آش خیار چمبر، یکی از آش‌های خوشمزه و متفاوت ایرانی است که در مناطق مختلف استان مرکزی پخته می‌شود. آش خیار چمبر شباهت زیادی با آش گندم دارد با این تفاوت که در این آش از خیار چمبر استفاده می‌شود. این آش جذاب را می‌توانید در فصل خیار چمبر درست کنید و از طعم و عطر فوق‌العاده‌اش لذت ببرید. آش خیار چمبر طرز تهیه نسبتا آسانی دارد، البته هنگام درست کردنش باید صبور باشید تا جابیفتد.

استفاده از عدس، کشک و گوشت در آش خیار چمبر، آن را به غذایی کامل و سرشار از مواد مغذی تبدیل می‌کند. همچنین خیار چمبر که یکی از مواد اولیه اصلی این آش است، املاح معدنی و ویتامین‌های فراوانی دارد. کاهش فشار خون و چربی خون، از مهم‌ترین فوائد خیار چمبر برای سلامتی هستند و بدین وسیله از بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کنند. همچنین از آن‌جایی که خیار چمبر ادرارآور است خوردنش باعث دفع سنگ‌های موجود در کلیه و مثانه می‌شود. کاهش دردهای سیاتیک، دفع سموم بدن و درمان نقرس از دیگر خواص خیار چمبر برای سلامتی هستند.

 

طرز تهیه آش خیار چمبر استان مرکزی

 مرحله اول

عدس را از چند ساعت قبل خیس کنید. سپس، عدس و گندم خیس‌خورده را به همراه 3 لیوان آب درون قابلمه بریزید و بپزید.

 

 مرحله دوم

گوشت را چند تکه کنید و با 1 عدد پیاز خرد شده تفت دهید. بعد از تغییر رنگ گوشت، 3 لیوان آب داخل قابلمه بریزید و بگذارید گوشت بپزد.

بعد از اینکه آب گوشت به 1/3 کاهش یافت، می‌توانید عدس و گندم پخته‌شده را به آن اضافه کنید.

 

مرحله سوم

خیار چمبرها را پوست بگیرید و نصف کنید. سپس، تخم‌های خیارها را خارج کنید و آن‌ها را مانند کرفس حلقه‌ای خرد کنید. خیارهای خردشده را در ماهی‌تابه با مقداری روغن تفت دهید تا نرم شوند( خیارها نباید له شوند).

 

مرحله چهارم

 2 عدد پیاز و 10 حبه سیر را خرد کنید، آن‌ها را در روغن با مقداری نمک و فلفل تفت دهید تا طلایی شوند. نعنا خشک را با مقداری روغن در ماهی‌تابه جداگانه، حدود 1 دقیقه تفت دهید.

 

مرحله پنجم

 خیارهای تفت‌خورده، نصف سیر داغ و نصف پیاز داغ را داخل قابلمه آش بریزید. نمک، فلفل و کشک را بعد از جاافتادن آش به آن اضافه کنید و پس از 5 دقیقه، آش را از روی حرارت بردارید. آش‌تان را با نعنا داغ،  نصف باقی‌مانده سیر داغ و پیاز داغ تزیین کنید و سرو نمایید.

آش خیار چمبر خوشمزه

نکات طلایی در تهیه آش خیار چمبر

- می‌توانید عدس را جداگانه بپزید تا رنگ آش خیار چمبر را تیره نکند.

- در برخی از دستور پخت‌های آش خیار چمبر، نخود و لوبیا نیز به این آش اضافه می‌شود.

- این آش را با حرارت ملایم بپزید و به هیچ وجه شعله گاز را زیاد نکنید.

 

سخن آخر

آش خیار چمبر، یکی از آش‌های محلی خوشمزه و متفاوت استان مرکزی است. استفاده از خیار چمبر به همراه عدس، گندم، کشک و گوشت در این آش، آن را به غذایی مقوی و کامل تبدیل می‌کند.

برای درست کردن آش خیار چمبر، عدس و گندم خیس‌خورده را با 3 لیوان آب بپزید. گوشت خردشده را با 1 پیاز خرده‌شده تفت دهید و با 3 لیوان آب بگذارید، بپزد. بعد از کاهش آب گوشت به 1/3 نیز عدس و گندم پخته را به آن بیفزایید. بعد از گرفتن پوست خیار چمبرها و نصف کردن‌شان، تخم‌های آن‌ها را خارج کنید. سپس، خیارها را مانند کرفس حلقه‌ای خرد کنید و در روغن تفت دهید.

2 پیاز و 10 حبه سیر را خرد کنید و با مقداری نمک و فلفل در روغن تفت دهید. نعنا خشک را نیز جداگانه در روغن حدود 1 دقیقه تفت دهید. خیارهای تفت‌خورده، نصف سیر داغ و نصف پیاز داغ را داخل قابلمه آش بریزید، بعد از جاافتادن آن نیز کشک، نمک و فلفل را بیفزایید و آش را از روی حرارت بردارید. آش را با نعنا داغ، باقی‌مانده سیر داغ و پیاز داغ تزیین کنید و سرو نمایید.

 

منبع عکس ها: اینستاگرام @ashpazi.maman.sepehr @somayeh_kitchen