موساکا چیست؟ اگر اسم موساکا رو شنیدید و برای شما هم این سؤال به وجود آمده، جای درستی آمده اید. موساکا نوعی غذای یونانی هست که مواد اصلی آن بادمجان و گوشت چرخکرده هستند.

البته گاهی به آن موساکا ترکیه ای هم گفته میشود چون در این کشور هم نسبتا رایج هست. بادمجان را یا سرخ میکنند و یا در فر گریل میکنند. از گوشت چرخکرده هم مایه ی خوشمزه ای شبیه به مایه ماکارونی تهیه میشود.

بعد هم بادمجان و سس گوشت لایه لایه در دیس گودی قرار داده میشوند و در آخر روی آن ها سس سفید (بشامل) ریخته میشود.

البته گونه های متنوعی از موساکا وجود دارد. بعضی لایه آخر آن را با سیب زمینی ورقه شده یا پوره سیب زمینی میپوشانند. برخی هم روی آن پنیر پیتزا یا مخلوطی از ماست و پنیر ریکوتا میریزند. در اینجا هم از یک لایه سیب زمینی پخته استفاده شده است.

اما این کار اختیاری است و شما میتوانید آن را حذف کنید. در ادامه طرز تهیه موساکای خوشمزه و عالی را با عکس های مرحله به مرحله خواهید دید.

طرز تهیه موساکا مجلسی

مرحله اول:

سیب زمینی ها را آبپز و حلقه حلقه کنید و کنار بگذارید. بادمجان ها را پوست بگیرید و روی آنها نمک بپاشید و 15 دقیقه صبر کنید ( میتوانید پس از این مدت بادمجان ها را با دست بفشارید تا آب اضافی خارج شود).

بادمجان ورقه شده

مرحله دوم:

کف سینی فر را چرب کنید یا کاغذ روغنی بیاندازید. بادمجان ها را روی آن بچینید و روی آنها روغن زیتون بپاشید. سپس سینی را در فر بگذارید. شعله روی فر را روشن کنید.

وقتی روی بادمجانها تغییر رنگ داد آنها را برگردانید و دوباره در فر بگذارید تا طرف دیگر هم گریل شود. به جای این کار میتوانید، درون تابه ای روغن بریزید و بادمجان ها را درون روغن داغ سرخ کنید.

بادمجان گریل شده

مرحله سوم:

وقتی شعله روی فر را خاموش کردید، فر را با درجه حرارت 200 درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود. پیاز را ریز خرد کرده و به همراه سیرهای خرد شده در روغن سرخ کنید.

فلفل دلمه ای را خرد کرده و اضافه نمائید و پس از اینکه کمی فلفل ها کمی نرم شدند گوشت چرخ کرده را افزوده و تفت دهید تا گوشت تغییر رنگ دهد. پس از تغییر رنگ گوشت، گوجه خرد شده را اضافه کنید و کمی تفت بدهید تا بیشتر آب آن تبخیر شود.

سپس رب گوجه فرنگی را به همراه نمک و فلفل اضافه کنید. حرارت زیر قابلمه را کم کنید و بگذارید گوجه ها بپزند و آب مواد تمام شود.

مایه گوشتی

مرحله چهارم:

درون ظرف مناسبی را چرب کنید. کف ظرف یک لایه بادمجان سرخ شده بچینید ، مقداری از مایه گوشتی روی بادمجان ها بریزید ، به همین صورت یکی دو لایه بادمجان و گوشت قرار دهید ، اخرین لایه باید مایه گوشتی باشد.

ظرف موساکا

مرحله پنجم:

روی لایه آخر که مایه گوشت است، یک لایه سیب زمینی آبپز حلقه حلقه قرار دهید.

لایه سیب زمینی موساکا

مرحله ششم:

سس سفید را با تخم مرغ ها مخلوط کنید و روی تمام مواد بریزید و با قاشق خوب پخش کنید.

لایه سس سفید

مرحله هفتم:

روی ظرف را با آلمینیوم بپوشانید و درون فری که از قبل با درجه حرارت 200 درجه سانتیگراد روشن کرده اید به مدت 45 دقیقه قرار دهید. پس از این مدت زمان، فویل روی ظرف را بردارید و شعله روی فر را چند دقیقه روشن کنید تا روی موساکا طلایی رنگ شود.

موساکای خوشمزه

موساکا مجلسی خوشمزه را همراه با نان و سالاد سبزیجات سرو نمائید.

موساکا بادمجان

نکته تهیه موساکا یونانی:

- به جای سس سفید میتوانید از مخلوط 3/4 پیمانه ماست چکیده، 1 قاشق آرد و نصف پیمانه پنیر خامه ای استفاده کنید.

- موساکا را نباید با لازانیا بادمجان اشتباه گرفت. در تهیه موساکا یونانی از ورقه های لازانیا استفاده نمیشود.