رژیم شیر چیست؟ سخت گیرانه ترین رژیم شیر رژیمی هست که در آن به مدت دو هفته یا حتی یک ماه تنها از شیر استفاده میشود. در این رژیم که به هیچ وجه اصولی نیست و توصیه نمیشود، روزی 2 پیمانه شیر به عنوان صبحانه، ناهار، عصرانه و شام صرف میشود. یعنی در مجموع روزی 8 پیمانه! بدیهی است که این رژیم منطقی نیست. هیچ وقت به رژیمی که از شما میخواهد تمام مواد غذایی را به این شکل ترک کنید اعتماد نکنید. بدون شک چنین رژیم های لاغری عوارض بسیار بدی خواهند داشت. چون نیازهای بدن شما را تامین نمیکنند.

اما خب عده زیادی هستند که به لبنیات و به ویژه شیر علاقه دارند  دنبال رژیم لاغری شیر میگردند. بنابراین از یک متخصص تغذیه خواستیم رژیم مناسبی با شیر به ما پیشنهاد دهد. پس قبل از این که یخچال خانه را با پاکت های شیر پر کنید یا گاو شیردهی را به حیاط خانه بیاورید و شروع به نوشیدن شیر کنید، ادامه این مطلب را بخوانید.

 

رژیم شیر لاغری

 

چرا شیر؟

از شیر کم چرب به این دلیل استفاده میشه که کالری و همچنین چربی کمی داره اما در عین حال یه سری از مواد مغذی مورد نیاز بدن از قبیل کلسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین B رو تأمین میکنه که برای سلامتی ضروری هستن. جالبه که نشون داده شده کلسیم موجود در شیر به کاهش وزن کمک میکنه. البته مواد دیگه ای مثل پروتئین آب پنیر هم در شیر هستن که در رسیدن به نتیجه مطلوب شما در رژیم لاغری مؤثرند.

 

رژیم شیر پیشنهادی ما چیست؟

رژیم لاغری امروز ما، همان رژیم شیر هست. رژیم شیر تنها برای 2 هفته است. این رژیم برای افرادی مناسبه که میخوان چند کیلو از وزن شون رو برای شرکت در مهمونی سریع کم کنند. همچنین میشه از این رژیم برای پاکسازی بدن قبل از انجام رژیم اصلی استفاده کنید. البته چنانچه وزن تون بالاست میتونید در کنار رژیم های متعادل هر 3 ماه یک بار این رژیم رو تکرار کنید. خیلی ها گفتند که با این رژیم لبنیات تونستن حدود 7 کیلو در دو هفته وزن کم کنن که خب پیشرفت خیلی خوبیه. اما مطمئنا بدن همه افراد مثل هم نیست و از سن، جنس و عوامل ژنتیکی گرفته تا عوامل محیطی همه و همه در مقدار کاهش وزن شما مؤثرند. بنابراین اگه مقدار کاهش وزن در شما کمتر بود ناامید نشید و ادامه بدید. در ضمن سرعت کاهش وزن معمولا در ابتدای هر رژیمی بیشتر هست. اما مهم این هست که ثبات قدم در رژیم داشته باشید و روحیه تون رو حفظ کنید.

 رژیم شیر نوعی رژیم پاک کننده بدن از سموم است و به همین دلیل مسکن اعصاب بوده و فشار روانی ای بر فرد رِژیم گیرنده وارد نمیشود. رژیم شیر به دلیل دارا بودن کلسیم فراوان سلامت اسکلتی و عضلانی بخصوص در خانم ها را در بر دارد. در این رژیم علاوه بر شیر، خرما و موز هم نقش مؤثری دارند. به همین دلیل گاهی رژیم شیر و خرما یا رژیم شیرموز هم به آن گفته میشود. در واقع در رژیم شیر چهار وعده وجود دارد. صبحانه، ناهار و عصرانه بدون استثنا شامل شیر و خرما یا موز  هستند. ولی در وعده شام دیگر شیر وجود ندارد.

 

رژیم شیر و خرما

 

 قبل از گرفتن رژیم به بخش محاسبه BMI بروید و ببینید وزن شما در محدوده نرمال هست یا نه. عموما BMI بین 18/5 تا 25 نرمال حساب میشود.

 

برنامه رژیم شیر برای لاغری (رژیم لبنیات)

 

صبحانه رژیم شیر:

1 لیوان شیر کم چرب + 2 عدد خرما + 1 عدد میوه فصل

 

نهار رژیم لاغری شیر:

2 لیوان شیر کم چرب + نصف موز + 2 عدد خرما

 

عصرانه رژیم شیر:

1 لیوان شیر کم چرب + 1 عدد خرما + 1 عدد میوه فصل

 

شام در رژیم شیر:

نصف سینه مرغ کباب شده یا آب پز + 1 سیب زمینی کوچک آب پز یا کباب شده + 1 کاسه کوچک سالاد (کاهو ، هویج ، گل کلم ، اسفناج ، کرفس ، خیار ، گوجه و ...).

 

رژیم شیر و موز

 

نکات مهم در رژیم شیر:

- میتوانید به جای مرغ از همان مقدار گوشت کبابی بدون چربی یا 2 عدد تخم مرغ یا 1 ماهی کوچک کباب شده استفاده کنید.

- میتوانید داخل سالاد 1 قاشق غذاخوری ماست اضافه کنید.