انواع کرم‌های قنادی، بخشی جدایی‌ناپذیر از دنیای شیرینی‌ها، کیک‌ها و دسرها هستند. کرم‌های قنادی به عنوان لایه میانی یا لایه رویی کیک‌های خامه‌ای و شیرینی‌ها استفاده می‌شوند و دارای انواع مختلفی مانند باترکریم، کرمفیل، دولسه دلچه و پاتیسیر هستند. کرم پاتیسیر، یکی از پرکاربردترین انواع کرم قنادی است که توسط آشپزهای فرانسوی ابداع شده است و از آن معمولا در لایه میانی کیک، پیراشکی، شیرینی اکلر و فیلینگ تارت‌ها و خمیر هزارلا استفاده می‌شود.

مواد اولیه اصلی پاتیسیر شامل تخم‌مرغ، شیر، شکر و آرد است و البته طعم و اسانس مورد استفاده در آن براساس نوع کیک و شیرینی موردنظر انتخاب می‌‎شود. این کرم طرز تهیه آسانی دارد و در زمانی کوتاه آماده می‌شود. البته باید دستور را به دقت بخوانید و نسبت مواد را رعایت کنید، وگرنه ممکن است کرم‌تان خیلی شل یا خیلی سفت شود. برای یادگیری طرز تهیه کرم پاتیسیر عالی و حرفه‌ای با ایران کوک همراه باشید.

 

طرز تهیه کرم پاتیسیر

مرحله اول

آرد و نشاسته را در شیر حل کنید، داخل قابلمه‌ای بریزید و روی حرارت قرار دهید. مواد داخل قابلمه را هم بزنید تا شیر به جوش بیاید و بعد حرارت را کم کنید.

کرم شیرینی

مرحله دوم

زرده‌های تخم‌مرغ را با شکر و زعفران مخلوط کنید. سپس، شیر را از روی حرارت بردارید و به مخلوط تخم‌مرغ و شکر اضافه کنید (برای جلوگیری از تکه‌تکه شدن تخم‌مرغ و خراب شدن کرم ابتدا مخلوط زرده و شکر را با 1/4 شیر مخلوط کنید و بعد بقیه شیر را به آن اضافه نمایید).

کرم شیرینی

مرحله سوم

قابلمه را مجدد روی حرارت ملایم قرار دهید و هم بزنید تا کرم غلیظ شود (نباید کرم نجوشد؛ هر زمان کرم به نقطه جوش رسید، آن را از روی حرارت بردارید و مجدد قرار دهید).

کرم شیرینی

مرحله چهارم

پس از اینکه کرم به غلظت فرنی رسید، آن را از روی حرارت بردارید. سپس، کره و اسانس وانیل را داخل کرم بریزید، مخلوط شان کنید و اجازه دهید خوب سرد شود.

کرم پاتیسیر را می‌توانید داخل شیرینی دانمارکی یا هر شیرینی دیگری که دوست دارید، استفاده کنید. البته بهتر است این کرم را از شب قبل آماده کنید و در ظرف دربسته داخل یخچال قرار دهید تا سرد شود.

کرم شیرینی

نکات طلایی در تهیه کرم پاتیسیر

- در این دستور برای خوش‌رنگ شدن کرم از زعفران استفاده است، اما دستور اصلی پاتیسیر زعفران ندارد.

- کرم پاتیسیر را تا چند روز می‌توانید در یخچال نگهداری کنید.

- در صورتی‌که کرم پاتیسیر بعد از خارج کرن از یخچال سفت شده بود، آن را کمی با همزن برقی بزنید تا دوباره نرم و کرمی شود.

 

سخن آخر

کرم پاتیسیر، نوعی کرم قنادی است که از آن برای لایه میانی کیک، پیراشکی، شیرینی اکلر و فیلینگ تارت و خمیر هزارلا استفاده می‌شود. مواد اولیه اصلی این کرم شامل تخم‌مرغ، شیر، شکر و آرد است و طعم و اسانس مورد استفاده در آن براساس نوع کیک و شیرینی مورد نظر انتخاب می‌شود.

در اولین مرحله برای درست کردن کرم پاتیسیر مخلوط آرد، نشاسته و شیر را در قابلمه‌ای روی حرارت قرار می‌دهند و بعد از جوش آمدن شیر، حرارت را کم می‌کنند. در مرحله بعد شیر را از روی حرارت برمی‌دارند و در دو مرحله به مخلوط  زرده‌های تخم‌مرغ، شکر و زعفران اضافه می‌کنند.

در ادامه مواد را روی حرارت ملایم قرار می‌دهند و مدام هم می‌زنند تا غلیظ شود. پس از اینکه کرم پاتیسیر به غلظت فرنی رسید، آن را از روی حرارت برمی‌دارند و کره و اسانس وانیل را اضافه می‌کنند. بعد از سرد شدن کرم می‌توانید آن را داخل شیرینی و کیک استفاده کنید.