غذاهای سوخاری طرفداران زیادی دارند. اما با توجه به اینکه این روزها بیشتر افراد تمایل به خوردن غذاهای کم چرب و کم کالری  دارند و اصولا غذاهای سوخاری را با ترس مصرف می کنند و در بیشتر موارد سعی دارند سمت این غذاها نروند، شاید بهتر این باشد که راهکاری ایجاد کنیم تا آن ها را با خیالی آسوده تر مصرف نماییم نه این که این غذاها را به طور کامل حذف کنیم و لذت خوردنشان را از خود دریغ کنیم. استفاده از فر یکی از شیوه های کاربردی است که به راحتی می تواند جایگزین سرخ کردن با روغن فراوان شود و با آن به راحتی انواع غذاهای سوخاری گیاهی و گوشتی را تهیه کرد؛ از جمله: قارچ سوخاری در فر، بادمجان سوخاری در فر، شنیسل مرغ در فر و.. . با تهیه غذای سوخاری در فر قطعا سلامت مواد غذایی بیشتر حفظ  می شود و نیز از جذب کالری کاذب در اثر سرخ کردن غدا با روغن فراوان، جلوگیری می شود.

چنانکه می دانیم تمایل افراد برای مصرف گوشت مرغ به این دلیل بیشتر است که سالم تر است و چربی کمتری نسبت به گوشت قرمز دارد. یکی ازغذاهای فوری و خوشمزه ای که با مرغ تهیه می شود شنیتسل یا شنیسل مرغ (chicken schenitzel) است.

 تهیه شنیسل مرغ در فر علاوه بر این که باعث حفظ بیشتر مواد مغذی آن میشود از پیچیدن بوی سرخ کردنی در خانه های  کوچک و محیط های بسته امروزی هم جلوگیری میکند و البته به این ترتیب از پریدن روغن به اطراف و حتی سوختن دست و صورت که گاهی هنگام سرخ کردن رخ میدهد هم خبری نیست.

وقتی شنیسل مرغ در فر آماده شد می توانید آن را همراه با پوره سیب زمینی و سبزیجات بخارپز مثل هویج و نخود فرنگی و ذرت سرو کنید. البته گزینه های متنوع دیگری هم برای سرو این غذای خوشمزه وجود دارند مثل: شنیسل مرغ با سس قارچ، شنیسل مرغ با سس مخصوص (سس تارتار)، شنیسل مرغ با پنیر پیتزا، یا حتی ساندویچ شنیسل مرغ.

اگر از شنیسل مرغ آماده خسته شده اید و میخواهید غذای خانگی و سالم تری را جایگزین آن کنید طرز تهیه شنیسل مرغ در فر که در ادامه آمده است به شما کمک خواهد کرد.

شنیسل مرغ

شنیسل مرغ با فر

طرز تهیه شنیسل مرغ در فر

 

مرحله اول:

سینه های مرغ را از وسط دو نیم کنید؛ تکه های گوشت را بین کیسه فریزر قرار دهید و مقداری با بیفتک کوب یا گوشت کوب به آن ضربه بزنید تا کمی پهن و ضخامت گوشت کم تر شود.

مرحله دوم:

گوشت های آماده شده را آغشته به  نیمی از ادویه ها، آب پیاز و همچنین دو قاشق غذاخوری آب لیمو کنید؛ مدتی، زمان دهید تا گوشت طعم دار شود.

مرحله سوم:

در ظرفی تخم مرغ ها را بشکنید و با همزن یا چنگال به خوبی بزنید. روغن مایع و شیر را به آن اضافه کنید. در ظرفی دیگر باقی ادویه ها و بیکینگ پور را با آرد گندم مخلوط کنید. آرد سوخاری را هم در ظرفی جداگانه بریزید .

شنیسل

مرحله چهارم:

سینه های مرغ را به ترتیب ابتدا به آرد گندم ،تخم مرغ و پودر سوخاری آغشته کنید، در سینی فری بچینید که کف آن را با کاغذ روغنی یا فویل پوشانده و چرب کرده اید، بچینید، روی مرغ ها کمی روغن اسپری کنید.

شنیسل مرغ2

مرحله پنجم:

سینی فر را در فر از قبل گرم شده با 180درجه سانتی گراد به مدت نیم ساعت قرار دهید تا خوب بپزد و بعد گریل فر را روشن کنید؛ یک طرف که سوخاری شد مرغ ها را برگردانید تا طرف دیگر هم به خوبی برشته شود.

شنیسل مرغ1

نکات:

1 – در تهیه شنیسل مرغ در فر می توانید از هر ادویه ای که مایل هستید استفاده کنید .

2 – برای تهیه شنیسل مرغ در فر می توان روغن زیتون را جایگزین روغن مایع و آب پرتقال یا آب نارنج را جایگزین آب لیمو کرد.

3 -  در مرحله سوم می توان دوبار سینه های مرغ را به تخم مرغ و پودر سوخاری آغشته کرد تا شنیسل مرغ در فر شما برشته تر شود.

4 – ضخامت گوشت های شنیسل به علاقه شما بستگی دارد، اگر مایل هستید شنیسل مرغ در فر شما نازک تر باشد بیشتر ضربه بزنید و اگر نه کم تر یا اصلا گوشت ها را نکوبید.(در این صورت دمای فر یا زمان پخت را متناسب با ضخامت گوشت تنظیم کنید)

5 – اگر مایل هستید شنیسل مرغ در فر شما کمی آبدار باشد سینی فر را با فویل بپوشانید و با چنگال چند سوراخ روی فویل ایجاد کنید تا بخار نکند و بعد از نیم ساعت فویل را بر دارید و گریل کنید.

6 – می توان مقداری سبزیجات معطر خشک نیز با پودر سوخاری مخلوط کرد.

همراهان عزیز خوشحال می شویم شنیسل مرغ در فر را با دستور ایران کوک تهیه کنید و عکس آن را در صفحه اجتماعی  اینستاگرام با هشتگ شنیسل_مرغ_در_ فر _ایران_کوک به اشتراک بگذارید. ما عکس شنیسل مرغ در فر تهیه شده شما را با اسم خودتان در صفحه اینستاگرام ایران کوک منتشر خواهیم کرد.