کیک اسفنجی که در این مطلب طرز تهیه آن را توضیح داده ایم، بدون روغن و کره پخته می شود و میتوان گفت کیکی رژیمی و بدون چربی نیز به حساب می آید. طرز پخت کیک اسفنجی بسیار آسان است و فقط کمی دقت و تجربه نیاز دارد.

اگر به تازگی پختن کیک را آغاز کرده اید؛ میتوانید با کمی تمرین و به کمک کیک اسفنجی، انواع کیک های تولد و کیک های عصرانه با تزیینات زیبا و خلاقانه تهیه کنید.

 

 طرز تهیه کیک اسفنجی ساده

مرحله اول:

برای تهیه کیک اسفنجی ابتدا فر را در دمای 170 درجه ی سانتی گراد روشن کنید تا گرم شود.

دو کاسه ی بزرگ بردارید. در یک کاسه زرده های تخم مرغ و در دیگری سفیده ها را بریزید. روی کاسه ها را با سلفون بپوشانید و چند دقیقه در  کناری قرار دهید تا به دمای محیط برسند. چون سرد بودن مواد کیک اسفنجی مانع از پف کردن آن می شود.

جدا کردن تخم مرغ ها

مرحله دوم:

در کاسه ی محتوی زرده تخم مرغ، یک سوم پیمانه شکر بریزید. به کمک همزن برقی شکر را در تخم مرغ آن قدر بهم بزنید تا تخم مرغ به حالت کشدار و کرم رنگ درآید.

سپس پوست لیمو را رنده کنید و همراه با وانیل و دو قاشق غذاخوری آب به زرده تخم مرغ اضافه کنید و با هم مخلوط کنید.

بهم زدن زرده تخم مرغ

مرحله سوم:

دو سوم باقی مانده از شکر را در طی سه مرحله به ظرف محتوی سفیده تخم مرغ اضافه کنید و به طور مداوم با همزن برقی و با سرعت بالا بهم بزنید. هم زدن را تا حدی ادامه دهید که سفیده های تخم مرغ کاملا سفت شوند؛ به طوری که با برگرداندن کاسه از ظرف نریزد. سپس کرم تارتار را اضافه کرده و مخلوط را در کناری قرار دهید.

زدن سفیده تخم مرغ

مرحله چهارم:

در این مرحله از تهیه کیک اسفنجی می بایست زرده و سفیده ی تخم مرغ را در یک ظرف ریخته و با هم مخلوط کنید.

 مخلوط کردن مواد کیک

مرحله پنجم:

در ظرف دیگری آرد را به همراه بیکینگ پودر و مقداری نمک الک کنید. سپس در سه مرحله مخلوط آرد را به ظرف تخم مرغ ها اضافه کنید و به کمک لیسک با ملایمت اما سریع بهم بزنید تا خوب ترکیب شوند. برای بهم زدن این مخلوط بهتر است ظرف را بچرخانید و لیسک را در عکس جهت چرخش ظرف، گردش دهید.

دقت داشته باشید که زیاد بهم زدن مواد باعث کم شدن پف کیک اسفنجی می شود.

الک آرد

مرحله ششم:

قالب را با کمی روغن چرب کرده و در آن آرد بپاشید. برای تهیه کیک اسفنجی بدون روغن میتوانید به جای چرب کردن قالب از کاغذ روغنی نیز استفاده کنید.

 قالب کیک آرد پاشی

مرحله هفتم:

مایع کیک را قبل از این که کف آن از بین برود داخل قالب بریزید. سطح کیک را به کمک لیسک صاف کنید. کیک را به مدت 30 الی 35 دقیقه در فر با دمای 170 درجه سانتی گراد قرار دهید تا بپزد. می توانید یک خلال دندان در مرکز کیک فرو کنید. اگر تمیز از کیک خارج شود به معنای آماده بودن کیک است.

 

پخت کیک اسفنجی

 

مرحله هشتم:

چند دقیقه صبر کنید تا کیک کمی خنک شود. سپس آن را از قالب خارج کنید. کیک اسفنجی را میتوانید با خامه، پودر قند یا کاکائو، ترافل رنگی و انواع مربا تزیین کرده و نوش جان کنید.

  کیک اسفنجی ساده  

نکات کلیدی تهیه کیک اسفنجی ساده

- قطر قالب کيک اسفنجي میتواند حدود 20 سانتی متر باشد. هم چنین برای تهیه کیک اسفنجی با خامه میتوانید این مواد را در دو قالب مجزا بریزید و دو لایه ی نازک کیک تهیه کرده و مابین آن را با میوه، مربا و خامه پر کنید. این روش همان طرز پخت کیک اسفنجی تولد است.

- اگر بار اولی است که کیک اسفنجی تهیه می کنید میتوانید از قالب کمربندی نیز استفاده کنید چون کار با آن راحت تر است.

- در تهیه کیک اسفنجی با پف زیاد و بافت ترد و نرم کیک؛ نکته ی مهم رعایت کردن هم دمایی تمام مواد اولیه و هم چنین هم زدن آن به نحوی است که مایع کیک کف کند. مراقب باشید که کف مایع کیک از بین نرود. هم چنین در حین پخت کیک از باز کردن درب فر خودداری کنید.

- میزان مواد اولیه برای تهیه کيک اسفنجي حتما باید رعایت شود.

- برای تهیه کیک اسفنجی شکلاتی میتوانید مقداری پودر کاکائو را به همراه آرد الک کرده و در مرحله ی پنجم به کیک اضافه کنید.