کامکوات یا پرتقال مینیاتوری، میوه‌ای جذاب از خانواده مرکبات است که طعم و ظاهری شبیه پرتقال دارد. این میوه را هم به صورت تازه مصرف می‌کنند هم مربای آن را درست می‌کنند. مربای کامکوات علاوه بر مزه فوق‌العاده، ظاهر جذابی دارد و درست کردنش در شمال کشورمان، بسیار رایج است. این مربای شیک و مجلسی را می‌توان هم در وعده صبحانه هم به عنوان میان‌وعده در کنار چای سرو کرد.

میوه کامکوات خواص بسیار زیادی برای سلامتی دارد که اغلب آن‌ها در مربای کامکوات نیز موجود هستند. این میوه مانند سایر مرکبات کالری بسیار کم، اما ارزش غذایی بالایی دارد. کامکوات سرشار از فیبر، مواد معدنی و انواع ویتامین‌هاست. هر 100 گرم کامکوات، 47/9 گرم ویتامین ث دارد که 73 درصد از نیاز روزانه بدن به این ویتامین را برطرف می‌کند. همچنین کامکوات دارای مقدار قابل توجهی آهن است و خوردنش به رفع کم‌خونی کمک می‌کند. تقویت سیستم ایمنی، تقویت پوست و مو و ایجاد سیری طولانی‌مدت از دیگر فواید خوردن کامکوات هستند.

 

طرز تهیه مربای کامکوات

مرحله اول

کامکوات‌ها را بشویید و با چنگال چند سوراخ روی آن ایجاد کنید.

مربای پرتقال ریز

 

مرحله دوم

داخل قابلمه را از آب پر کنید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. کامکوات‌ها را داخل آب در حال جوشیدن بریزید و 10 دقیقه بگذارید بجوشد سپس، با آب سرد آبکشی کنید (این کار را 3 بار انجام دهید).

کامکوات‌ها را پس از 3 بار شوک دادن، داخل ظرفی پر از آب سرد بریزید و 1 ساعت کناری قرار دهید.

مربای پرتقال ریز

 

مرحله سوم

شکر و 3 لیوان آب داخل قابلمه بریزید، آن را روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید و هم بزنید تا شکر حل شود. سپس، آبلیمو و کامکوات‌ها را داخل قابلمه بریزید و حرارت را کم کنید. حدود 1 ساعت اجازه دهید مربا بجوشد و غلیظ شود.

 

مرحله چهارم

پس از 1 ساعت،  کامکوات‌ها را از روی حرارت بردارید، روی قابلمه را با  پارچه‌ای بپوشانید و به مدت 24 ساعت کناری قرار دهید. سپس مربای کامکوات را در ظرف مناسب بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

 

نکات طلایی در تهیه مربای کامکوات

- مربای کامکوات عطر و طعمی شبیه مربای پوست پرتقال دارد.

- میزان شیرینی این مربا را می‌توانید بسته به ذائقه خودتان کم و زیاد کنید.

- مربا را در ظرف‌هایی بریزید که کاملا تمیز و خشک باشند.

 

سخن آخر

مربای کامکوات، یک مربای فوق‌العاده خوشمزه و جذاب است که درست کردنش در شمال کشورمان رایج است. این مربای شیک و مجلسی را می‌توانید هم در وعده صبحانه و هم به عنوان میان‌وعده در کنار چای سرو کنید.

برای درست کردن مربای کامکوات ابتدا روی کامکوات‌های شسته‌شده با چنگال چند سوراخ ایجاد کنید. 3 بار کامکوات‌ها را داخل آب در حال جوش بریزید، اجازه دهید 10 دقیقه بجوشند و بعد با آب سرد آبکشی کنید. در ادامه کامکوات‌ها را در ظرفی پر از آب سرد بریزید و 1 ساعت کناری بگذارید. سپس، 3 لیوان آب و شکر را داخل قابلمه بریزید، روی حرارت قرار دهید و بعد از جوش آمدن آب، آبلیمو و کامکوات‌ها را اضافه کنید. بگذارید حدود 1 ساعت مربا بجوشد و غلیظ شود. در آخر قابلمه را از روی حرارت بردارید، یک پارچه روی آن بکشید و به مدت 24 ساعت کناری قرار دهید. بعد از 24 ساعت مربای شما آماده است.