برای ما همیشه فصل مرباست. چون توی هر فصلی یه میوه ای هست که بتونیم باش مربا درست کنیم. حالا چه مربا آلبالو باشه، چه مربای پوست پرتقال یا حتی مربا هویج خوش رنگ که در هر فصلی میشه درستش کرد.

اما فصل توت فرنگی که میشه با دیدن توت فرنگی های خوش رنگ و خوشمزه  توی مغازه ها نمیشه هوس مربا توت فرنگی نکرد. هر کسی هم که مربای توت فرنگی خونگی خورده باشه امکان نداره حاضر باشه به مرباهای آماده لب بزنه.

وقتی توی خونه مربا درست کنی همه چیز دست خودته. میتونی به دلخواه خودت شکر بزنی و شیرینی و غلظتش رو به سلیقه خودت تنظیم کنی. خرد کردن توت فرنگی هم دست خودته.

اگه دوست داری ریز باشه ریزتر خردش میکنی. یا برعکس. اگه خواستی توت فرنگی درشت باشه و زیر دندون بیاد درشت تر خردش میکنی. در ضمن میتونی یکمی وانیل اضافه کنی.

این طوری عطر مربای توت فرنگی فوق العاده میشه.البته این اجباری نیست. نکته مثبت اینجاست که تهیه مربای توت فرنگی تو خونه خیلی خیلی راحته و فقط به توت فرنگی تازه و آبلیمو نیاز داره.

توت فرنگی برای مربا

مربای توت فرنگی دلبر همه است و به ویژه در اوایل فصل تابستان بازارش حسابی داغ میشه. همه مخصوصا بچه ها مربای توت فرنگی رو دوست دارن.

برای درست کردن یه مربای عالی این دستور رو تا انتها بخونید و سعی کنید همه نکات رو رعایت کنید. البته در آخر روش دومی هم برای تهیه این مربا گفته میشه که اگه قصد دارید شربت بیشتری داشته باشید میتونید ازش استفاده کنید.

علاوه بر این دو روش میتونید دستور مارمالاد توت فرنگی رو هم امتحان کنید که خیلی ساده تهیه میشه. در ضمن غلیظ و یکدسته و تکه های توت فرنگی داخلش دیده نمیشه.

طرز تهیه مربای توت فرنگی خانگی

مرحله اول:

دم توت فرنگی ها را بگیرید. سپس آنها را شسته و از وسط نصف کنید. (به دلخواه میتوانید ریزتر هم خرد کنید).

توت فرنگی نصف شده

مرحله دوم:

شکر را لابلای توت فرنگی ها بریزید و بگذارید 24 ساعت در یخچال بمانند تا توت فرنگی ها آب بیندازند.

توت فرنگی و شکر

مرحله سوم:

توت فرنگی ها را درون قابلمه بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهيد تا به جوش بیاید. هنگام جوشيدن كف روی مربا را بگیرید. پس از اینكه شربت مربا قوام آمد قابلمه را از روی حرارت برداريد.

مربا توت فرنگی

برای تست قوام آمدن مربا چند قطره از شهد آن را روی نعلبکی سرد بریزید و 30 ثانیه در فریزر بگذارید تا خنک شود. اگر بعد از خنک شدن به آهستگی حرکت میکرد و پخش نمیشد مربای توت فرنگی به اندازه کافی قوام آمده است.

مربای توت فرنگی قوام آمده

مرحله چهارم:

براي آماده شدن مرباي توت‌فرنگي به حدود نيم‌ ساعت زمان نياز است و هر چه اين مدت طولاني‌تر باشد مربا تیره تر ميشود. در پایان کار آبلیمو را برای جلوگیری از شکرک زدن اضافه کنید و این کار را حتما در اواخر زمان پخت انجام دهید تا مربا تیره نشود.

در قابلمه را در زمان پخت باز بگذارید تا مربای توت فرنگی تیره نشود. بهتر از انواع مربا را بعد از پخت در شیشه استریل و تمیز نگه دارید تا مدت بیشتری سالم بماند.

 مربا توت فرنگی صبحانه

 

طرز تهیه دوم : مربا و شربت توت فرنگی

برخي ها مرباي توت فرنگي را به روش ديگري تهیه ميکنند. این روش شربت بیشتری میدهد. پس اگر قصد دارید مقداری شربت توت فرنگی جدا کنید میتوانید از این روش استفاده کنید.

در اين روش پس از شستشوي توت فرنگي‌ها مقداري شكر را در يك ليوان آب بريزيد و روي شعله اجاق بگذاريد تا بجوشد. در مدت زمان جوشيدن آب و شكر، كف روي آب را بگيريد و پس از آنكه شربت کمی غليظ شد توت فرنگي‌ها را به آرامي داخل شربت بريزيد و بگذاريد روي شعله اجاق گاز چند دقيقه بجوشند تا پخته شوند.

در صورت تمایل، شربت اضافی مربا را جدا کنید و مربای توت فرنگی را در شیشه تمیز و استریل شده بریزید.

روش دوم تهیه مربا توت فرنگی

نکته های کلیدی مربای توت فرنگی:

- به عنوان چاشنی مربا میتوانید از نصف قاشق چایخوری وانیل استفاده کنید.

- برای تهیه مربا توت فرنگی بهتر است از قابلمه لعابدار استفاده کنید.

- هیچگاه از قاشقی که خوب تمیز نشده برای هم زدن مربا استفاده نکنید چون موجب میشود مربا زود کپک بزند.

- میزان شکر برای مربای توت فرنگی بستگی به سلیقه شما و همچنین شیرینی توت فرنگی ها دارد. در صورتی که توت فرنگی ها شیرین هستند میتوانید به ازای یک کیلو توت فرنگی از 700 گرم شکر استفاده کنید.

دلیل کپک زدن مربا: دلایل کپک زدن مربا میتوانید استریل نبودن شیشه یا استفاده از قاشق کثیف باشد. همچنین اگر زمان پخت مربا کافی نباشد ممکن است کپک بزند.

 دلیل شکرک زدن مربا: این حالت معمولاً در مرباها و شیره ها دیده می‌شود. وقتی مربا یا شیره بیش از حد بجوشد یا آنکه شیرینی آن زیاد باشد شکرک می‌زند و برای رفع آن باید در شربت یا مربا کمی آب جوش و مقداری آبلیمو اضافه کنید و بگذارید چند جوش بزند تا شکرک آن از بین برود.

روش استریل کردن شیشه برای نگهداری مربا توت فرنگی

اول چک کنید همه شیشه ها و درهایشان سالم باشند. اگر شیشه ای شکستگی یا ترکی داشت به هیچ وجه از آن استفاده نکنید.

روش اول استریل کردن: در شیشه ها را بردارید. سپس آنها را در قابلمه ای قرار دهید. تا دو سانت روی آنها آب بریزید و بگذارید آب به جوش بیاید. سپس در قابلمه را بردارید و 10 دقیقه صبر بگذارید غل بزند. بعد از این مدت شعله را خاموش کنید و در قابلمه را ببندید. تا شیشه ها گرم بمانند.

استریل کردن شیشه مربا

روش دوم استریل کردن: در شیشه ها را بردارید. اگر واشر دارند واشرها را هم جدا کنید. همه شیشه ها و درها را در طبقه بالای ماشین ظرفشویی قرار دهید. از هیچ شوینده ای استفاده نکنید. زمان شست و شو را طوری تنظیم کنید که همزمان با آماده شدن مربا تمام شود.

با رعایت همه نکات گفته شده میتوانید مربای توت فرنگی را تا مدتها در یخچال نگهداری کنید و از سلامت آن مطمئن باشید.

 

سوالات متداول درباره  طرز تهیه مربای توت فرنگی

سوالات متداول درباره طرز تهیه مربای توت فرنگی خوشمزه برای تهیه مربای توت فرنگی آیا می شود از توت فرنگی فریز شده استفاده کرد؟ بله شما می توانید از توت فرنگی فریز شده برای تهیه مربای توت فرنگی استفاده کنید. بعد از تهیه تا چه مدت می توانیم در یخچال نگهداری کنیم؟ خوب اگه توی خونه من باشه که دو دقیقه ای همه مربای توت فرنگی تموم می شه اما شما می توانید تا 2 هفته مربای توت فرنگی را در یخچال نگهداری کنید.