میدونم گوشه هر خیابونی پیراشکی آماده میفروشن و تقریباً توی هر شهری مخصوصا شهرهای بزرگ به راحتی میشه پیداش کرد. اما پیراشکی کرم دار خوشمزه داغ و تازه که نرم و پفکی هم باشه واقعاً کم پیدا میشه. احتمالاً همه تجربه خوردن یه پیراشکی کرمدار بی نقص فوووق العاده رو داریم. اما تکرار این تجربه همیشه امکان پذیر نیست. ممکنه از اون محله بریم یا اون مغازه تعطیل بشه. اون وقت ما میمونیم و...

پس دیگه وقتشه که خودتون طرز تهیه پیراشکی کرم دار خانگی رو یاد بگیرید. این پیراشکی اون قدر پفکی و خوشمزه است که حرف نداره. روش ترد و شکری هست اما از اون هم بهتر، داخلش واقعا طعم غذاهای بهشتی رو میده! از کرمش هم که دیگه نگم براتون. کرمی که اینجا تهیه ش رو براتون توضیح دادم یه مقدار خامه نیاز داره. اما اگه خامه ندارید میتونید کرم پاتیسیر رو درست کنید که قبلاً آموزش دادیم و با نشاسته تهیه میشه. راستی تا فراموش نکردم، برای تهیه پیراشکی کرم دار بدون خمیر مایه در فر میتونید از دستور دونات خانگی یا دونات کدو حلوایی استفاده کنید. و بعد دونات رو با کرمی که اینجا آموزش میدیم یا کرم پاتیسیر پر کنید.

 

طرز تهیه پیراشکی کرم دار خانگی

 

1- تهیه خمیر پیراشکی: خمیر مایه و شیر را در کاسه بزرگی بریزید و با هم مخلوط کنید. بگذارید حدود 5 دقیقه بماند تا خمیرمایه عمل بیاید. آرد، شکر، نمک و تخم مرغ را اضافه کنید. حال با استفاده از سری خمیرزن همزن مواد را با سرعت کم با هم مخلوط کنید. بعد از 2-3 دقیقه هم زدن که خمیر شکل گرفت، کره را به 8 قسمت تقسیم و تکه ها را 2 تا 2 تا به مواد اضافه کنید. بعد از اضافه کردن هر 2 تکه خوب هم بزنید تا کره به خورد مواد برود. بعد از 5-6 دقیقه هم زدن که خمیر نرم و یکدستی شکل گرفت، آن را در نایلون بپیچید و 6 تا 15 ساعت در یخچال قرار دهید. (به جای هم زدن با همزن میتوانید خمیر پیراشکی کرم دار را با دست ورز دهید)

2-همزمان که خمیر در حال خنک شدن در یخچال است، کرم را تهیه کنید. شکر، آرد و نمک را در کاسه کوچکی با هم مخلوط کنید. در کاسه متوسطی زرده های تخم مرغ را با چنگال بزنید. سپس مخلوط آرد را به تدریج اضافه و با تخم مرغ مخلوط کنید.

3- شیر را روی شعله گاز گرم کنید اما نگذارید بجوشد. وقتی اطراف ظرف حباب های ریز ظاهر شد، بلافاصله شیر را از روی گاز بردارید. شیر گرم را روی مخلوط آرد و تخم مرغ بریزید و خوب هم بزنید. سپس مواد کرم را به شیرجوش برگردانید. حدود 3 دقیقه روی شعله متوسط هم بزنید تا غلیظ شود. وقتی کرم غلیظ و براق شد و هیچ کفی رویش نداشت، آن را از روی حرارت بردارید.

4- کرم پیراشکی کرم دار را از صافی فلزی رد کنید. وانیل را به آن اضافه و مخلوط کنید. سپس، آن را در کاسه کوچکی بریزید. روی کرم را سلفون بکشید طوری که با سطح کرم تماس داشته باشد. این کار مانع از رویه بستن روی کرم میشود. کرم را حداقل 4 ساعت در یخچال قرار دهید.

5- کف سینی فر کاغذ روغنی بکشید و آن را چرب کنید. خمیر سرد شده را از یخچال خارج کنید و روی سطح تمیز آردپاشی شده قرار دهید. خمیر را با وردنه باز کنید تا ضخامت آن حدود 1.25 سانتیمتر شود. حال، با استفاده از کاتر گرد خمیر را برش بزنید. (با استفاده از کاتر 8 سانتی، 9 عدد پیراشکی خواهید داشت. که با اضافه آن هم میتوانید 2-3 عدد پیراشکی کرم دار دیگر تهیه کنید) حال پیراشکی ها را روی سینی فر چرب شده با فاصله بچینید. روی آنها پارچه تمیز یا سلفون چرب شده بکشید. 2-3 ساعت سینی را در جای گرمی قرار دهید تا خمیر پیراشکی کرم دار پفکی و دو برابر شود.

  خمیر پیراشکی کرمدار  

6- داخل قابلمه ای تا ارتفاع 8 سانت روغن سرخ کردنی بریزید. آن را روی شعله قرار دهید تا روغن به دمای 175 درجه سانتیگراد (350 فارنهایت) ببرسد. در حین داغ شدن روغن، دیس یا سینی را با دستمال حوله ای یا دو لایه کاغذ روغنی بپوشانید و برای روغن گیری پیراشکی کرم دار آماده کنید. شکر را هم در بشقابی بریزید و پخش کنید.

7- بسته به سایز قابلمه، 2 یا 3 عدد از خمیرهای پیراشکی را به آرامی در روغن فرو ببرید. حدود 3 دقیقه صبر کنید تا زیر پیراشکی طلایی رنگ شود. سپس آنها را برگردانید و 2-3 دقیقه دیگر به سرخ کردن ادامه دهید تا طرف دیگرشان هم طلایی رنگ شود. سپس آنها را با کفگیر سوراخ دار از روغن خارج کنید و روی سینی آماده شده قرار دهید تا روغنشان گرفته شود. کار را برای خمیرهای باقی مانده تکرار کنید.

8- به محض این که پیراشکی ها به اندازه کافی خنک شدند که بتوانید با دست بردارید، آنها را یکی یکی داخل شکر بزنید تا دو طرفشان به طور یکنواخت از شکر پوشانده شود. بعد از آن بگذارید 30-40 دقیقه دیگر هم خنک شوند.

9- حالا وقت آماده کردن کرم است. شش قاشق خامه را با همزن بزنید تا فرم بگیرد. کرم سرد شده را هم هم بزنید تا نرم و روان شود. سپس خامه را در دو سه مرحله به کرم پیراشکی اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.

10- حالا کرم را در قیف بریزید. با استفاده از ماسوره گرد ساده یک گوشه از هر پیراشکی را سوراخ کنید و آن را از کرم پر کنید. پیراشکی کرم دار خانگی خوشمزه شما آماده است. بهتر است بلافاصله آن را سرو کنید.

  پیراشکی خانگی خوشمزه کرم دار   فقط عکس پیراشکی رو ببینید و ازش لذت ببرید ??  

نکته های کلیدی تهیه پیراشکی کرمدار پفکی:

- به جای استفاده از همزن برقی در مرحله تهیه خمیر، میتوانید از قاشق و ورز دادن با دست استفاده کنید. - کرم پیراشکی را میتوانید از 2-3 روز زودتر تهیه کنید و در یخچال نگهداری کنید. - پیراشکی کرم دار تا 2-3 روز در یخچال قابل نگهداری است. ولی روز اول کیفیت بیشتری دارد. - به جای آرد سفید میتوانید از آرد گندم هم استفاده کنید. اما حتماً آن را قبل از مصرف سه بار الک کنید. - برای تهیه پیراشکی کرم دار شکلاتی از سس شکلات آماده یا گاناش شکلات خانگی روی آن استفاده کنید.