مربا درست کردن ممکن است کار سختی به نظر برسد ولی قطعا طعم و عطر مربای به خانگی و خوشمزه ارزش آن را دارد که این زحمت را به خودتان بدهید. به خصوص که خواص به برای سلامتی فراوان و بی مانند هستند.

بهتر است برای تهیه مربا به از به های محلی استفاده کنید. به این ترتیب مربای شما عطر و طعم خیلی بهتری پیدا میکند. موقع خرید به، آن را بو کنید. به محلی عطر خاصی دارد. به اندازه یک مشت است و پوست آن حالت کرکی دارد.

معمولاً این میوه های محلی ظاهر ناهمگونی دارند. پس اگر به های صاف، یکدست و یک شکلی در میوه فروشی دیدید بدانید که این میوه ها برای تهیه مربا مناسب نیستند. قبل از شروع به مراحل تهیه مربای به طعم میوه را بچشید. اگر شیرین است میتوانید مقدار شکر را صد گرم کمتر کنید.

در این مطلب طرز درست کردن مربای به خوشمزه رو یاد میگیرید که خیلی خیلی ساده است. تنها کافیه نکات گفته شده در آخر دستور را رعایت کنید. فراموش نکنید اندازه شکر مربا تا حدودی سلیقه ای است.

پس میتوانید کمی آن را کمتر کنید به خصوص در صورت شیرین بودن به. همچنین میتوانید کمی شکر اضافه کنید. اما این مقدار را بیش از 100 تا 150 گرم در هر کیلو تغییر ندهید. زیاد بودن شکر ممکن است باعث شکرک زدن شود.

کم بودن آن هم مربا را خراب و ماندگاری آن را کم میکند. در قسمت دیدگاه میتوانید تجربه خود را از پخت مربا به با ما در میان بگذارید. همچنین در صورتی که بعد از خواندن طرز تهیه مربای به خانگی هنوز سؤالی در مورد مراحل آن داشتید میتوانید در بخش نظرات آن را ثبت کنید.

 

طرز تهیه مربای به خانگی

 

مرحله اول:

به ها را بشویید. پوست بکنید و خرد کنید.

خرد کردن به

 مرحله دوم:

درون قابلمه 7 لیوان آب بریزید و به های خرد شده را اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید و بگذارید به ها بپزند و کمی نرم شوند (دقت کنید به ها له نشوند). این مرحله حدود نیم ساعت طول میکشد.

مرحله سوم:

پس از اینکه به ها کمی نرم شدند شکر و دانه های هل را اضافه کنید (دانه های هل را از پوست آن خارج کنید و استفاده نمایید). با حرارت ملایم 3-4 ساعت اجازه دهید مربای به مجلسی بپزد و رنگ آن قرمز شود.

مربای به

مرحله چهارم:

پس از آماده شدن مربا آبلیمو را اضافه کنید و اجازه دهید 5 دقیقه مربا بجوشد سپس از روی حرارت بردارید و بگذارید خنک شود. مربای خنک شده را درون شیشه بریزید و داخل یخچال قرار دهید.

نکته های کلیدی تهیه مربای به:

- برای قرمز شدن رنگ مربا باید در زمان پخت حرارت ملایم باشد و در قابلمه نیز بسته باشد. در اینصورت مربای خوشرنگ و قرمزی خواهید داشت.

- میتوانید از کمی زعفران دم کرده برای خوشرنگ شدن مربا استفاده کنید.

- بهتر است مربای به را در قابلمه مسی درست کنید. البته اگر نکات را رعایت کنید در قابلمه چدن، تفلون یا سرامیکی هم مربای خوبی خواهید داشت.

- از آنجایی که به خودش عطر خوبی دارد نیازی نیست به مربا اسانس یا وانیل اضافه کنید. استفاده از هل هم اختیاری است.

- توجه کنید مربا به را کمی رقیق تر از مرباهای دیگر از روی حرارت بردارید. در غیر این صورت بعد از پخت حالت ژلاتینی پیدا میکند.

- مربای به رنده ای هم به همین صورت تهیه میشود. تنها کافی است به را به جای خرد کردن رنده درشت کنید.