حلوا نشاسته یه نوع خوشمزه دیگه از انواع حلوا هست که طعم و جذابیت خاصی داره. چون خودش میتونه به روش های مختلفی تهیه بشه و شکل های مختلفی به خودش بگیره. نگران نباشین. از تمام انواعش با هم صحبت می کنیم. فقط همین اول کار بگم که حلوا نشاسته شیرازی همون ترحلوا و حلوا نشاسته بوشهری همون مسقطی زعفرانی هست که قبلا مفصل آموزش دادیم. پس حالا دیگه میدونین که با حلوای نشاسته ای که امروز میخوایم ازش صحبت کنیم تفاوت داره.

شاید بخواین بدونین که خواص حلوای نشاسته چیه؟ خب باید بگم که کمک میکنه راحت تر و با روش بهتری از خواص نشاسته بهره ببرین. که خود نشاسته باعث تقویت معده میشه، انرژی بخشه و البته یه مقدار هم چاق کننده هست. البته مورد آخر برای همه لزوماً مفید نیست، پس خیلی توی مصرف این حلوا نباید زیاده روی کنن. اما از طعم حلوای نشاسته براتون نگم که واقعا عالیه. پیشنهاد می کنم حتما حتما امتحانش کنین.

طرز تهیه حلوا نشاسته

1- یک قابلمه به اندازه متوسط روی حرارت ملایم قرار دهید. شکر را در آن بریزید. اجازه دهید شکر در مجاورت حرارت ذوب شده و اصطلاحا کاراملی شود. برای بهم زدن شکر به هیچ عنوان نباید از قاشق یا کفگیر استفاده کنید. تنها می توانید قابلمه را با دست بچرخانید. شکر خیلی زود ممکن است بسوزد. پس مراقب باشید.

2-  هنگامی که شکر کاراملی و طلایی رنگ شد، باید دو پیمانه آب روی آن بریزید. در این مرحله از تهیه حلوای نشاسته میتوانید از آب جوش یا آب سرد استفاده کنید. آب سرد در دقایق اول باعث می شود شکر سفت شود اما با کمی به هم زدن این مشکل رفع خواهد شد.

3- وقتی مخلوط شکر و آب یک دست شد، یک پیمانه آب با دمای محیط را با نشاسته ترکیب کنید. خوب به هم بزنید و بعد آن را داخل قابلمه که در حال جوشیدن است، بریزید.

4- حالا کره را اضافه کنید. پس از آن، گلاب و در صورت تمایل هل را در قابلمه بریزید. اگر دوست دارید حلوا نشاسته ای زعفرانی و طلایی رنگ داشته باشید، میتوانید مقداری زعفران دم کرده هم اضافه کنید.

5- در این مرحله باید به هم زدن حلوا روی حرارت ملایم تا حدی ادامه دهید که حلوا منسجم و سفت شده و به راحتی از دیواره های قابلمه جدا شود. سپس از روی حرارت بردارید. برای تزیین حلوا با ماسوره باید تا وقتی که هنوز کمی گرم است، به آن طرح دهید. یا میتوانید از طرح های تزیین حلوا با قاشق استفاده کرده و آن را ساده سرو کنید. نوش جان.

سرو حلوا نشاسته  

نکات کلیدی تهیه حلوا نشاسته

- عکس و طرز تهیه حلوا نشاسته عربی از صفحه اینستاگرام mana.chef@ است.

- برای تهیه حلوا با نشاسته ذرت هم باید همین مراحل بالا را تکرار کنید.

- طرز تهیه حلوا نشاسته بهبهانی به این صورت است که باید ابتدا نشاسته و آب را با هم حل کرده و روی حرارت بگذارید. سپس شکر را اضافه کرده و پس از این که با هم حل شدند، هل، گلاب و در صورت تمایل زعفران را اضافه کنید. وقتی حلوا روی حرارت سفت و غلیظ شد، با کفگیر به قدری به آن ضربه بزنید تا خرد و تکه تکه شود. سپس در ظرف سرو بکشید و نوش جان کنید.

  حلوا نشاسته بهبهانی ساده

عکس از somy_oladi@

 

- روش تهیه حلوا نشاسته ژله ای که به حلوا نشاسته قالبی هم معروف است، مانند نکته ی قبلی است. فقط در این روش به جای ضربه زدن به حلوا آن را در قالب بریزید. وقتی خنک شد حلوا را در یخچال بگذارید تا شکل قالب شود. سپس از یخچال خارج کرده، تزیین و سرو کنید.

  حلوا نشاسته ژله ای

عکس از bahar.chef@

  - در روش دیگر برای تهیه این حلوای خوشمزه میتوانید اول نشاسته را در یک ظرف آب بریزید. سپس آن را به مدت یک الی دو ساعت در کناری بگذارید. پس از گذشت این مدت، آب را خالی کرده و نشاسته را از صافی رد کنید. سپس آن را به مخلوط آب و شکر اضافه کرده و مابقی مراحل را مانند قبل انجام دهید.