پرتقال، از جمله مرکبات خوشمزه و آبدار با عطر و بویی فوق‌العاده است که انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی را دارد. جالب است بدانید ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در پوست پرتقال از مواد مغذی گوشت پرتقال نیز بیشتر است. برای بهره بردن از مواد مغذی و فوائد پوست پرتقال می‌توانید با آن مربای جذاب و لذیذی درست کنید. مزه مربای پوست پرتقال شبیه مربای کامکوات است و عطر و بوی آن هوش از سر هر کسی می‌پراند. این مربای مجلسی را می‌توانید هم در وعده صبحانه سرو کنید هم از آن برای تزیین شیرینی و کیک استفاده کنید.

قبل از اینکه به سراغ طرز تهیه مربای پوست پرتقال برویم بیایید با خواص آن برای سلامتی آشنا شویم. پوست پرتقال مانند خود پرتقال سرشار از انواع معدنی، آنتی‌اکسیدان‎ها و ویتامین‌هاست. مقدار زیاد ویتامین ث و ویتامین آ موجود در پوست پرتقال به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و از بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی پیشگیری می‌کند. همچنین وجود نوعی فلانوئید در پوست پرتقال با کاهش فشار خون و پایین آوردن کلسترول منجر به پیشگیری از بیماری‌های قلبی می‌شود. تقویت بینایی، بهبود عملکرد دستگاه گوارش، مبارزه با التهاب و پاک‌سازی ریه از جمله دیگر مزایای خوردن پوست پرتقال برای بدن هستند.

 

طرز تهیه مربای پوست پرتقال

مرحله اول

پوست پرتقال را به صورت هلالی برش بزنید و سپس، تمیزشان کنید (با چاقو مقداری از گوشت سفید پوست پرتقال را جدا کنید تا پوست پرتقال نازک شود).

پوست‌های پرتقال را رول کنید و با خلال چوبی محکم نمایید.

مربای پرتقال

مرحله دوم

برای از بین بردن تلخی پوست پرتقال، قابلمه‌ای را از آب پر کنید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. سپس، پوست‌های پرتقال را داخل آب در حال جوش بریزید و 10 دقیقه بگذارید بجوشد.

 

مرحله سوم

پس از 10 دقیقه پوست پرتقال جوشانده‌شده را از آب جوش خارج کنید و 3 بار با آب سرد آبکشی نمایید. سپس، پوست‌های پرتقال را داخل ظرفی پر از آب سرد بریزید و 1 ساعت کناری قرار دهید.

 

مرحله چهارم

پس از 1 ساعت، پوست‌های پرتقال را آبکشی کنید. شکر، آبلیمو و 3 لیوان آب را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیایید.

 

مرحله پنجم

پس از اینکه شکر در آب جوش حل شد، پوست‌های پرتقال را داخل قابلمه بریزید و اجازه دهید مربا با حرارت ملایم بجوشد تا غلیظ شود.

مربای پرتقال

نکات طلایی در تهیه مربای پوست پرتقال

- برای تهیه مربای پوست پرتقال، پرتقال‌هایی را انتخاب کنید که پوست‌شان سالم و بدون واکس باشد.

- برای نگهداری مربای پوست پرتقال از ظروف کاملا تمیز و بدون چربی استفاده کنید تا مربای شما کپک نزند.

 

سخن آخر

پوست پرتقال، سرشار از انوع ویتامین‌ها و مواد معدنی است و برای بهره گرفتن از مزایایش برای سلامتی می‌توانید مربای خوشمزه‌ای با آن درست کنید. مزه مربای پوست پرتقال شبیه مربای کامکوات است و ظاهر جذاب و مجلسی دارد. این مربا را می‌توانید هم در وعده صبحانه سرو کنید هم از آن برای تزیین شیرینی و کیک استفاده کنید.

در اولین مرحله برای تهیه این مربا باید پوست پرتقال را به صورت هلالی برش بزنید، رول کنید و با خلال چوبی محکم نمایید. سپس، برای از بین بردن تلخی پوست پرتقال، آن‌ها را 10 دقیقه در آب جوش بجوشانید. پوست پرتقال جوشانده‌شده را 3 بار آبکشی بکنید و بعد آن را یک ساعتی در آب سرد بخیسانید.

پس از 1 ساعت، پوست‌های پرتقال را دوباره آبکشی کنید. شکر، آبلیمو و 3 لیوان آب را داخل قابلمه‌ای بریزید و روی حرارت بگذارید تا بجوشد و بعد پوست پرتقال‌ها را اضافه کنید. اجازه دهید مربا با حرارت ملایم بجوشد تا غلیظ شود.