کشک و سیب‌زمینی، یکی از غذاهای محلی و خوشمزه استان کرمان است که در این استان طرفداران فراوانی دارد. این غذا شباهت زیادی به کشک بادمجان دارد با این تفاوت که به جای بادمجان در آن از سیب‌زمینی استفاده می‌شود. این غذای فوق‌العاده فقط با چند ماده اولیه درست می‌شود و در صورتی‌که سیب‌زمینی‌اش پخته باشد، در عرض چند دقیقه آماده می‌شود. کشک و سیب‌زمینی را می‌توانید به عنوان شامی سبک برای خود و عزیزان‌تان تهیه کنید. استفاده از کشک در کشک و سیب‌زمینی باعث می‌شود این غذا سرشار از مواد مغذی و دارای خواص فراوان برای بدن باشد. کلسیم و فسفر فراوان در کشک به استحکام استخوان‌ها و تقویت دندان‌ها کمک می‌کند. از طرف دیگر خوردن کشک با ایجاد تعادل در اسید معده منجر به درمان بیماری‌های معده می‌شود. تقویت سیستم ایمنی، جلوگیری از بروز عفونت‌ها و حفظ سلامت مغز از دیگر فوائد خوردن کشک هستند.  

طرز تهیه کشک و سیب‌زمینی

مرحله اول

ابتدا سیب‌زمینی‌ها را با اسکاچ بشویید و خوب تمیز کنید. سپس، آن‌ها را با 2 لیوان آب و مقداری نمک بپزید و سیب‌زمینی‌های پخته را بکوبید یا رنده کنید.  

مرحله دوم

سیرها را بکوبید یا رنده کنید. داخل ماهی‌تابه مقداری روغن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا روغن داغ شود. سپس سیرهای له‌شده را در روغن تفت دهید تا طلایی شوند. سیب‌زمینی کوبیده را به سیرهای سرخ شده اضافه کنید و چند دقیقه دیگر تفت دهید.  

مرحله سوم

کشک، نعناع، نمک و فلفل را به سیب‌زمینی‌ و سیر بیفزایید و حرارت را کم کنید تا غذا جا بیفتد. بعد از اینکه کشک و سیب‌زمینی‌ جاافتاد، آن را با کشک، نعنا داغ و پیاز داغ تزیین کنید و سرو نمایید. طرز تهیه کشک و سیب‌زمینی  

نکات طلایی در تهیه کشک و سیب‌زمینی

- برای اینکه کشک و سیب‌زمینی‌تان خوشمزه‌تر باشد، بهتر است از کشک غلیظ و محلی استفاده کنید. - این غذا نباید خیلی سفت یا خیلی شل باشد. - کشک و سیب‌زمینی را با نان و سبزی خوردن سرو کنید.   سخن آخر کشک و سیب‌زمینی، یکی از غذاهای محلی و خوشمزه استان کرمان است که با نام قاتق کشک و سیب نیز در این استان مشهور است. این غذای جذاب فقط با چند ماده اولیه درست می‌شود و آماده کردنش خیلی طول نمی‌کشد. کشک به کاررفته در این خوراک سرشار از مواد مغذی است و فوائد فراوانی برای سلامتی دارد. برای درست کردن این غذا ابتدا سیب‌زمینی‌ها را با 2 لیوان آب و مقداری نمک بپزید و بکوبید یا رنده کنید. سپس، سیرها را بکوبید یا رنده کنید و در ماهی‌تابه با مقداری روغن تفت دهید. سیب‌زمینی‌های کوبیده را نیز به سیر تفت‌خورده اضافه کنید و کمی تفت‌شان بدهید. کشک، نعناع، نمک و فلفل را به سیب‌زمینی و سیر بیفزایید و حرارت را کم کنید تا غذا جا بیفتد. کشک و سیب‌زمینی جاافتاده را با کشک، نعناع داغ و پیاز داغ تزیین کنید و با نان و سبزی خوردن سرو نمایید.