با آغاز فصل پاییز و رسیدن میوه های پاییزی می توانیم تنوعی خوب و خوشمزه در رژیم غذایی ایجاد کنیم و انواع غذا و پیش غذای پاییزی تهیه کنیم. انار در فرهنگ و هنر آشپزی ایرانی جایگاه خاص دارد. از رب انار گرفته تا آب انار و دانه آن در غذاهای سنتی و محلی بسیارکاربرد دارد. هچنین خوب می دانیم که این میوه پاییزی جایگاهی ویژه در میهمانی، جشن های سنتی و ملی و نیز عروسی ها ی ایرانی دارد. یکی از برجسته ترین و شناخته شده ترین جشن های ایرانی که انار در آن جلوه خاص دارد یلدا است که سعی داریم انار را به شیوه های مختلف در سفره شب یلدا جای دهیم. در این شب خوردن انواع دسر انار، کیک انار، سالاد انار و ... لطف بسیار دارد.

در بین پیش غذاهای مناسب پاییز یکی از پر طرفدارترین ها سالاد انار است که به راحتی می توان  با ترکیب انار و انواع سبزیجات یا دیگر مواد یک سالاد انار خوشمزه سرو کرد. گرچه سالاد فصل همیشگی جذابیت هایی دارد گاهی تنوع هم لازم است. خوردن انار به تنهایی فواید بسیار دارد و چون در دسته میوه های سرخ قرار دارد سر شار از آنتی اکیسدان است که باعث مقاومت بدن در برابر بیماری ها می شود و در صورتی که با مواد مفید دیگر مخلوط و به عنوان سالاد مصرف شود می تواند هم مفید تر باشد و هم لذت بخش تر.

 

سالاد انار و گردو

 

گفتیم برای داشتن یک سالادِ انار خوشمزه ما انواع میوه و سبزیجات را می توانیم با انار همراه کنیم و از فوایدشان برخوردار شویم که در این بین می توان به سالاد انار با اسفناج، سالادِ انار با کلم سفید، سالادانار با گل کلم، سالاد انار با مرغ و... اشاره کرد که علاوه بر مقوی بودن دستور تهیه بسیار راحتی دارند.

در این دستور شما عزیزان را با روش تهیه سالاد پاییزی انار و سس مخصوص آن ویژه شب یلدا آشنا می کنیم امیدواریم از تهیه و خوردن آن لذت ببرید و سفره  شب های یلدا را با سرو آن رنگین تر کنید.

 

طرز تهیه سالاد انار با کلم قرمز

 

مرحله اول:

پرتقال را پوست بگیرید و به صورت فیله درآورید و کنار بگذارید.

سالاد انار و پرتقال

 

مرحله دوم:

کلم قرمز را ریز خرد یا رنده کنید آن را با سرکه، نمک و فلفل مزه دارکنید.

 

مرحله سوم:

انار دان شده و  گردو خرد شده را با کلم قرمز به خوبی مخلوط کنید. سالاد را در ظرف مخصوص سرو بریزید و تکه های پرتقال را روی آن بچینید و یا لابه لای سالاد قرار دهید و با سس مخصوص سالاد سرو نمایید.

 

طرز تهیه سس سالاد انار

 

مرحله اول:

سس مایونز وپنیر خامه ای را همراه ادویه های مخصوص سالاد انار با هم  به خوبی مخلوط کنید تا یکدست شود(می توانید از همزن برقی برای این کار استفاده کنید.

 

مرحله دوم:

جعفری را به مخلوط اضافه کنید و در انتها آب انار و پرتقال ترکیب شده را به تدریج بیافزایید تا سسی صاف و یکدست داشته باشید.

سس را در کنار سالاد سرو کنید یا با آن مخلوط نمایید.

سالاد انار شب یلدا

 

نکات کلیدی تهیه سالاد انار

- اگر دوست دارید سالاد انار و گردو داشته باشید در این صورت باید مواد غالب بر سالاد گردو و انار باشد. از هر نوع مغز خوراکی مثل کنجد، بادام، فندق و ... هم می توانید استفاده کنید.

- سالاد انار با لبو هم یکی از سالاد های خوشمزه و پر طرفدار است می توانید طبق همین دستور آن را درست کنید با این تفاوت که لبوی پخته جایگزین کلم می شود.

- برای طعم دار کردن سالاد انار هر ماده و ادویه ای که  دوست دارید اضافه کنید مانند سیر، زیره، میخک، آویشن و...