پتاژ، نوعی سوپ غلیظ و مغذی است و با وجود اسم عجیب و غریب، پیش‌غذایی ساده با طرز تهیه آسان است. پتاژ در قرن‌های پیشین به دلیل سادگی و مقوی بودن، پای ثابتِ میز غذای روستاییان اروپایی بوده است. البته طعم و مزه فوق‌العاده پتاژ باعث شده بود که این پیش‌غذا در سفره طبقه مرفه نیز جایگاه خاصی داشته باشد. پتاژ انواع مختلفی دارد که برای درست کردن‌شان از انواع سبزیجات، خامه، آرد، زرده تخم‌مرغ و پوره حبوبات استفاده می‌شود. البته دست شما در تهیه انواع پتاژ باز است و به سلیقه خودتان می‌توانید مواد اولیه آن‌ها را کم و زیاد کنید.

پتاژ هویج و سیب‌زمینی، یکی از انواع پتاژ است که می‌شود آن را با مواد اولیه اندک و در زمانی کوتاه درست کرد. این پتاژ خوشمزه را می‌توانید هم به عنوان پیش‌غذا در مهمانی‌‌ها سرو کنید هم به عنوان شامی سبک میل کنید. ماده اولیه اصلی این پیش‌غذا، هویج است و همان‌طور که می‌دانید هویج سرشار از ویتامین‌های آ، ث، کا و مقدار زیادی بتاکاروتن، آنتی‌اکسیدان و فیبر است. خوردن هویج موجب کاهش وزن، پایین آوردن سطح کلسترول و بهبود سلامت چشم می‌شود.

طرز تهیه پتاژ هویج و سیب‌زمینی

مرحله اول

ابتدا سیب‌زمینی، هویج و پیاز را پوست بگیرید و خرد کنید. کره را داخل قابلمه بندازید و اجازه دهید روی حرارت ذوب شود. سپس پیاز را به کره ذوب‌شده اضافه کنید و تفت دهید تا طلایی شود.

مرحله دوم

بعد از طلایی شدن پیاز، سیب‌‍زمینی و هویج خردشده را با 1 لیوان آب داخل قابلمه بریزید. برگ بو و آویشن‌ها را با نخ ببندید و داخل قابلمه بیندازید(برگ بو و آویشن در آخر پخت خارج می‌شوند).

بعد از این‌که آب به جوش آمد، حرارت را ملایم کنید. دارچین را به پتاژ اضافه کنید و به مدت 30 دقیقه در قابلمه را بگذارید تا مواد بپزند.

مرحله سوم

بعد از پخت مواد، برگ بو و آویشن را از آن‌ها جدا کنید و دور بیندازید. محتویات قابلمه را داخل مخلوط کن یا میکسر بریزید و بزنید تا مواد یکدست شوند.

مرحله چهارم

مواد پوره‌شده را مجددا داخل قابلمه برگردانید و روی حرارت ملایم قرار دهید. نمک و فلفل را به مواد اضافه کنید و چند دقیقه صبر کنید با مواد خوب مخلوط شوند. سپس، پتاژ را با خامه و سبزی‌های معطر تزیین و سرو کنید.

طرز تهیه پتاژ هویج و سیب زمینی

نکات طلایی در تهیه پتاژ هویج و سیب‌زمینی

-در صورت تمایل در آخرین مرحله پخت به این پتاژ کمی آبلیمو اضافه کنید. -برای خوشمزه‌تر شدن پتاژ هویج و سیب‌زمینی می‌توانید به جای آب از آب مرغ استفاده کنید. -برای خوش‌رنگ ماندن این پتاژ بهتر است از فلفل سفید استفاده کنید.  

سخن آخر

پتاژ، نوعی سوپ غلیظ و مغذی است که طرز تهیه ساده و آسانی دارد. پتاژ دارای انواع مختلف با دستور تهیه‌های متنوع است و انواع سبزیجات، خامه، آرد، زرده تخم‌مرغ و پوره حبوبات جزو مواد اولیه پتاژها هستند. پتاژ هویج و سیب‌زمینی، یکی از انواع پتاژ است که علاوه بر طعم و مزه دلچسب، مواد مغذی زیادی نیز دارد.

برای تهیه پتاژ هویج و سیب‌زمینی ابتدا باید هویج، سیب‌زمینی و پیاز را خرد کنید. سپس، کره را در یک قابلمه بر روی حرارت قرار دهید و پیاز را در کره ذوب‌شده تفت دهید. بعد از طلایی شدن پیاز باید سیب‌زمینی و هویج را به همراه یک لیوان آب داخل قابلمه بریزید. سپس، برگ و بو آویشن را به یک نخ ببندید و داخل مواد بیندازید.

اجازه دهید مواد 30 دقیقه با حرارت ملایم بپزند. سپس، برگ بو و آویشن را از قابلمه خارج کنید و محتویات قابلمه را در مخلوط کن بریزید و بزنید تا یکدست شوند. در آخر مواد را دوباره داخل قابلمه برگردانید، نمک و فلفل را به آن‌ها اضافه کنید و اجازه دهید روی حرارت چند جوش بخورند. به همین راحتی پتاژ هویج و سیب‌زمینی شما آماده می‌شود.