انواع بورانی‌ها از جمله پیش‌غذاهای خوشمزه ایرانی هستند که از ترکیب ماست با سبزیجات پخته درست می‌شوند. بورانی‌ها معمولا به شکل سرد می‌شوند و میز غذای شما را در مهمانی‌ها، جذاب‌تر و رنگین‌تر می‌سازند.

قبلا در ایران کوک با طرز تهیه بورانی‌های متنوعی مانند بورانی کدوحلوایی، بورانی بادمجان و بورانی اسفناج آشنا شده‌اید. امروز قصد داریم طرز تهیه بورانی لبو را یاد بدهیم که با رنگ زیبا و طعم فوق‎‌العاده‌اش، هوش از سر هر کسی می‌پراند.

خواص لبو

لبو یا به عبارت دیگر چغندر به کاررفته در بورانی لبو، خواص زیادی برای سلامتی دارد؛ به همین دلیل باید خوردن این بورانی را حتما در برنامه غذایی‌تان بگنجانید. قبل از اینکه به سراغ طرز تهیه بورانی ماست و لبو برویم بیایید کمی با فوائد چغندر برای سلامتی آشنا شویم.

چغندر دارای مقدار زیادی مواد معدنی و انواع ویتامین‌ها مانند آهن، منگنز، مس، پتاسیم و منیزیم است. از طرف دیگر چغندر با وجود داشتن مواد مغذی فراوان کالری کمی دارد، در نتیجه خوردن آن به افرادی که قصد کاهش وزن دارند، توصیه می‌شود. همچنین فیبر زیاد موجود در چغندر به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند و از یبوست جلوگیری می‌کند.

نیترات، از جمله مواد مهم موجود در چغندر است که مصرف مداوم آن، نقش مهمی در پیشگیری از بیماری‌های قلبی_عروقی دارد. جلوگیری از پوکی استخوان، یکی دیگر از فوائد نیترات موجود در چغندر برای سلامتی است. پیشگیری از برخی سرطان‌ها، کاهش التهابات، تقویت کبد و جلوگیری از مشکلات تنفسی از دیگر خواص چغندر برای سلامتی هستند.

طرز تهیه بورانی ماست و لبو

مرحله اول

لبوها را پوست بکنید و بشویید. سپس، آن‌ها را با مقداری آب بپزید تا لبوها نرم شوند (آب لبوها باید تمام شود).

مرحله دوم

لبوهای پخته را رنده کنید یا ریز خرد نمایید. اگر می‌خواهید لبوهای شما کاملا له شوند، می‌توانید آن‌ها را در میکسر بریزید.

مرحله سوم

سیرها را پوست بگیرید و له کنید. لبوهای پخته رنده‌شده، پودر سیر یا سیر رنده‌شده، نمک و فلفل را در کاسه‌ای مخلوط کنید. سپس، بورانی ماست و لبو را داخل یخچال قرار دهید تا خوب خنک شود و بعد سرو کنید.

طرز تهیه بورانی ماست و لبو

 

نکات طلایی در تهیه بورانی ماست و لبو

- در صورتی که دوست دارید رنگ قرمز بورانی بیشتر باشد، از چغندر بیشتری استفاده کنید.

- در تهیه این بورانی می‌توانید به جای پودر سیر از وانیل استفاده کنید و نمک و فلفل را با مقداری شکر جایگزین کنید.

- هر چقدر ماست شما پرجرب‌تر باشد، بورانی‌تان لذیذتر خواهد بود.

- در صورت تمایل می‌توانید مقداری پونه و پودر گل محمدی به بورانی ماست و لبو اضافه کنید.

سخن آخر

بورانی‌ها، از جمله پیش‌غذاهای خوشمزه ایرانی هستند که از ترکیب ماست با سبزیجات پخته درست می‌شوند. بورانی لبو، یکی از جذاب‌ترین انواع بورانی است که رنگ دلربا و طعم فوق‌العاده‌اش، میز غذای شما را جذاب می‌سازد. لبو یا چغندر موجود در این بورانی، سرشار از مواد مغذی است و خواص فراوانی برای سلامتی دارد.

در اولین مرحله برای درست کردن این بورانی باید لبوها را پوست بگیرید و با مقداری آب بپزید تا نرم شوند. سپس، لبوهای پخته را رنده کنید یا ریز خرد نمایید. در ادامه سیرها را نیز له کنید و آن‌ها را به همراه ماست، لبوی رنده‌شده، نمک و فلفل در کاسه‌ای مخلوط نمایید. بورانی ماست و لبو را در یخچال قرار دهید تا سرد شود و بعد سرو نمایید. به یاد داشته باشید هر چقدر ماست‌تان پرچرب‌تر باشد، بورانی شما لذیذتر خواهد شد.