شیرینی بامیه خوشمزه ماه رمضان برای همه آشناست. همه ما کلی با آن خاطره داریم و وقتی اسمش می آید دلمان ضعف میرود. دلمان میخواهد همان لحظه یک بامیه طلایی پر شربت زیر دندانمان برود و با یک گاز همه شربت فوران کند... خلاصه یک ماه رمضان است و شیرینی هایش: بامیه، زولبیا، باقلوا و گوشفیل. تازه علاوه بر این حلوا هم هست که جای خودش را دارد. اگر دوست داشته باشید در شیرینی ماه رمضان تنوع ایجاد کنید می توانید از شیرینی های مشابهی که دیگر کشورهای مسلمان دارند هم بهره مند شوید، مثل لگیمات مصری که البته ظاهرا خودشان در زبان عربی به آن زلابیه میگویند.

  زولبیا بامیه  

خب حالا وقتش است که دستور تهیه بامیه خانگی خوشمزه را بگوییم. تهیه آن کار خیلی سختی نیست اما نکاتی دارد که باید به آن توجه کنید و در ضمن در هنگام کار با روغن داغ مراقب باشید. البته نکته جالب این است که برای داشتن بامیه خوش فرم تر بهتر است نگذارید روغن خیلی داغ شود. فقط در حدی که گرم شود کافی است، چون به این ترتیب فرصت پف کردن پیدا میکنند. به این ترتیب زمان پخت بیشتری لازم است اما نتیجه عالی آن قطعاً ارزشش را دارد.

 

طرز تهیه بامیه

مرحله اول: شربت بامیه

 آب و شكر را مخلوط كرده و روی حرارت ملايم قرار دهيد تا به جوش بیاید و تمام شكر حل شود سپس زعفران، گلاب و آبلیمو را اضافه كنید و پس از 10 دقیقه که جوشید شربت را از روی حرارت بردارید ( در زمان افزودن بامیه شربت باید ولرم باشد).

مرحله دوم:

آب و کره را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بجوش بیاید. سپس آرد و شکر را اضافه کنید و مرتب هم بزنید تا خمير جمع شود. در ادامه 2 قاشق غذاخوری شربت به آن اضافه کنید و هم بزنید تا کامل به خورد خمير برود.

تهیه خمیر بامیه

مرحله سوم:

حدود 10 دقیقه خمیر را با حرارت ملایم تفت دهید و مدام هم بزنید تا خمیر بپزد. سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید و پس از اینکه خمیر خنک شد تخم مرغ ها را به نوبت اضافه و خوب مخلوط کنید تا خميری نرم و لطيف بدست بیاید. وانیل را نیز همزمان با تخم مرغ به خمیر بامیه اضافه کنید.

تخم مرغ خمیر بامیه

مرحله چهارم:

داخل قابلمه مقدار زیادی روغن بریزید. خمير را داخل قيف با سر ماسوره دار بریزید و در روغن قیچی کنید. سپس روی حرارت ملایم قرار دهید. باميه ها را در حين سرخ شدن مرتب به هم بزنيد تا به هم نچسبند و يکدست سرخ شوند. این مرحله حدود 20-30 دقیقه طول میکشد. پس باید کمی صبر و حوصله به خرج دهید.

خمیر بامیه در قیف

قابلمه را خیلی پر نکنید تا بامیه ها حسابی پف کنند و داخلشان پوک شود. با کم نگه داشتن دمای روغن شیرینی فرم صاف تر و قشنگتری پیدا میکند. قبل از ریختن سری دوم، بگذارید روغن از دما بیافتد و کمی خنک شود. (این نکته خیلی مهم هست.)

سرخ کردن بامیه

مرحله پنجم:

آنها را روی دستمال حوله ای بچینید تا روغن اضافه گرفته شود.

بامیه سرخ شده

سپس به همان صورت داغ به شربت ولرم اضافه کنيد تا شربت را به خود جذب كنند ( حدود 3 دقیقه قرار دادن بامیه در شربت کافی است). شیرینی بامیه آماده است. نوش جان!

غلتاندن بامیه در شربت   بامیه با چای

نکته های کلیدی تهیه بامیه

1- در زمان ریختن خمیر داغ داخل شربت، شربت باید خنک شده باشد.

2- موقعی که خمیر را داخل روغن میریزید، روغن نباید داغ شده باشد. در غیر این صورت بامیه فرصت پف کردن پیدا نمیکند و ترد نمیشود. فرمش هم قشنگ و صاف نمیشود.

دمای مناسب روغن برای بامیه

3- تعداد شیرینی های داخل روغن را کمتر انتخاب کنید تا جای پف کردن داشته باشند. دلیل پف نکردن بامیه اغلب رعایت نکردن نکته 2 یا 3 است.

4- در زمان بریدن خمیر سر قیچی را چرب کنید تا خمیر به قیچی نچسبد.

5- دلیل بیات شدن بامیه معمولا این است که به اندازه کافی سرخ نشده.

- در مجله فروشگاه ایران کوک بیشتر با زولبیا و بامیه ماه رمضان آشنا شوید.