شنیتسل یا شنیسل چیست؟ شاید این سوالی باشه که حداقل یک بار ذهن همه ی ما رو درگیر کرده. شنیسل در واقع به غذاهای گوشتی ای گفته میشه که با آرد سوخاری و توی روغن زیاد تهیه میشن. شنیسل دو نوع رایج داره. شنیسل مرغ و شنیسل ماهی.

شنیسل مرغ در فر و یا بدون فر تهیه میشه، درست مثل شنیسل ماهی. اما شنیسل ماهی در فر غذایی نیست که امروز قصد داریم دربارش صحبت کنیم. امروز یه نوع شنیسل ماهی رو تهیه می کنیم که همراه روغن و در ماهیتابه سرخ میشه. توی این دستور از نون تورتیلا استفاده شده که اگه بهش دسترسی ندارین، توی قسمت نکات راه چاره رو بهتون خواهیم گفت. پس نگران اون مسئله نباشین. ادویه ها رو هم اگر احساس می کنین با ذائقه شما جور نیست، میتونین کمی تغییر بدین. ولی نصفِ خوشمزگیِ بی اندازه ی شنیتسل ماهی به خاطر ادویه هاشه!

شنیسل اصولا از گوشت بی استخوان تهیه میشه. پس اگه میخواین شنیسل ماهی قزل آلا یا شنیسل ماهی سالمون و یا حتی شنیسل ماهی شیر رو جایگزین ماهی تیلاپیا کنین، بهتره تا حد امکان، قبل از پخت، تیغ هاشون رو جدا کنین. مخصوصا اگه قصد دارین شنیسل ماهی مجلسی تهیه و توی مهمونی سرو کنین، ماهی تیلاپیا گزینه ی مناسب تری هست که با تیغ های ماهی دردسر نداشته باشین. حالا دیگه وقتشه که بریم سراغ طرز پخت!

 

طرز تهیه شنیسل ماهی تیلاپیا

 

مرحله اول:

ماهی ها را تمیز کرده و برش بزنید. مواد اولیه را آماده کنید که در حین کار سرعت عمل بیشتری داشته باشید.

 

مواد اولیه

مرحله دوم:

نان تورتیلا را به همراه پاپریکا، پودر پیاز، پودر فلفل، زیره، پودر سیر و نمک در غذاسازی که تیغه های فلزی دارد، بریزید.

 

نان تورتیلا و ادویه

مرحله سوم:

تهیه ی شنیسل ماهی را با مخلوط کردن نان تورتیلا و ادویه شروع کنید. خرد کردن نان را تا حدی ادامه دهید که پودر یک دستی حاصل شود و تمام ادویه به طور یکنواخت پخش شده باشد.

 

پودر سوخاری تورتیلا

مرحله چهارم:

سه کاسه بردارید. آرد و پودر نان تورتیلا را در دو تای آن ها بریزید. در کاسه ی سوم تخم مرغ را بشکنید و با چنگال به خوبی بزنید تا کاملا یک دست شود.

در تهیه شنیسل، سه مرحله زیر را باید پشت سر هم انجام دهید.

 

مواد لازم برای ماهی

مرحله پنجم:

در یک سینی، آلومینیوم فویل بکشید تا ماهی ها را پس از آماده سازی در آن بچینید. روی فیله های ماهی یک چهارم قاشق چایخوری نمک بپاشید. سپس یک فیله ی ماهی بردارید و آن را در آرد بغلتانید. سپس آن را بتکانید تا آرد اضافی آن بریزد، اما مطمئن شوید که آرد تمام سطح آن را پوشانده باشد.

 

زدن ماهی در آرد

مرحله ششم:

حالا ماهی را در تخم مرغ بغلتانید تا کاملا به آن آغشته شود.

 

آغشته شدن ماهی به تخم مرغ

مرحله هفتم:

سپس ماهی را در کاسه ی پودر نان تورتیلا بزنید.

 

زدن ماهی در پودر سوخاری

مرحله هشتم:

این کار را برای تمام فیله های ماهی تکرار کنید و آن ها را در سینی بچینید. روی سینی ماهی را بپوشانید و آن را در یخچال بگذارید تا نزدیک زمان سرو آن ها را سرخ کنید. ماهی حتی اگر منجمد هم باشد، سریع آماده می شود. پس بهتر است زمان طبخ شنیتسل ماهی را با زمان سرو تنظیم کنید.

 

گذاشتن ماهی در یخچال

مرحله نهم:

وقتی برای پخت شنیسل ماهی آماده هستید، در یک ماهیتابه ی نچسب مقدار زیادی روغن بریزید و روی حرارت متوسط بگذارید. وقتی روغن داغ شد، یک طرف فیله را به مدت 3 تا 4 دقیقه سرخ کنید تا قهوه ای مایل به طلایی رنگ شود. سپس فیله را بچرخانید تا سمت دیگر آن به مدت 2 دقیقه سرخ شود. این کار را برای تمام فیله ها تکرار کنید.

 

سرخ کردن شنیسل ماهی

مرحله آخر:

شنیسل ماهی سرخ شده را در ظرف سرو بکشید و با لیمو و سبزیجات تازه نوش جان کنید و لذت ببرید.

 

سرو شنیسل ماهی

نکات کلیدی تهیه شنیسل ماهی تیلاپیا

- نان تورتیلا با چیپس تورتیلا یا پودر سوخاری قابل جایگزینی است. همچنین میتوانید خمیر داخل نان های فانتزی را خشک و پودر کنید و به جای پودر سوخاری از آن استفاده کنید.

- فیله های ماهی بهتر است از 200 گرم کمتر باشند. اگر فیله های ماهی تیلاپیای شما از این مقدار وزن بیشتری دارند، بهتر است آن ها را برش بزنید تا شنیتسل بهتر پخته شود.

- شنیتسل ماهی تیلاپیا میتواند تا چند ساعت قبل از سرخ شدن در یخچال بماند.

- دستور تهیه شنیسل ماهی از سایت onceuponachef ترجمه شده است.