بورک به انواعی از غذاهای ترکی گفته می شود که مواد اولیه دلخواه را در خمیر رول میکنند و در روغن یا  فر آماده میکنند. در مواد اولیه این غذا میتوانید هرچه که دوست دارید، استفاده کنید و به همین دلیل است که بورک میتواند میان وعده، فینگرفود میهمانی ها و حتی شامی سبک باشد. بورک سیب زمینی و پنیر ترکیبی بی نظیر از سیب زمینی پخته و پنیر است که میان وعده ای عالی را برای همه و یا حتی گیاهخواران می سازد. بورک سیب زمینی با خمیر یوفکا تهیه می شود و میتواند ساده یا مارپیچی باشد. نوع دیگر بورک سیب زمینی ، بورک سیب زمینی و گوشت است که با گوشت و سبزیجات تهیه می شود.

طرز تهیه بورک سیب زمینی پنیری

مرحله اول:

برای تهیه بورک سیب زمینی ترکیه ؛ ابتدا پیاز ها را پوست بگیرید و خرد کنید. با کمی روغن در ماهیتابه سرخ کنید.

سرخ کردن پیاز

مرحله دوم:

سیب زمینی ها را آب پز کنید. برای این کار میتوانید آن ها را با پوست بپزید یا میتوانید آن ها را پوست گرفته و خرد کنید سپس بپزید. همچنین میتوانید سیب زمینی ها را در فویل بپیچید و در فر بگذارید تا پخته شوند. انتخاب هر کدام از این  روش ها بستگی به وقت و نظر خودتان دارد.

پختن سیب زمینی

مرحله سوم:

پس از این که سیب زمینی ها پخت، صبر کنید تا خنک شوند. سپس آن ها را رنده درشت کنید یا به صورت ریز خرد کنید. دلیل این کار این است که اگر سیب زمینی ها داغ باشند و رنده کنید بهم میچسبند و هنگام مخلوط کردن با مواد دیگر؛ به خوبی مخلوط نخواهند شد.

مرحله چهارم:

مقداری جعفری خرد شده به سیب زمینی ها اضافه کنید. در این مرحله از هر سبزی معطری که دوست دارید میتوانید استفاده کنید اما بهتر است تازه باشند تا عطر و طعم بیشتری به غذا بدهند. همچنین در صورت تمایل میتوانید اصلا در بورک، سبزی نریزید.

مرحله پنجم:

پنیر خامه ای، پیاز، پنیر پیتزا، زرده تخم مرغ، نمک و فلفل را به سیب زمینی ها اضافه کنید و به خوبی مخلوط نمایید.

مرحله ششم:

خمیر را به شکل مستطیل ببرید. روی هر خمیر را روغن بزنید و یا با کره چرب کنید. مقداری از مخلوط آماده را در بالای خمیر بریزید و خمیر را رول کنید. لبه های خمیر را با مقداری آب به هم بچسبانید.

خمیر یوفکا

مرحله هفتم:

ته سینی را با مقداری روغن یا کره چرب کنید. سپس خمیرهای بورک را روی سینی بگذارید. روی خمیر ها را کمی کره بمالید. همچنین میتوانید برای تزیین روی آن ها را کمی کنجد یا سیاه دانه بپاشید. سینی را در فر با درجه حرارت 180 درجه سانتیگراد به مدت 20 الی 30 دقیقه قرار دهید. پس از آماده شدن بورک ها را به همراه سس دلخواه سرو نمایید.

بورک سیب زمینی پنیری

نکته ها:

-به جای استفاده از فر میتوانید بورک سیب زمینی بدون فر تهیه کنید. طرز تهیه بورک سیب زمینی بدون فر به این صورت است که تنها باید بورک ها را در مقداری روغن سرخ کنید اما غذایی که در فر تهیه شود، سالم تر است و کم کالری تر و کم چرب تر خواهد بود. ولی از لحاظ طعم غذا؛ در هر دو روش بورک بسیار ترد و خوشمزه می شود.

-در صورتی که طرفدار طعم پنیر هستید میتوانید از پنیر پیتزای بیشتری در این غذا استفاده کنید.

-اگر ضخامت خمیر یوفکا از نظرتان خیلی نازک است پیشنهاد میکنیم چند لایه از خمیر را روی هم بگذارید و بین هر لایه را مقدار کمی زرده تخم مرغ و روغن بمالید.

-برای تهیه بورک سیب زمینی و قارچ کافیست قارچ ها را خرد کنید و کمی تفت دهید سپس به مواد بورک اضافه کنید.

-تهیه بورک سیب زمینی و سوسیس نیز راحت است. فقط کمی سوسیس تفت داده شده به مواد اضافه می شود.

-درست کردن بورک سیب زمینی و مرغ و همچنین بورک اسفناج و سیب زمینی هم از این قاعده کلی تهیه بورک، مستثنا نیست. مرغ پخته و ریش ریش شده و یا اسفناج ریز و تفت داده شده را به مواد بورک اضافه کنید و با ادویه و چاشنی های دلخواه سرو کنید.