تخم شربتی در حقیقت دانه‌های گیاه ریحان کوهی است که به علت داشتن ترکیبات لعاب‌دار به صورت محلول در آب (شربت) استفاده می‌شود. لعاب این دانه‌ها پس از جذب آب به صورت ژله‌ای درمی‌آید که می‌تواند برای رفع عطش مورد استفاده قرار گیرد. تخم شربتی خواص زیادی دارد و این‌گونه نیست که فقط برای فصل گرما و رفع عطش توصیه شود. این دانه‌های ریز علاوه بر این که منبع کلسیم هستند اشتها را کنترل کرده و به لاغری هم کمک می‌کنند. گاهی به اشتباه خواص دانه چیا برای تخم شربتی هم ذکر میشود که باید دقت کرد این طور نیست. تخم شربتی به اندازه دانه چیا کلسیم ندارد. و در ضمن مثل دانه چیا حاوی امگا-3 نیست. اما لاغری با تخم شربتی امکان پذیر است. در ضمن مصرف آن برای جلوگیری از دیابت هم توصیه میشود.

 

لاغری با تخم شربتی

 

تفاوت تخم شربتی با تخم ریحان و دانه چیا

برای تشخیص دانه تخم شربتی از تخم ریحان و دانه چیا دقت کنید:

- تخم شربتی، دانه های ریز و سیاه رنگ دارد. این دانه ها با ریخته شدن در آب بلافاصله لعابدار میشوند.

- تخم ریحان درشت تر است و رنگ سیاه مات دارد. تخم ریحان هم به محظ ریخته شدن در آب لعابدار میشود.

- دانه های چیا بیضی شکل هستند و معمولا به صورت در هم در رنگ های خاکستری، مشکی و سفید موجود است.

 

تفاوت تخم شربتی و دانه چیا

 

برای لاغری از تخم شربتی غافل نشوید! 

 

اگر دنبال روشی بی دردسر برای کاهش وزن هستید، لاغری با تخم شربتی چاره شماست. روش های طبیعی همیشه عوارض کمتری دارند و میتوانند به اندازه روش های دیگر و حتی بیشتر از آنها مؤثر باشند. دو قاشق چایخوری تخم شربتی تنها 40 کالری دارد اما سرشار از خواص مفید برای سلامتی است. تخم شربتی کربوهیدرات کم و پروتئین زیادی دارد. ترکیبی که در بین مواد گیاهی واقعا نادر است.

 

لاغری با تخم شربتی ، یک ضد اشتهای قوی

تخم شربتی سرشار از فیبرهای محلول در آب است که به سیری طولانی‌مدت کمک زیادی می‌کند. این دانه‌های ریز در مجاورت با آب، حجیم شده و به این ترتیب جای بیشتری در معده اشغال می‌کنند. به این ترتیب اشتها را کنترل کرده و میل به پرخوری را از بین می‌برد. در نتیجه شما می‌توانید در چهارچوب یک رژیم غذایی سالم از این دانه‌های ریز برای رسیدن به تناسب اندام استفاده کنید. در حقیقت مکانیزم لاغری با تخم شربتی بر اساس از بین بردن اشتهای بیش از حد است.

 

سرکوب کننده میل به شیرینی جات

تخم شربتی حاوی میزان قابل‌توجهی امگا 3 است. این اسیدهای چرب به‌طور مستقیم روی خلق و خوی و خواب تأثیر گذاشته و به لاغری کمک می‌کنند. اگر افراد خوابی راحتی داشته باشند  و بتوانند افسردگی یا اختلالات خلقی شان را کنترل کنند میتوانند کمک زیادی به کنترل میلشان به مصرف قند زیاد کنند. همانطور که میدانید مصرف زیاد شیرینی جات باعث تبدیل شدن قند اضافی به چربی در بدن شده ویکی از دلایل اضافه وزن و چاقی افراد محسوب میشود.

 

تخم شربتی را چه طور استفاده کنیم؟

مصرف تخم شربتی نباید بیش از 25 گرم یا معادل یک تا دو قاشق غذاخوری در روز باشد. می‌توانید از دانه‌های ریز به صورت پودر در سوپ‌ و آش، سالاد، یا محصولات لبنی استفاده کنید. همچنین می‌توانید از تخم شربتی به صورت نوشیدنی استفاده کنید. یک قاشق از این دانه‌ها را در آب یا حتی آب‌میوه ریخته و میل کنید.

برای استفاده از خواص لاغری تخم شربتی، نوشیدنی‌تان را قبل از غذا یا در بین روز زمانی که ته دلتان ضعف می‌رود میل کنید.

 

شربت تخم شربتی

 

طرز تهیه چند مدل شربت تخم شربتی خوشمزه را در مطلب مربوط به آن بخوانید. فراموش نکنید لاغری با تخم شربتی به تنهایی امکان پذیر نیست. بلکه رژیم تغذیه ای مناسب و ورزش هم لازم  است.