راتاتویی، یکی از غذاهای اصیل و قدیمی فرانسوی است که از قرن‌ها پیش در مناطق جنوبی این کشور پخته می‌شود. در این غذای خوشمزه و جذاب فقط از سبزیجات استفاده می‌شود و بادمجان و کدوسبز از جمله مواد اولیه آن هستند. به همین دلیل راتاتویی، غذایی مناسب برای رژیم گیاهخواری است. همچنین استفاده از صیفی و سبزیجات در راتاتویی، آن را به منبعی سرشار از فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی تبدیل کرده است. راتاتویی، دستورهای پخت مختلف و متنوعی دارد. ما امروز در ایران کوک قصد داریم طرز تهیه راتاتویی را به دو شکل مختلف با فر و بدون فر آموزش دهیم. اگر دوست دارید طرز تهیه این غذای خوشمزه را یاد بگیرید با ما همراه باشید.  

طرز تهیه راتاتویی بدون فر

مرحله اول بادمجان‌ها را خوب بشویید و به صورت حلقه‌ای برش بزنید. سپس، روی آن‌ها نمک بپاشید و 1 ساعت در یخچال بگذارید تا تلخی و آب اضافه‌شان گرفته شود. پس از این مدت بادمجان‌ها را آبکشی کنید و با دست فشار دهید تا آب اضافی‎شان خارج شود.   مرحله دوم سیرها و پیاز را خلالی خرد کنید و با روغن در ماهی‌تابه تفت دهید تا نرم شوند.   مرحله چهارم کدوسبز و گوجه‌فرنگی را حلقه‌ای برش بزنید و به همراه بادمجان به پیاز و سیر اضافه کنید. روی آن‌ها نمک، فلفل و آویشن بپاشید.   مرحله پنجم رب گوجه‌فرنگی را با کمی روغن در یک ظرف دیگر تفت دهید، 2/1 لیوان آب به آن اضافه کنید و روی مواد بدهید. سپس، در ماهی‌تابه را بگذارید و حرارت را ملایم کنید تا مواد بپزند.

غذای فرانسوی

 

طرز تهیه راتاتویی با فر

مرحله اول بادمجان‌ها را حلقه‌ای خرد کنید و روی آن‌ها نمک بپاشید. سپس، 1 ساعت آن‌ها را در یخچال بگذارید تا تلخی و آب اضافه‌شان گرفته شود. پس از این مدت بادمجان‌ها را آبکشی کنید و با دست فشار دهید تا آب اضافی‎شان خارج شود.   مرحله دوم برای تهیه سس راتاتویی  یک گوجه‌فرنگی و سیرها را خرد کنید و آن‌ها را با رب گوجه‌فرنگی، آویشن و نمک داخل غذاساز بریزید. سپس، سس آماده شده را داخل ماهی‌تابه بریزید.   مرحله سوم کدوسبز، 2 گوجه‌فرنگی باقیمانده و پیاز را به صورت حلقه‌ای خرد کنید و همراه با بادمجان‌ها در کف ماهی‌تایه بچینید. سعی کنید مواد را یک‌اندازه و نازک خرد کنید تا زمان پخت‌شان یکسان باشد. روی مواد را با روغن چرب کنید و نمک، آویشن و فلفل بپاشید.   مرحله چهارم روی ماهی‌تابه را با فویل بپوشانید و چند سوراخ روی فویل ایجاد کنید. سپس راتاتویی را به مدت 45 دقیقه در فر داغ‌شده با دمای 180 درجه سانتی‌گراد قرار دهید. در آخر فویل را بردارید و چند دقیقه گریل فر را روشن کنید تا روی سبزیجات برشته شود.   راتاتویی

نکات طلایی در پخت راتاتویی

-برای درست کردن راتاتویی نیازی به پوست گرفتن بادمجان‌ها نیست. -اگر راتاتویی را با روش اول بدون فر درست کردید، در آخر می‌توانید یک یا دو عدد تخم‌مرغ روی آن بشکنید. -در صورتی که راتاتویی را در فر درست کردید، می‌توانید در آخر روی آن کمی پنیر موزارلا یا پیتزا بریزید.   سخن آخر راتاتویی، یکی از غذاهای اصیل و قدیمی فرانسوی است که با بادمجان، کدوسبز، گوجه‌فرنگی، پیاز و سیر درست می‌شود. استفاده از سبزیجات در این غذا، آن را به گزینه‌ای عالی برای گیاهخوارها تبدیل کرده است. اگر به دنبال غذاهای بدون گوشت و متنوع هستید، حتما راتاتویی را امتحان کنید. راتاتویی را می‌توانید به شیوه‌های متفاوت در فر یا بدون فر تهیه کنید. همچنین به سلیقه خودتان می‌توانید سبزیجات به کار رفته در آن را کم و زیاد کنید. البته کدوسبز و بادمجان از اجزای اصلی و ثابت راتاتویی هستید.