فصل پاییز، زمان مناسبی برای پختن کیک های خانگی رنگارنگ، متنوع و خوشمزه با رنگ های طبیعی است مثل کیک اسفناج و کدو حلوایی. شاید خیلی ها مخصوصاً بچه ها، طعم اسفناج را دوست نداشته باشند اما با توجه به خواص بیشمار اسفناج مصرف آن توصیه میشود. کیک اسفناج میتواند راه حل بسیار خوبی باشد برای دادن این سبزی مغذی و پر خاصیت به بچه ها باشد. البته شاید بهتر باشد اگر اسفناج دوست ندارند از اول به آنها نگویید کیک اسفناج است، اجازه دهید کیک را بخورند و از طعم آن لذت ببرند بعد  بگویید کیک اسفناج بوده است و آنها را شگفت زده کنید! در دستور تهیه ای که برای شما آماده کرده ایم از اسفناج خام استفاده شده است. کیک اسفناج خام رنگ سبز بسیار زیبایی پیدا میکند و در عین حال طعم اسفناج هم در آن مشخص نیست.

کیک اسفناج تزئین شده

با مواد لازم ارائه شده در این دستور شما میتوانید از 8 نفر از دوستان خود با این کیک اسفناج خوشمزه پذیرایی کنید. بعد از این دستور تهیه روش دیگری هم برای تهیه کیک اسفناج گفته میشود که در آن تکه های اسفناج تا حدودی دیده میشود و میتوانید از اسفناج پخته نیز در آن استفاده کنید. البته کیک تهیه شده با روش اول زیبایی بیشتری دارد و ما توصیه میکنیم از این روش استفاده کنید. نکته قابل توجه در روش اول این است که باید مخلوط کن شما بالا و برگ های اسفناج تازه و ترد باشند تا پوره یکدستی بدست بیاورید.

اسفناج در مخلوط کن

طرز تهیه کیک اسفناج

 

مرحله اول:

اسفناج ها را بشویید و ساقه آنها را جدا کنید. برای تهیه کیک اسفناج تنها نیاز به برگ های سبز اسفناج داریم. برگ ها را همراه با روغن داخل مخلوط کن بریزید و خوب میکس کنید. صبر داشته باشید چون کمی طول میکشد تا برگ های اسفناج به خوبی پوره شوند. در نهایت خمیر سبز رنگ یکدستی بدست می آورید و هیچ اثری از تکه های اسفناج باقی نمیماند.   پوره-اسفناج  

مرحله دوم:

تخم مرغ ها را در کاسه بزرگی بشکنید. شکر را به آن اضافه کنید و چند دقیقه با همزن بزنید تا کرم یکدستی با رنگ روشن بدست بیاید. حال وانیل و گلاب را اضافه کنید. در آخر پوره اسفناج را هم بریزید و خوب مخلوط کنید.   مایه کیک اسفناج  

مرحله سوم:

در کاسه دیگری آرد، بیکینگ پودر و نمک را با هم الک کنید. سپس مواد خشک را به مواد تر اضافه کنید و یک دقیقه دیگر هم بزنید تا مایه کیک اسفناج یکدست شود.  

مرحله چهارم:

حال مایه کیک را در قالبی که از قبل چرب کرده اید و کاغذ روغنی کشیده اید بریزید. قالب را به فر گرم شده با دمای 180 درجه منتقل کنید. نیم ساعت بعد پخته بودن کیک اسفناج را با خلال دندان چک کنید. اگر خلال دندان تمیز بیرون آمد کیک آماده است. آن را از فر خارج کنید و بگذارید خنک شود.   کیک اسفناج با پودر قند و خلال پسته   کیک اسفناج با مربا آلبالو    

مرحله پنجم:

بعد از خنک شدن کیک را از قالب خارج کنید و به ظرف سرو مورد نظر منتقل نمایید. کیک اسفناج به خودی خود به خاطر رنگ سبز زیبایش جذابیت دارد. اما برای تزئین آن میتوانید به سلیقه خود از پودر قند یا خامه، خلال پسته و... استفاده کنید. میوه های قرمز رنگی مثل آلبالو و انار هم برای تزئین این کیک سبز رنگ مناسب هستند و ترکیب رنگ جالبی ایجاد میکنند.   برش کیک اسفناج    

روش دوم تهیه کیک اسفناج

 

مواد لازم کیک اسفناج:

تخم مرغ  3 عدد آرد  250 گرم روغن  125 میلی لیتر شیر یا آب  125 میلی لیتر شکر  250 گرم بیکینگ پودر  1  قاشق چایخوری جوش شیرین  1  قاشق چایخوری اسفناج   250 گرم

مرحله اول:

در اولین مرحله اسفناج های شسته شده را در میکسر با مقدار بسیار کمی شیر میکس کنید و آن را کنار بگذارید. سپس تخم مرغ ها و شکر را به خوبی با همزن برقی هم بزنید تا رنگ آن سفید شده و حالت پفکی و سفتی پیدا کند.

مرحله اول کیک اسفناج

مرحله دوم:

روغن و شیر (آب) را به تخم مرغ و شکر ها اضافه کنید و کمی با دور کند همزن، مخلوط کنید. در این مرحله اسفناج های میکس شده را نیز به مخلوط اضافه کنید.

اسفناج در مایه کیک

مرحله سوم:

حال مواد خشک (آرد، بیکینگ پودر و جوش شیرین) را با هم مخلوط کرده و خوب الک کنید و سپس کم کم به مخلوط تخم مرغ و شیر و اسفناج ها اضافه کنید. در این مرحله شما یک مایه کیک سبز رنگ بسیار زیبا خواهید داشت.

قالب کیک اسفناج

مرحله آخر:

در آخرین مرحله کف قالب کیک کاغذ روغنی قرار دهید، و یا غالب را چرب کرده و کمی آرد کف آن بپاشید و مخلوط را داخل ظرف بریزید برای مدت 35-45 دقیقه با حرارت 180 درجه سانتیگراد داخل فر که از قبل گرم شده است قرار دهید.

برای اطمینان از پخته شدن کیک، خلال دندان را داخل کیک فرو کرده اگر خمیر کیک به آن نجسبید کیک شما آماده است. آن را از فر خارج کرده و اجازه دهید سرد شود. سپس کیک را از غالب جدا کرده و برش بزنید  و با دوستان خود نوش جان کنید.

کیک اسفناج و چای

کیک اسفناج با اسفناج پخته:

در روش دوم شما می توانید از اسفناج پخته هم برای پختن کیک استفاده کنید فقط کافیست در ابتدا برای چند دقیقه اسفناج ها را پخته و سپس به خوبی له کنید تا پوره شوند و اجازه دهید کاملا خنک شوند و سپس بقیه مراحل را همانطور که گفته شد ادامه دهید. اما توجه کنید که در این روش پخت کمی طعم اسفناج احساس میشود. به همین دلیل است که کیک اسفناج خام طرفداران بیشتری دارد.

کیک اسفناج

نکته:

- بهتر است ابتدا تخم مرغ ها را برای مدت کوتاهی بیرون از یخچال بگذارید تا تخم مرغ ها به دمای محیط برسند.

- فراموش نکنید قبل از هرکاری فر را روشن کرده و روی دمای 180 درجه سانتیگراد قرار دهید تا فر به خوبی گرم شود.

- بعد از اینکه کیک را داخل فر قرار دادید تا حد امکان درب را بازنکنید  تا پف کیکتان نخوابد.

- برای پختن این کیک بهتر است از اسفناج تازه استفاده کنید تا کیک شما طعم و بافت بسیار بهتری داشته باشد.

- همیشه برای پختن کیک دقت داشته باشید از قالبی استفاده کنید که بعد از ریختن مایع در آن حداقل 5 سانتی متر ارتفاع خالی باشد تا کیک شما خمیر نشود.

- کیک اسفناج را میتوانید در قالب های کاپ کیک هم آماده کنید و کاپ کیک های خوشرنگ اسفناج داشته باشید.

-  اندازه مواد این دستور برای قالب کیک دایره شکل به قطر حدود 25 سانتی متر مناسب است. - برای تزیین کیک از خامه میتوانید استفاده کنید که جلوه بسیار زیبایی به کیک سبز رنگ شما می دهد.

به شما پیشنهاد می کنیم چیز کیک کدو حلوایی را نیز به عنوان یک انتخاب برای عصر های پاییز در نظر داشته باشید.  اما اگر کیک اسفناج خوشمزه و خوشرنگ را  با دستور ایران کوک درست کردید و لذت بردید، خوشحال میشویم عکس آن را با هشتگ آشپزی-ایران-کوک در اینستاگرام به اشتراک بگذارید.