تنوع در حلوا بسیار زیاد است. از حلوا تیره و حلوای هویج تا حلوای زنجبیلی و حلوای شیر خشک. اما شاید برخی ندانند که ترحلوا چیست؟ ترحلوا یا حلوای ترک دو نوع دارد که هر دو ترحلوا با آرد برنج تهیه می شوند. یکی از این دو نوع حلوا، ترحلوای شیرازی است که با نشاسته آماده می شود. و دیگری ترحلوای تبریزی که از ترکیب آرد گندم و آرد برنج به دست می آید.

ترحلوا شیرازی معمولا به دو رنگ زرد و سفید سرو می شود. اگر دوست دارید ترحلوا قالبی تهیه کنید؛ این نوع حلوا مناسب تر خواهد بود. چون به علت داشتن نشاسته، حالتی ژله مانند دارد و به راحتی در قالب شکل میگیرد. اما طرز تهیه ترحلوا اردبیل شیوه ی متفاوتی دارد و به شیوه ی مرسوم تهیه ی حلوا نزدیک تر است. اگر دوست دارید ترحلوا مجلسی تهیه کنید؛ هر دو نوع ترحلوا برای مجالس بسیار شیک و خوش طعم است و جای نگرانی وجود ندارد.

در این مطلب روش پخت هر دو ترحلوا را آورده ایم و نکات لازم آن را توضیح دادیم. با این حال اگر سوال یا پیشنهادی دارید خوشحال می شویم آن را در قسمت دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

روش اول: طرز تهیه ترحلوای شیرازی

مرحله اول:

برای تهیه ترحلوا با نشاسته ابتدا لازم است نشاسته را در ظرفی ریخته و آب سرد را به آن اضافه کنید. خوب بهم بزنید تا به طور کامل نشاسته و آب با هم ترکیب شوند.

حل کردن نشاسته در آب

مرحله دوم:

در ظرفی دیگر شیر را با آرد برنج ترکیب کنید و بهم بزنید تا گلوله ی آرد باقی نماند.

مخلوط آرد و شیر

مرحله سوم:

یک الک بردارید و روی قابلمه ای نچسب قرار دهید. مخلوط نشاسته و آب را الک کرده و در قابلمه بریزید. سپس همین کار را برای مخلوط آرد برنج و شیر تکرار کنید. حالا کل محتویات قابلمه را خوب بهم بزنید.

مرحله چهارم:

گاز را روشن کنید و روی حرارت کم تنظیم کنید. قابلمه را روی حرارت بگذارید. به خاطر داشته باشید که در تهیه ترحلوا شیرازی هرگز نباید حرارت را زیاد کنید.

مرحله پنجم:

مخلوط درون قابلمه را باید به طور مداوم به هم بزنید؛ چون ممکن است به سرعت نشاسته و آرد برنج ته نشین شوند و تر حلوا خراب شود.

مرحله ششم:

پس از این که کمی مخلوط غلیظ شد می بایست گلاب و شکر را به آن اضافه کرده و خوب بهم بزنید.

غلیظ شدن مواد ترحلوا

مرحله هفتم:

به هم زدن و حرارت دادن ترحلوای شیرازی تا حدی ادامه دهید که جای قاشق روی مواد باقی بماند. وقتی غلظت مواد به این حد رسید؛ باید تر حلوا را از روی حرارت بردارید.

مرحله هشتم:

مقداری زعفران از قبل دم کنید. غلظت زعفران باید زیاد باشد تا حلوای خوشرنگ تری داشته باشید. مواد تر حلوا شیرازی را نصف کنید. نصف این مواد را با زعفران مخلوط کنید و نصف دیگر را بگذارید سفید رنگ بماند.

ترحلوا زرد رنگ

مرحله نهم:

یک ظرف لبه دار بردارید و آن را با آب سرد خیس نمایید. ترحلوای سفید رنگ را درون ظرف ریخته و روی آن ترحلوای زرد رنگ را اضافه کنید. میتوانید این کار را در دو ظرف مجزا انجام دهید. برای تزیین حلوا از مقداری پودر پسته و بادام و گل سرخ کمک بگیرید.

مرحله دهم:

وقتی ترحلوا کمی خنک تر شد آن را درون یخچال بگذارید. پس از دو الی سه ساعت میتوانید آن را از یخچال خارج کرده و به شکل لوزی های هم اندازه برش بزنید. تر حلوای شیرازی را درون ظرف سرو بچینید و میل کنید.

ترحلوا شیرازی

روش دوم: طرز تهیه ترحلوای تبریزی

  مواد لازم: آرد گندم  1 پیمانه آرد برنج  2 قاشق غذاخوری شکر  1 و 1/2 پیمانه گلاب  2/3 پیمانه زعفران  به میزان لازم کره و یا روغن  به میزان لازم

مرحله اول:

برای تهیه ترحلوا با آرد گندم باید ابتدا آرد گندم و آرد برنج را در ظرفی الک کنید و با هم مخلوط کنید. مقداری زعفران را با آب جوش دم کنید و کنار بگذارید.

مرحله دوم:

مقداری روغن یا کره را در قابلمه یا ماهیتابه نچسبی بریزید. آردهای الک شده را به قابلمه اضافه کنید. آرد و روغن را به میزان لازم تفت دهید. سپس از روی حرارت بردارید.

مرحله سوم:

نصف پیمانه شکر را با آرد تفت داده شده مخلوط کنید و خوب بهم بزنید.

مرحله چهارم:

درون قابلمه دیگری هل، گلاب، شکر، زعفران و آب بریزید و روی حرارت قرار دهید. مواد را بهم بزنید تا وقتی که شکر حل شود و شهد ترحلوا تبریزی آماده شود.

مرحله پنجم:

مواد حلوای ترک را دوباره روی حرارت بگذارید و شهد را به آن اضافه کنید.

بهم زدن مواد

مرحله ششم:

ترحلوا تبریزی را آن قدر بهم بزنید تا قوام بیاید و حلوا آماده شود.

قوام آمدن مواد ترحلوا

مرحله هفتم:

حلوای ترک یا ترحلوای تبریز را درون ظرف سرو بریزید. برای تزیین حلوا از خلال یا پودر پسته و بادام استفاده کنید. نوش جان.

ترحلوا تبریزی

نکات کلیدی تهیه ترحلوا

-در روش پخت ترحلوای شیرازی می بایست از یک پیمانه ی یکسان برای تمام مواد استفاده کنید. هم چنین میزان مواد اولیه ی گفته شده در دستور را تغییر ندهید.

-اگر حین تهیه ی ترحلوای شیرازی متوجه شدید که کمی از مواد به کف قابلمه چسبیده است؛ باید تمام مواد داخل قابلمه را به ظرف دیگری منتقل کنید. به کمک همزن مواد تر حلوا را خوب بهم بزنید تا گلوله های آرد و نشاسته از بین برود. سپس مجددا مواد را به قابلمه و روی حرارت ملایم منتقل کنید.

-ترحلوا یزدی از ترکیب آرد سفید به همراه آرد برنج تهیه می شود و از طریق همین مراحل مشابه با ترحلوا تبریزی تهیه می شود. ترحلوا یزدی هم نوعی ترحلوا مجلسی محسوب می شود.