مربای زرشک از جمله مرباهای خوشمزه است که در میان ایرانی ها طرفداران زیادی دارد. می توان از این مربا در وعده صبحانه و یا عصرانه استفاده کرد. طعم این مربا ملس است و با خامه، کره و یا پنکیک صبحانه ای بسیار عالی برای شما فراهم می کند.

بعضی افراد از مربای زرشک به عنوان دسر استفاده کرده و پس از غذا یکی دو قاشق از آن را میل می کنند. تهیه مربای زرشک با میوه تازه آن شاید کمی زمان بر باشد اما وقتی نتیجه کار را ببینید قطعا از وقتی که برای آن صرف کرده اید پشیمان نخواهید شد.

مربا

طرز تهیه مربای زرشک

۱- برای تهیه مربای زرشک ابتدا باید زرشک ها را خوب پاک کرده و یک ساعتی در آب بخیسانید. با این کار خاک ها و برگ های داخل آن زیر آب رفته و زرشک ها چون سبک هستند روی آب می آیند و شما به راحتی می توانید آن ها را جدا کنید.

۲- وقتی زرشک ها آماده شدند یک سوم شکر را جدا کرده و لایه لایه روی زرشک ها بپاشید. پس از انجام این کار ظرف زرشک و شکر را داخل یخچال به مدت 4 ساعت بگذارید تا زرشک ها آب بیاندازند.

۳- در ادامه یک قابلمه را روی حرارت بگذارید و 5 لیوان آب را داخل آن بریزید. باقیمانده شکر را به آب اضافه کرده و هم بزنید تا شکر کاملا در آب حل شود. در این مرحله 20 تا 30 دقیقه زمان می دهید تا قوام بیاید.

۴- وقتی آب و شکر کمی قوام آمد مخلوط زرشک و شکر را به آن اضافه کنید و به آرامی هم بزنید تا با هم مخلوط شوند. حرارت گاز را کم کنید و 10 دقیقه اجازه دهید تا مربا قوام بیاید. زمانی که مربا غلیظ شد وانیل را اضافه کنید و با یک قاشق چوبی هم بزنید تا وانیل با مربا مخلوط شود.

۵- در این مرحله زیر قابلمه را خاموش کنید. بگذارید مربا سرد شود سپس داخل ظرف در بسته ریخته و داخل یخچال نگه داری کنید.

  مربای زرشک مجلسی  

نکات کلیدی تهیه مربای زرشک

 

- در هنگام پخت مربای زرشک آن را هم نزنید زیرا زرشک ها له می شوند و مربای شما ظاهر زیبای خود را از دست می دهد.

- اگر طعم وانیل را دوست ندارید می توانید آن را حذف کرده و به جای آن از هل استفاده کنید.

- برای پخت این مربا بهتر است از ظروف لعابی و یا شیشه ای استفاده کنید.

- اگر می خواهید ماندگاری مربا بیشتر شود، آن را داخل شیشه ریخته و به مدت 5 ساعت آن را به صورت وارونه بیرون از یخچال بگذارید. با انجام این کار به اصطلاح در شیشه مربا را آب بندی می کنید.

- از یک کیلو زرشک تازه معمولا می توان یک کیلو و نیم مربا درست کرد.

- وقتی زرشک را داخل شهد می ریزید نهایتا 10 دقیقه برای پخت آن کافی است. اگر مربا را خیلی بپزید رنگ زیبای آن از بین می رود.

- مربای زرشک دارای بویی شیرین است بنابراین توصیه می شود از گلاب داخل این مربا استفاده نکنید.

- بسته به ذائقه میتوانید تا ۳۰۰ گرم شکر بیشتر استفاده کنید.

- از آنجایی که زرشک میوه ترش مزه ای است از آبلیمو نیز در این مربا استفاده نمی شود.