چه گیاهخوار وگان باشید، چه حساسیت به لبنیات داشته باشید و چه کلا دنبال تنوع باشید شیر بادام یکی از بهترین جایگزین ها برای شیر حیوانی است. از مغزهای دیگر هم میشود شیر گرفت اما شیر بادام از همه معروف تر است و محبوبیت بیشتری دارد. در بیشتر دستورهای کیک و شیرینی میتوان به جای شیر گاو از آن استفاده کرد. شیر نارگیل هم یکی دیگر از گزینه های شماست. اما اگر طعم نارگیل را دوست ندارید یا شیر نارگیل در دسترستان نیست میتوانید به سادگی شیر بادام خانگی درست کنید. همچنین میتوانید شیرهای طعم دار مثل شیر توت فرنگی را هم با آن تهیه کنید و در فصل تابستان به عنوان یک نوشیدنی خنک و مقوی به کار ببرید. در مورد طرز تهیه شیر مغزهای دیگر در قسمت نکات توضیح داده شده که آن ها هم به راحتی در منزل قابل تهیه هستند.

 

شیر بادام

طرز تهیه شیر بادام

مرحله اول:

بادام های شیرین را داخل ظرف آبی بریزید و 8 ساعت خیس دهید.

  خیساندن بادام  

مرحله دوم:

بعد از این مدت پوست بادام باید به راحتی با دست جدا شود. ( برای اطمینان میتوانید پیش از خیساندن بادام ها را 1 دقیقه داخل آب جوش بریزید و با آب سرد آبکشی کنید تا پوست بادام ها به راحتی جدا شود. سپس آنها را خیس کنید)

  پوست کندن بادام  

مرحله سوم:

پس از 8 ساعت بادام ها را آبکشی کنید و داخل میکسر بریزید و 4 لیوان آب سرد را اضافه کنید (بهتر است از آب معدنی یا آب جوشیده استفاده کنید). بادام ها را بزنید تا زمانی که کف در بالای آن مشاهده شود. در این مرحله در صورت تمایل اسانس وانیل و عسل را اضافه کنید و 30 ثانیه دیگر بزنید.

 

گرفتن شیر بادام

مرحله چهارم:

روی ظرفی را با تنظیف بپوشانید (تنظیف یا پارچه توری را چند تا بزنید). به آرامی مخلوط را از این صافی پارچه ای عبور دهید تا شیر بادام در داخل ظرف جمع شود (از تفاله های بادام میتوانید برای تهیه حریره، کیک، دسر و ... استفاده کنید).

  تهیه شیر بادام خانگی

نکته های کلیدی تهیه شیر بادام:

- شیر بادام برای افرادی که با لبنیات مشکل دارند بسیار مناسب است. همچنین  دارای انواع ویتامین ها، کلسیم و آهن است و برای سلامت قلب، استخوان ها، چشم، زیبایی پوست و مو، تناسب اندام (هر 1 لیوان 60 کالری) و ... کاربرد دارد و جایگزین بسیار خوبی برای شیر است.

- استفاده از اسانس وانیل و عسل سلیقه ای است. میتوانید به شیرتان شیره خرما، دارچین، پودر کاکائو و ... اضافه کنید. بسته به غلظتی که میخواهید میتوانید در مقدار آب را کمتر یا بیشتر کنید.

- دقت کنید شیر بادام و مغزهای دیگر پس از ماندن دو فاز میشود. این امر کاملاً طبیعی است. کافی است شیشه را خوب تکان دهید و بعد مصرف کنید. - اگر بادام دوست ندارید یا در دسترستان نیست، از مغزهای دیگر هم میتوانید به همین ترتیب شیر بگیرید. مثلاً شیر فندق، بادام زمینی، بادام هندی، گردو و یا پسته. زمان لازم برای خیساندن این مغزها به این ترتیب است:
  • فندق  8 ساعت
  • بادام زمینی  8 ساعت
  • گردو  4 ساعت
  • بادام هندی  2 ساعت
  • پسته  نیازی به خیساندن ندارد