شربت سکنجبین چیست؟ یه شربت خوشمزه و دلبر مخصوص روزهای گرم تابستونی! وقتی از شدت گرما نمیدونین چی کار کنین، یه شربت سکنجبین خوشمزه چاره ی کار شماست.

شربت سکنجبین خواص خیلی زیادی داره و از قدیم به خاطر داشتن خاصیت رفع عطش معروف بوده. یعنی یه گزینه عالی برای ماه رمضان هست که جلوی کم شدن آب بدنتون رو بگیره. این شربت حرارت بدن رو پایین میاره و نمیذاره گرما زده بشین. به علاوه ایمنی بدنتون رو بالا می بره، استرس و اضطرابتون رو کم و مشکلات معده رو هم رفع می کنه.

درسته خرید شربت سکنجبین راه حل آسون تریه اما مسلما لذتش کمتر از وقتیه که خودتون براش زحمت می کشین و اون رو طبق ذائقه ی خودتون درست می کنین. ما سعی کردیم یه دستور عالی شربت سکنجبین رو بهتون آموزش بدیم. البته فوت و فن شربت سکنجبین رو هم نوشتیم. اما اگه فکر می کنین نکته ای از قلم افتاده یا طرز تهیه بهتری هم وجود داره؛ خوش حال میشیم در قسمت دیدگاه ها اون رو باهامون به اشتراک بذارین.

اگه دوست دارین شربت های تابستونی بیشتری یاد بگیرین و تست کنین ما شربت خاکشیر، شربت آلبالو، شربت تخم شربتی و شربت نعنا رو پیشنهاد می کنیم.

شربت سکنجبین و خیار

طرز تهیه شربت سکنجبین

مرحله اول:

شکر را به همراه آب داخل قابلمه ای بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر ذوب شود و به طور کامل با آب حل شود.

 مرحله دوم:

اجازه دهید مخلوط شکر و آب به جوش بیاید. نعنای تازه را بشویید و با نخ بهم ببندید. بعد از این که شیره به جوش آمد، شاخه های نعنا را اضافه کنید.

مرحله سوم:

اجازه دهید نعنا داخل شربت به مدت بیست دقیقه بجوشد. پس از این که شربت غلیظ شد، شاخه های نعنا را خارج کنید و سرکه را اضافه کنید.

مرحله چهارم:

صبر کنید تا شربت سکنجبین چند جوش بزند. سپس از روی حرارت بردارید و کمی که خنک شد، داخل شیشه بریزید.

مرحله آخر:

شربت سکنجبین با خیار خوشمزه تر است. پس برای سرو، یک یا دو عدد خیار رنده کرده و به شربت اضافه کنید. شربت سکنجبین را با برگ نعنا تزیین کرده و سپس به همراه چند تکه یخ، نوش جان کنید.

سرو شربت سکنجبین

نکات کلیدی تهیه شربت سکنجبین

- برای زیباتر شدن رنگ این نوشیدنی میتوانید به آن چند قطره رنگ خوراکی سبز اضافه کنید.

- به این شربت میتوان آب لیمو، زعفران دم کرده، مقداری گلاب و تخم شربتی نیز اضافه کرد.

شربت سکنجبین خوشمزه

- در صورت تمایل میتوانید این شربت را با آب گاز دار مخلوط کرده و سرو کنید.

- در تهیه این نوشیدنی میتوان عسل را جایگزین شکر کرد. برای تهیه شربت سکنجبین با عسل برابر با همان مقدار شکر، عسل بریزید و بگذارید کاملا در آب جوش حل شود.

- اگر از طعم نعنا لذت نمی برید میتوانید آن را از شربت حذف کنید. و هم چنین بر عکس، در صورت تمایل میتوانید کمی عرق نعنا نیز به این شربت اضافه کنید. یا از ابتدای مراحل تهیه شربت، به جای نعنا تازه از عرق آن استفاده کنید.

- طرز تهیه شربت سکنجبین با عرق نعنا مرحله خاصی ندارد و به همان روش گفته شده در بالا میتوان آن را تهیه کرد. فقط باید به جای برگ نعنای تازه، عرق نعنا اضافه کنید و اجازه دهید به خوبی در شربت حل شود.

- شربت سکنجبین و خیار با سرکه ی سفید هم تهیه می شود. اما در آن صورت باید مقدار سرکه را کمی کمتر کنید.

- این شربت در ظرف شیشه ای در بسته تا یک ماه قابل نگه داری است.