آشپزی میراثی گرانبها برای کشور فرانسه است و می توان گفت غذا عضوی جدا نشدنی از فرهنگ این کشور است تا جایی که در سال 2010 دانش غذایی فرانسه به فهرست میراث فرهنگی و معنوی یونسکو اضافه شد. تازگی و طبیعی بودن مزه و مواد غذایی در آشپزی فرانسوی بسیار حایز اهمیت است. هرچند غذاهای فرانسوی از نظر مواد اولیه تفاوت چندانی با غذاهای سایر ملت ها ندارد اما طعم خاص آن ها را با حداقل یک بار چشیدنشان می توان تجربه کرد. علاوه بر نان و دسرهای معروف فرانسوی، سوپ پیاز، خوراک اردک، کروک موسیو، حلزون پر شده با سبزیجات، ژیگو ، استیک فریت و ... از جمله لذیذترین و به نام ترین غذاهای فرانسوی اند.

خوراک ژیگو (gigot) در بین غذاهای فرانسوی برای ما ایرانی ها شناخته شده ترین است و می توان گفت با توجه به مواد اولیه به کار رفته در آن، ژیگو سازگاری بسیار با طبع ایرانی ها دارد؛ به گونه ای که انواع آن: ژیگو مرغ، ژیگو بوقلمون، ژیگو بره، ژیگو گوساله و... در رستوران ها سرو می شود.

ژیگو خانگی

ژیگو که نوعی غذای مجلسی به شمار می رود، برای سرو در میهمانی های خاص و خانوادگی و حتی دوستانه مناسب است؛ هر چند آن را از جمله غذاهای وقت گیر به حساب می آورند اما به جرأت می توان گفت طبخ آن  در مقایسه با بیشتر غذاهای سنتی ایران چندان هم زمان بر نیست و تنها موردی که در پخت آن اهمیت دارد و شاید نکته اصلی تهیه ژیگو باشد، به اندازه پخته شدن گوشت است یعنی گوشت باید به اندازه ای بپزد که تا حدودی آب دار باشد و هنگام برش زدن شاهد رنگ صورتی میان آن باشیم. در آشپزی ایرانی گوشت باید به خوبی پخته شود، پس در پخت ژیگو باید دقت کنیم تا بافت گوشت پخته به سبک آشپزی فرانسوی نزدیک تر باشد نه به سبک آشپزی ایران.

هر چند ماده اصلی ژیگو گوشت تازه ران گوسفند یا گوساله جوان است اما اصولا در کنار آن، انواع سبزیجات هم سرو می شود که  این سبزیجات یا به صورت جداگانه پخته شده اند و یا همراه گوشت؛ پس این مورد نشان دهنده سلامت و مغذی بودن خوراک ژیگو است چرا که علاوه براینکه منبعی غنی از پروتیین است همراه بودنش با انواع سبزیجات پخته آن را از نظر مواد مفید مغذی تر می کند.

در این مطلب شما دوستان خوب و همراه را با طرز تهیه ژیگو فرانسوی، از معروف ترین غذاهای بین المللی، آشنا می کنیم.

ژیگو خانگی1

طرز تهیه ژیگو فرانسوی

مرحله اول:

پوست سیر ها را جدا کنید. هشت حبه سیر پوست گرفته را از وسط دو نیم کنید و آن را با آویشن و رزماری جدا شده از ساقه و نمک و فلفل مخلوط کنید.

مرحله دوم:

پس از جدا کردن چربی اضافه گوشت، روی سطح گوشت، از زیر و از رو، با چاقویی که نوک تیز و باریکی دارد چند سوراخ تقریبا عمیق ایجاد کنید و داخل هر سوراخ مقداری کره و مقداری از مواد ترکیبی سیر و سبزیجات قرار دهید، سعی کنید به خوبی داخل گوشت فرو رود ( در انتهای کار سوراخ ها را با نخ و سوزن مخصوص آشپزی بدوزید تا هنگام پخت محتویات آن خارج نشود.

ژیگو فرانسوی

 مرحله سوم:

سطح گوشت را  با کمی نمک و کره به خوبی مالش دهید، پیاز را خلالی خرد کنید و در سینی بریزید، مقداری هم آویشن و رزماری روی گوشت بگذارید و آن را در سینی فر چرب شده قرار دهید(می توانید سطح گوشت چند دور نخ آشپزی نسوز بپیچید تا پس از پخت ظاهری زیبا تر داشته باشد)

ژیگو1

2 پیمانه آب کف سینی فر بریزید و سینی را در فر از قبل گرم شده با دمای 180 درجه سانتی گراد به مدت یک ساعت و نیم قرار دهید. اگر مایل بودید، در زمان پخت دو یا سه بار سطح ژیگو را به وسلیه قلمو به کره آغشته کنید.

مرحله چهارم:

باقی سیرها را همراه سبزیجات خرد شده با مقداری کره تفت دهید و بگذارید نیم پز شوند.

مرحله پنجم:

سبزیجات نیم پز را در نیم ساعت پایانی زمان پخت در سینی فر حاوی ژیگو بریزید (با این روش خواص سبزیجات بهتر حفظ می شود). دقت  داشته باشید در سینی فر باید مقداری از آب گوشت غلیظ باقی بماند تا هنگام سرو به عنوان سس استفاده شود. پس اگر آب گوشت کشیده شده مقداری آب جوش به آن اضافه کنید.

مرحله ششم:

برای امتحان کردن گوشت و مطمئن شدن از پخته شدن آن، کافی است چاقوی باریکی را داخل گوشت فرو ببرید، اگر به راحتی فرو رفت و بعد از خارج کردن خونابه ای روی چاقو نبود نشانه کامل شدن زمان پخت است.

در انتهای کار اگر نیاز بود گریل فر را روشن کنید تا سطح گوشت کمی برشته شود. پس از کمی خنک شدن نخ ها را جدا کنید و هنگام سرو ژیگو را به شکل استیک برش بزنید. سس گوشت باقی مانده در سینی را روی آن بریزید و نوش جان کنید.

ژیگو مجلسی

نکات:

1 – اینکه گوشت را با استخوان یا بی استخوان استفاده کنید بستگی به سلیقه شما دارد.

2 – سعی کنید گوشت حتما تازه و جوان باشد. اگر از گوشت گوساله استفاده می کنید، نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه به زمان پخت بیافزایید.

3 - می توانید پس از قرار دادن سیر و سبزیجات داخل گوشت یک شب آن را استراحت دهید تا به خوبی طعم دار شود و روز بعد اقدام به پخت کنید.

3 - سبزیجات را می توانید به سلیقه خود انتخاب کنید و در ضمن می توان از ابتدا سبزیجات  خرد شده را در سینی فر ریخت تا همراه گوشت بپزد.

همراهان عزیز خوشحال می شویم ژیگو فرانسوی را با دستور ایران کوک تهیه کنید و عکس آن را در صفحه اجتماعی  اینستاگرام با هشتگ ژیگو-فرانسوی _ایران_کوک به اشتراک بگذارید.