قبلاً در مطلبی به طور مفصل برای شما توضیح دادیم که رژیم کتوژنیک چیست و به چه دلیل کاهش مصرف کربوهیدرات میتواند باعث لاغری سریع شما شود. اما خیلی از غذاها به ویژه غذاهای ایرانی اکثراً کربوهیدرات زیادی دارند. ما تقریباً همه ی غذاها را یا همراه برنج سرو میکنیم و یا همراه نان. علاوه بر این، حبوبات، بعضی از میوه ها و سبزیجات مثل موز و سیب زمینی هم کربوهیدرات خیلی زیادی دارند. بنابراین برای ما خیلی سخت است که بخواهیم برنامه رژیم کتو را شروع کنیم و از آن مهمتر به آن پایبند بمانیم. البته نمونه رژیم های کتوژنیک در سایت های مختلف کم نیستند. کافی است سرچ کنید و خودتان ببینید. اما ممکن است همه این برنامه های غذایی با طبع و ذائقه ایرانی تناسب نداشته باشند. به همین خاطر است که ما تصمیم گرفتیم یک نمونه رژیم کتوژنیک لاغری دو هفته ای ایرانی برای شما عزیزان آماده کنیم. البته مطمئناً همه غذاها ایرانی نیستند. ولی طرز تهیه غذاهای دیگر هم گفته شده. و از غذاهایی استفاده شده که مواد اولیه اش به راحتی در دسترس همه هست.

 

نمونه رژیم کتوژنیک لاغری

 

اگر تازه کار هستید و میخواهید برای اولین بار رژیم کتو را امتحان کنید پیشنهاد میکنیم قبل از هر چیز باید ها و نبایدهای رژیم کتوژنیک را بخوانید. تا بدانید چه غذاهایی به کلی ممنوع هستند و چه غذاهایی توصیه میشوند. برای شروع میتوانید با استفاده از برنامه پیشنهادی زیر نمونه رژیم کتو دو هفته ای را بگیرید و نتیجه آن را ببینید. یادتان باشد که تا آخر هفته از وزن کردن خودداری کنید. فقط بعد از پایان رژیم خود را وزن کنید. علاوه بر سه وعده اصلی که برای هر روز از نمونه رژیم ذکر شده میتوانید از دو میان وعده رژیمی هم استفاده کنید. میان وعده های پیشنهادی را میتوانید در آخر این مطلب مشاهده کنید. بهتر است از قبل میان وعده های هر روز را انتخاب کنید. اگر لازم است قبل از گرفتن رژیم خرید بروید و همه مواد لازم را در ابتدای هفته خریداری کنید. به این ترتیب دیگر وسط هفته نیازی نیست برای خرید مواد غذایی بیرون بروید.

 

نکاتی برای تهیه غذاهای نمونه رژیم کتوژنیک

 

ممکن است در شروع رژیم کمی نگران باشید. مخصوصاً اگر زیاد اهل آشپزی نباشید امکان دارد آماده سازی غذاهای هر روز برای شما نگران کننده باشد. در اینجا میخواهیم چند نکته کوتاه و مؤثر را ذکر کنیم که در طول این دوره دو هفته ای و هر زمان دیگری که بخواهید رژیم کم کربوهیدرات بگیرید به شما کمک میکنند:

1- صبحانه را بیخیال شوید: اگر گرسنه نیستید مجبور نیستید صبحانه بخورید. میتوانید فقط یک فنجان چای یا قهوه با کمی شیر میل کنید. بیشتر افراد در طول رژیم هایی شبیه به نمونه رژیم کتوژنیک لاغری به مرور شاهد کاهش اشتهای خود هستند. به همین دلیل به راحتی میتوانند یک وعده را کنار بگذارند. این موضوع به ویژه در مورد صبحانه بیشتر اتفاق می افتد. کنار گذاشتن یک وعده سرعت اثرگذاری رژیم کتو را بیشتر میکند و برای لاغری و کاهش وزن مؤثر است.

2- بیشتر غذا درست کنید: به اندازه دو وعده غذا درست کنید و نصف غذا را به عنوان شام میل کنید. به این ترتیب فقط یک بار در روز لازم است آشپزی کنید.

3- غذاهای مانده را فریز کنید: بیشتر دستور غذاهای کتویی قابل فریز شدن هستند. بنابراین میتوانید غذاهای مانده را در فریزر بگذارید و روزهای دیگر گرم کنید. پس شاید حتی لازم نباشد هر روز آشپزی کنید.

4- میتوانید غذاهای تکراری مصرف کنید. اگر عاشق نیمرو یا جوجه کباب هستید میتوانید غذای مورد علاقه خود را بیش از یک بار در طول رژیم استفاده کنید. مهم این است که غذای انتخابی شما کربوهیدرات کمی داشته باشد.

5- غذاهای ساده بدون نیاز به پخت مصرف کنید: اصلاً حوصله رفتن به آشپزخانه و روشن کردن گاز را ندارید؟ جای نگرانی نیست. در نمونه رژیم کتوژنیک و رژیم های مشابه میتوانید از غذاهایی استفاده کنید که نیاز به پخت ندارند. تن ماهی بخورید. سبزیجات خام را خرد کنید و با مقداری سس مایونز یا پنیر خامه ای میل کنید. در ضمن میتوانید از قبل چند تخم مرغ آب پز کنید و در یخچال بگذارید. موقع شام یکی دو عدد تخم مرغ را بیرون بیاورید و با پنیر و سبزیجات میل کنید.

 

جوجه غذای ایرانی کتوژنیک

 

چه کسانی نباید نمونه رژیم کتو را امتحان کنند؟

 

رژیم کتو تقریباً برای همه افراد قابل استفاده است و خطری ایجاد نمیکند. اما سه گروه از افراد هستند که ممکن است کاهش وزن سریع و تغییرات ناگهانی در قند خون برایشان مشکل ساز شود. بنابراین گرفتن رژیم به این افراد توصیه نمیشود:

- کسانی که انسولین یا هرگونه داروی دیابتی مصرف میکنند.

- کسانی که داروی فشار خون مصرف میکنند.

- خانم هایی که به بچه شیر میدهند.

* به خانم های باردار هم اکیداً توصیه میشود قبل از گرفتن نمونه رژیم کتوژنیک لاغری با پزشک خود مشورت کنند.

 

نمک و آب را به یاد داشته باشید

 

وقتی نمونه رژیم کتو یا رژیم های کم کربوهیدرات دیگر را شروع میکنید حتماً باید مایعات فراوان مصرف کنید. فراموش نکنید آب همیشه بهترین انتخاب شماست. در ضمن نمک به اندازه کافی مصرف کنید. مصرف به اندازه نمک علائم اولیه رژیم مثل سر درد و گرفتگی عضلات را کاهش میدهد.

 

 

 

برنامه نمونه رژیم کتوژنیک لاغری دو هفته ای

 

برنامه هفته اول نمونه رژیم کتو

 

برنامه روز اول:

صبحانه: نیمرو تهیه شده با کره به همراه چند برگ کاهو

ناهار: جوجه کباب با ماست

شام: همبرگر با نان کتوژنیک

 

برنامه روز دوم:

صبحانه: تخم مرغ آب پز به همراه قهوه یا چای

ناهار: سالاد تن ماهی با خیار

شام: پاستای کدو سبز با کوفته قلقلی

 

برنامه روز سوم:

صبحانه: املت پنیری با چای

ناهار: پاستای کدو سبز با کوقته قلقلی

شام: سالاد تبوله گل کلم

* طرز تهیه خیلی از غذاهای نمونه رژیم کتوژنیک لاغری در ایران کوک موجود هست. با کلیک روی اسم غذاها میتونید دستور اون ها رو ببینید.

 

برنامه روز چهارم:

صبحانه: اسموتی (شیر بادام+کره بادام زمینی+سبزیجات دلخواه+پودر پروتئین دلخواه)

ناهار: کوفته مرغ و قارچ همراه با سالاد اسفناج و گوجه

شام: سالاد کاهو با پنیر و بادام (یا گردو)

 

برنامه روز پنجم:

صبحانه: سالاد تخم مرغ

ناهار: کوفته مرغ و قارچ

شام: استیک گل کلم و پنیر کبابی (جایگزین: کوکوی کدو سبز)

 

برنامه روز ششم:

صبحانه: نیمرو فلفلی

ناهار: میرزا قاسمی با نان کتو

شام: سالاد سزار رژیمی

* خیلی از غذاها در روزهای متوالی از نمونه رژیم کتو تکرار شده اند. این انتخاب با هدف کم کردن زمان مورد نیاز برای آشپزی انجام شده است.

 

برنامه روز هفتم:

صبحانه: املت سبزیجات

ناهار: سالاد سزار رژیمی

شام: کوکو سبزی با ماست و گردو

 

کوکو سبزی با ماست

 

برنامه هفته دوم نمونه رژیم کتو

 

برنامه روز اول:

صبحانه: سالاد تخم مرغ

ناهار: کدو سبز قایقی با گوشت چرخکرده

شام: سوپ گل کلم خامه ای

 

برنامه روز دوم:

صبحانه: اسموتی شیر بادام و توت فرنگی

ناهار: کدو سبز قایقی با گوشت چرخکرده

شام: برگر ماهی با پنیر کبابی و سبزیجات

 

برنامه روز سوم:

صبحانه: تخم مرغ آب پز با سبزیجات

ناهار: برگر ماهی با پنیر کبابی و سبزیجات

شام: مینی پیتزا با خمیر گل کلم

* نیمی از خمیر گل کلم را نگه دارید و برای روز چهارم نمونه رژیم کتوژنیک استفاده کنید.

 

برنامه روز چهارم:

صبحانه: نیمرو با پنیر و سبزی خوردن

ناهار: شاورما مرغ روی برگ کاهو

شام: مینی پیتزا با خمیر گل کلم

 

برنامه روز پنجم:

صبحانه: املت گوجه

ناهار: شاورما مرغ روی برگ کاهو

شام: سالاد یونانی

 

برنامه روز ششم:

صبحانه: اسموتی شیر و توت سیاه (یا توت فرنگی)

ناهار: دلمه تخم مرغ

شام: مرغ بریان

 

برنامه روز هفتم:

صبحانه: نیمرو با کدو سبز

ناهار: مرغ بریان با سالاد

شام: کوکوی گل کلم با ماست و گردو

 

نیمرو با پیاز و کدو سبز

 

انتخاب میان وعده در نمونه رژیم کتوژنیک لاغری

 

در نمونه رژیم کتوژنیک لاغری 14 روزه ای که برنامه آن در بالا ذکر شد میتوانید هر روز علاوه بر وعده های اصلی از دو میان وعده هم استفاده کنید. بهتر است یکی از میان وعده های کتو را صبح و دیگری را بعد از ظهر میل کنید. ممکن است انتخاب میان وعده در این رژیم سخت به نظر برسد. چون خوراکی هایی که معمولاً برای وعده های میانی مصرف میکنیم اکثراً پر کربوهیدرات هستند. مثلاً چیپس، پفک، کیک و بیسکویت همه مقدار زیادی کربوهیدرات دارند. حتی میوه هایی مثل موز هم در رژیم کتو قدغن هستند.

ممکن است بگویید من اصلاً اهل میان وعده خوردن نیستم. اما وقتی رژیم لاغری جدیدی مثل نمونه رژیم کتو را شروع میکنید باید حتماً چند خوراکی کتو در هر لحظه همراهتان داشته باشید. چون ممکن است ناگهان گرسنگی به شما غلبه کند. نمیخواهید که از شدت گرسنگی مجبور شوید رژیم را بشکنید. نگران نباشید خیلی از خوراکی های سالم و خوشمزه مثل مغزها هستند که میتوانید به عنوان وعده جانبی استفاده کنید. در ادامه لیستی برای شما آماده کرده ایم که میتوانید از آن برای انتخاب میان وعده کتوژنیک استفاده کنید.

 

بهترین میان وعده های کتوژنیک

 

بهترین گزینه ها برای میان وعده کتوژنیک

تخمه آفتابگردان

بادام

قارچ پنیری

کرفس و فلفل دلمه خلالی همراه با سس آووکادو (گواکامولی)

ماست پر چرب همراه با گردو

اسموتی رژیمی

تخم مرغ آب پز

پنیر و خیار و گردو

انواع توت

چیپس کدو سبز

 

اگر به مدت دو هفته از نمونه رژیم کتوژنیک لاغری که در بالا گفته شد استفاده کردید و در این مدت تأثیر آن را بر روی وزن خود حس کردید به راحتی میتوانید رژیم را ادامه دهید. نیازی نیست برنامه رژیم غذایی گفته شده را عیناً تکرار کنید. میتوانید با تغییراتی از غذاهای متنوع تر استفاده کنید. اکثر غذاهای گوشتی، لبنیات، مغزها و سالادها مناسب رژیم کتو هستند. پس انتخاب های زیادی دارید. سعی کنید برنامه رژیم کتوژنیک را به صورت متنوع انتخاب کنید.