همبرگر یکی از انواع فست فود است یعنی فوری آماده میشود. بعضی ها فکر میکنند این تنها در صورتی است که همبرگر را از بیرون خریده باشند. اما یک راه بهتر هم وجود دارد.

میتوانید خودتان در منزل همبرگر رستورانی را تهیه کنید و به این ترتیب از سالم بودن آن اطمینان داشته باشید. در ضمن همبرگر خانگی خیلی خوشمزه تر است و لذت دیگری دارد.

در ادامه طرز تهیه همبرگر مخصوص خانگی را به صورت مرحله به مرحله و با دو روش خواهید دید. اگر به دنبال همبرگر خانگی فوری هستید، ما روش اول را پیشنهاد می دهیم.

اما اگر دوست دارید همبرگر مخصوص رستوران را یاد بگیرید، پیشنهاد ما روش دوم است.

روش های آماده سازی همبرگر مخصوص متنوع است. میتوانید همبرگر در فر یا کباب پز و یا حتی در ماهیتابه تهیه کنید. انتخاب روش پخت با خودتان است اما در این دستور آشپزی، فقط از گوشت قرمز (گوساله یا گوسفند) استفاده شده.

پس اگر میخواهید همبرگر خانگی با سویا و یا برگر مرغ و برگر بوقلمون درست کنید طرز تهیه آن ها را قبلا آموزش داده ایم.

در ضمن میتوانید همبرگر مخصوص را بلافاصله سرخ کنید و یا در فریزر برای فرصت بهتری نگهداری کنید. اما توصیه می کنیم همبرگر مخصوص خانگی را با ادویه مخصوص همبرگر و به صورت تازه نوش جان کنید.

 

روش اول: طرز تهیه همبرگر خانگی مخصوص

 

مواد لازم همبرگر مخصوص

گوشت چرخ کرده  680 گرم

سس استیک  2 قاشق چایخوری

سس ووسترشر  ½ قاشق چایخوری

نمک  1 قاشق چایخوری

فلفل سیاه  ¼ قاشق چایخوری

پودر سیر  ¼ قاشق چایخوری

جوز هندی  ¼ قاشق چایخوری

برای سرو:

نان مخصوص برگر  6 عدد

پنیر چدار  6 ورقه

گوجه اسلایس شده  2 عدد

برگه کاهو  6 عدد

مرحله اول:

برای تهیه همبرگر مخصوص خوشمزه ابتدا فر را روشن کنید و روی حرارت 400 درجه فارنهایت یا 205 درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

مرحله دوم:

یک کاسه بزرگ بردارید. در کاسه گوشت چرخ کرده، نمک، فلفل سیاه، پودر سیر، فلفل هندی، سس استیک و سس ووسترشر را خوب ترکیب کنید و ورز دهید.

آماده کردن گوشت

مرحله سوم:

مخلوط گوشت را بردارید و به آن شکل دهید و شش برگر با اندازه ای برابر درست کنید.

آماده سازی شکل برگر

مرحله چهارم:

درون کباب پز یا ماهیتابه ای همبرگرها را سرخ کنید. هر طرف یک برگر را دو الی سه دقیقه روی حرارت نگه دارید تا قهوه ای رنگ شود.

سرخ کردن همبرگر

مرحله پنجم:

حالا برگر ها را در فر قرار دهید و برای 10 الی 15 دقیقه یا بیشتر صبر کنید تا پخته شوند.

مرحله ششم:

برگرها را از فر خارج کنید و با نان همبرگر، پنیر چدار، گوجه، کاهو، سس همبرگر مخصوص و... سرو کنید.

همبرگر خانگی

نکات کلیدی تهیه همبرگر مخصوص:

-میتوانید از مرحله ی سرخ کردن برگرها در ماهیتابه صرف نظر کرده و آن ها را با چربی خودشان بپزید. برای این کار میتوانید برگرها را در آلومینیوم فویل قرار داده و سپس آن ها را در فر بگذارید.

 -برای سرو به جای پنیر چدار میتوانید از هر پنیر دلخواه مانند موزارلا نیز استفاده کنید.

-میتوان پنیر چدار را وقتی برگر در فر قرار دارد به مدت یک دقیقه روی برگر بگذارید تا ذوب شود.

-برای قالب زدن همبرگرها میتوانید از درب ظروف شیشه ای هم استفاده کنید. اگر از درب ظروف استفاده می کنید بهتر است کیسه ی پلاستیکی کف آن قرار دهید تا گوشت به درب نچسبد و شکل آن خراب نشود.

-این مطلب از سایت thespruceeats ترجمه شده است.  

روش دوم: طرز تهیه همبرگر مخصوص خانگی

 

مرحله اول:

ابتدا گوشت را خوب پهن کنید. سپس تخم مرغ ، سیر و پیاز ( ریز رنده کنید و آب آن را بگیرید ) و نمک و فلفل را در مرکز گوشت پهن شده بریزید و اطراف گوشت را به طرف مرکز جمع کنید و شروع به ورز دادن گوشت نمائید.

طرز تهیه همبرگر مخصوص

مرحله دوم:

گوشت را با دستان خود ورز دهید تا بافت بهتری داشته باشید ، تا جایی ورز دهید که احساس کنید مواد بخوبی با یکدیگر ترکیب شده اند ، بار دیگر گوشت را پهن کنید و آرد سوخاری را روی گوشت پهن شده بریزید ، مقدار آرد سوخاری بسته به نوع آرد متفاوت میباشد.

همبرگر مخصوص

مرحله سوم:

برای بدست آوردن مقدار دقیق آرد سوخاری باید پس از پاشیدن مقداری آرد گوشت را چند دقیقه ورز دهید، اگر پس از این مدت مشاهده کردید که گوشت بافت نرم و آبدار و در عین حال قابل شکل دادن دارد پس آرد شما کافی بوده است.

اگر گوشت کمی شل و بد فرم بود میتوانید مقداری دیگر آرد سوخاری به ان اضافه کنید اما مراقب باشید که زیاد آرد نریزید تا گوشت پس از پخت خشک نشود. گوشت اماده شده را به قسمت های دلخواه تقسیم کنید و هر قسمت را به شکل کوفته در آورید.

همبرگر مخصوص

مرحله چهارم:

هر کوفته را روی کاغذ روغنی یا کیسه فریزر قرار دهید و با برگرداندن طرف دیگر کاغذ روی آن و فشار دست، گوشت را به شکل دایره ای فرم بدهید. یا به جای این روش از دستگاه برگر زن استفاده کنید.

طرز تهیه همبرگر مخصوص

مرحله پنجم:

دایره های آماده برگر را روی سینی (پوشیده از کاغذ روغنی یا کیسه فریزر) قرار داده و برای یک ساعت درون یخچال قرار دهید. سپس داخل ماهیتابه سرخ یا روی کباب پز کباب کنید.

طرز تهیه همبرگر مخصوص

نکات کلیدی تهیه همبرگر مخصوص خانگی

- میتوانید همبرگر مخصوص را به صورتی که گفته شد درون فریز منجمد نموده و در موقع لزوم از آنها استفاده کنید.

- برای سرو میتوانید از پنیر، کاهو، کلم، گوجه، خیار شور و ... استفاده کنید.

- یکی از ترفندهای عالی برای داشتن ساندویچ های همبرگر خوشمزه و استثنائی این است که نان همبرگر را هم چند دقیقه روی گریل گرم کنید.

-همبرگر مخصوص یکی از انواع غذاها با گوشت چرخ کرده می باشد