دونات انواع مختلفی دارد که طرز تهیه خیلی از آنها را قبلاً آموزش داده ایم. دونات سیب با سس کارامل یکی از آنهاست. یک نوع دونات سیب دیگر هم آموزش دادیم که به آن فریتر سیب گفته میشد و سیب ها به صورت حلقه ای داخلش قرار می گرفتند و بعد در روغن سرخ میشد. گرچه دونات سیب بدون فر بسیار خوشمزه است، ممکن است مایل باشید دونات را داخل فر تهیه کنید. به این ترتیب روغن خیلی کمی وارد دونات سیب میشود و میان وعده سالم تری خواهید داشت. برای تهیه دونات سیب با سس کارامل از فر استفاده میشود. خواهید دید که وقتی دونات را در فر بپزید عطر عالی سیب و دارچین فضای خانه را پر میکند. طرز تهیه سس کارامل مخصوص هم در اینجا گفته شده. البته شما میتوانید از سس کارامل آماده هم استفاده کنید یا این که کمی پودر قند روی دونات بپاشید.

طرز تهیه دونات سیب با سس کارامل

فر را با دمای 200 درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود ، سیب ها را پوست بکنید و به شکل مکعبی خرد کنید . سپس سیب های خرد شده ، شکر و پودر دارچین را داخل کاسه ای بریزید و مخلوط کنید.

داخل کاسه ای دیگر آبلیمو ، تخم مرغ ، عسل ، روغن و ماست بریزید و خوب مخلوط کنید سپس این مواد را کم کم به مواد خشک ( مخلوط آرد ، جوش شیرین ، بکینگ پودر ، کمی نمک ) اضافه و مخلوط کنید ، داخل قالب های دونات یا کیک را چرب کنید و سیب مزه دار شده را داخل قالب بریزید و پخش کنید سپس خمیر دونات را روی سیب ها بریزید.

دونات سیب

قالب را داخل فری که از قبل روشن کرده اید و گرم شده است به مدت 10 دقیقه قرار دهید تا دونات ها بپزند و طلایی شوند ، پس از پخت دونات ها را از قالب خارج کنید و اجازه دهید خنک شوند.

دونات سیب

سس کارامل مخصوص دونات سیب

شکر سیاه ، کره و خامه رقیق را داخل ماهیتابه بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید ( خامه صبحانه را کمی هم بزنید تا شل شود یا اینکه میتوانید به خامه چند قاشق شیر اضافه کنید تا رقیق شود ).

روی حرارت متوسط مدام هم بزنید تا شکر حل شود ، به هم زدن ادامه دهید تا سس کارامل غلیظ شود (حدود 15 دقیقه زمان برای آماده شدن سس لازم است ، دقت کنید که حرارت زیاد نباشد) ، در صورت تمایل میتوانید چند قطره اسانس وانیل هم اضافه کنید.

دونات سیب

پس از اینکه سس کاراملی آماده شد از روی حرارت بردارید و دونات ها را داخل سس بزنید و سرو کنید. میتوانید روی سس کاراملی مغز گردوی خرد شده ، کنجد ، ترافل و ... بپاشید. دونات سیب با سس کارامل را همراه چای یا نوشیدنی گرم دلخواه خود سرو کنید.

دونات سیب با کارامل و مغز گردو

نکته ها :

مزه شیرین دونات از سیب و سس کارامل است و به همین دلیل نیازی به افزودن شکر اضافه نیست. اما چنانچه از سس کارامل استفاده نمی کنید میتوانید روی دونات ها را پس از خروج از قالب پودر قند بپاشید.