوانید به آن شکل دهید.

شیرینی خشک

مرحله سوم:

ته سینی فر کاغذ روغنی بیندازید ، به اندازه یک گردو از خمیر بردارید و با دست یا قالب شیرینی شکل بزنید ، مرکز شیرینی را با انگشت یا ابزار گود کنید و بادامی را درون گودی شیرینی  قرار دهید ، بادام را با کمی فشار ثابت کنید ، مقداری مربا یا مارمالاد روی بادام بریزید تا گودی شیرینی پر شود سپس با فشار قاشق کمی شیرینی را پهن کنید.

شیرینی خشک

مرحله چهارم:

به همین صورت تمام شیرینی ها را آماده کنید و درون سینی فر بچینید ، سینی را درون فری که از قبل با دمای حرارت 180 درجه سانتیگراد روشن کرده اید به مدت 10 - 15 دقیقه قرار دهید ( برای شیرینی نرم 10 دقیقه و برای شیرینی خشک 15 دقیقه لازم است ).

شیرینی خشک

مرحله پنجم:

وقتی زیر شیرینی ها کمی طلایی شد سینی را از فر خارج کنید و اجازه دهید شیرینی ها خنک شوند ؛ شیرینی های سرد شده را از سینی جدا کنید و درون ظرف مورد نظر قرار دهید و رویش را با شکلات سفید ذوب شده یا پودر قند تزیین کنید.  

شیرینی خشک

نکته ها : میتوانید از این شیرینی مقدار زیادی با طرح ها و مدل های مختلف تهیه کنید و درون ظرف سر بسته به مدت طولانی نگهداری نمائید ؛ از مربا یا مارمالاد با طعم ها و رنگ های مختلف هم میتوانید برای پر کردن این شیرینی استفاده کنید ، شیرینی ها را تا زمانی که خنک نشده اند از سینی فر جدا نکنید تا خرد نشود.

تهیه شیرینی مربایی عید نوروز