همبرگر نوعی غذا با گوشت چرخ کرده است که در همه ی کشور ها طرفدار دارد. در تهیه همبرگر مرغ از گوشت مرغ چرخ کرده استفاده میشود و چون کلمه ی ham به معنی ژامبون و گوشت گاو است، برخی معتقدند همبرگر مرغ عبارت اشتباهی است و باید به جای آن از برگر مرغ استفاده شود. اما عبارت همبرگر مرغ ظاهرا بین ایرانی ها تا حدودی جا افتاده است، پس ما هم ترجیح میدهیم از عبارت همبرگر مرغ استفاده کنیم، هرچند که استفاده از عبارت برگر مرغ صحیح تر است.

در تهیه همبرگر مرغ خانگي با مقداری گوشت مرغ چرخ کرده و ادویه های دلخواه میتوانید به راحتی این غذا را تهیه کنید و مطابق میل و ذائقه خودتان ادویه های آن را کم و زیاد کنید و مهم تر از آن به میزان دلخواهتان از انواع پنیر در این همبرگر استفاده کنید. اگر شما هم مثل من عاشق همبرگر با پنیر زیاد باشید؛ به هیچ عنوان تهیه همبرگر مرغ در منزل را از دست نمی دهید!

طرز تهیه همبرگر مرغ خانگی

مرحله اول:

برای تهیه برگر مرغ خانگی ابتدا لازم است مرغ را به خوبی بشویید و پوست ها و استخوان آن را جدا کنید. سپس به کمک چرخ گوشت، گوشت مرغ را کاملا چرخ کنید.

مرحله دوم:

حالا پیاز ها را بشویید و پوست بگیرید. سپس آن ها را رنده ی ریز کنید و با گوشت مرغ مخلوط کنید.

مرحله سوم:

تخم مرغ، فلفل، نمک و آرد سوخاری را به گوشت مرغ اضافه کنید و خوب بهم بزنید تا خمیری یک دست حاصل شود.

مرحله چهارم:

خمیر را خوب ورز دهید و سپس آن را به مدت 2 الی 4 ساعت در یخچال قرار دهید تا استراحت کند و طعم مواد جذب هم شود. پس از این مدت، خمیر برگر مرغ را از یخچال خارج کرده و به چند قسمت تقسیم کنید. بعد به کمک دست گرد و تخت کنید تا به شکل همبرگر درآید.

مرحله پنجم:

مقداری روغن در ماهیتابه بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. وقتی روغن داغ شد، همبرگر مرغ را سرخ کنید تا حدی که نسبتا طلایی مایل به قهوه ای شود. پس از سرخ شدن، تکه ای پنیر ورقه ای روی هر برگر بگذارید تا ذوب شود. سپس برگر را درون نان قرار دهید و با کاهو، خیارشور، گوجه، انواع سس ها، سیب زمینی سرخ کرده و... سرو نمایید. نوش جان!

 همبرگر مرغ

نکات کلیدی تهیه همبرگر مرغ

-برای تهیه بهترین همبرگر مرغ ، در چرخ کردن مرغ از گوشت فیله یا سینه مرغ استفاده کنید.

-اگر امکان چرخ کردن مرغ را ندارید، میتوانید به صورت آماده تهیه کنید.

-در صورت تمایل میتوانید نان همبرگر را از قبل گرم کنید. برای این منظور نان همبرگر را به مدت 5 دقیقه در فر با درجه 350 سانتی گراد و یا یک دقیقه در ماهیتابه گرم کنید تا ترد شود.

-برای تهیه همبرگر مرغ در فر میتوانید قبل از پخت همبرگر ها را با کمی روغن زیتون چرب کرده و به مدت نیم ساعت در فر با درجه 170 سانتی گراد قرار دهید تا بپزند. در ضمن فراموش نکنید که سینی فر را از قبل گرم کنید.

-این غذا را با هر مخلفاتی که دوست داشته باشید میتوانید سرو کنید. برای مثال همبرگر مرغ و قارچ بسیار پرطرفدار است. طرز تهیه همبرگر مرغ و قارچ به این صورت است که باید مقداری قارچ را بشویید و خرد کنید سپس آن ها را کمی تفت دهید و همراه با برگر مرغ پنیری میل کنید.

-اگر در هنگام سرو، از پنیر و سیب زمینی سرخ کرده استفاده نکنید، این همبرگر مرغ رژیمی است و چاق کننده نخواهد بود.

-برای سرو همبرگر مرغ در صورت تمایل میتوانید از پیاز خام حلقه ای شده و یا تفت داده و یا حتی پیاز سوخاری استفاده کنید.

-در تهیه این همبرگر میتوانید در مخلوط گوشت پودر سیر، پودر فلفل و آویشن بریزید. همچنین همبرگر مرغ با سویا هم تهیه می شود و استفاده از مرغ و سویا باهم، بستگی به ذائقه شما دارد.

-اگر با گوشت قرمز میانه خوبی ندارید ولی دوست دارید همبرگر میل کنید؛ برگر ماهی قزل آلا، برگر مرغ و سالمون برگر گزینه های خوبی هستند. پیشنهاد میدهیم آن ها را امتحان کنید. حتی اگر گیاهخوار هم باشید میتوانید همبرگر بخورید. همبرگر سبزیجات سوئیسی مخصوص شما خواهد بود. آن را فرموش نکنید.

 -برگر مرغ را میتوانید روی کباب پز نیز آماده کنید. برای کباب کردن دو طرف برگر را به کمی روغن آغشته نمایید، سپس کباب کنید. ( به دلیل این که گوشت مرغ چربی ندارد. )

حالا اگر همبرگر مرغ را تهیه کردید و از آن لذت بردید، خوشحال می شویم تصویر آن را با هشتگ آشپزی_ایران_کوک در صفحه اینستاگرام خودتان به اشتراک بگذارید و ما را از آن با خبر کنید.