تزیین حلوا همیشه یکی از هیجان انگیزترین و البته پرچالش ترین مراحل تهیه کردنشه که جلوه ی اون رو چندین برابر می کنه. البته دنیای تزیین دسرها خصوصا تزیین حلوا خیلی گستردست و تنوع زیادی داره. اگه دقت کرده باشین در ایام ماه محرم و ماه رمضون اهمیت تزیین کردن حلوا رو به خوبی میشه دید. چون توی این ایام همه دوست دارن یه حلوای نذری خاص تدارک ببینن که از همه نظر تحسین برانگیز باشه. برای همین ما هم میخوایم در قالب این مطلب حسابی در مورد تزیین حلوا باهاتون صحبت کنیم. تزیین حلوا به کمک ماسوره و قیف، با قاشق و چنگال ، سیخ یا چاقو و ... انجام میشه. خلاصه که روش های خیلی زیادی برای خوشگل کردن یه حلوا داریم. اما این دفعه فقط در مورد تزیین حلوا با قاشق و چنگال صحبت می کنیم و ابزارهای دیگه رو به طور جداگانه در مطلب های مجزا بررسی خواهیم کرد.

تزیین حلوا با قاشق و چنگال خیلی سخت نیست و برای موقعیت هایی که وقت کمه یا دسترسی به ابزارهای متنوعی ندارین، گزینه فوق العاده ایه. میتونین به کمک قاشق و با سرعت خیلی بالایی ظاهر حلواتون رو منحصر به فرد کنین. در ادامه روش های تزیین حلوا با قاشق رو خدمتتون عرض می کنیم و بعدش با هم از انواع عکس تزیین حلوا صحبت می کنیم تا ایده و خلاقیتشون رو ببینین.

 

تزیین حلوا با قاشق و چنگال

 

1- انتخاب و آماده سازی حلوا

برای شروع، اولین کاری که لازم است انجام دهید انتخاب حلواست. یک حلوای مناسب با رنگ و بافت خوب میتواند در کیفیت تزیین شما بسیار اثرگذار باشد. تهیه چند نوع حلوا با رنگ های متضاد مثل حلوای زعفرانی با حلوای کاکائویی یا حلوای دارچین با حلوای لبو و ... جلوه بی نظیری ایجاد می کند. میتوانید بخشی از حلوا را با قاشق و قسمت دیگر آن را با ماسوره و قیف یا چاقو تزیین کنید.

پس از آماده شدن حلوا لازم است اجازه دهید حلوا کمی خنک شود. حلوای ولرم با درجه متناسبی از گرما بهتر شکل می گیرد و کار برایتان راحت تر خواهد بود. ظرف مورد نظرتان برای سرو را از قبل انتخاب کنید تا متناسب با آن تزیین انجام شود. سپس حلوا را به ظرف مورد نظر منتقل کرده و بعد مراحل کار را آغاز کنید.

 

2- تزیین حلوا با قاشق و چنگال

برای تزیین متناسب با نوع طرحتان لازم است از قاشق به اندازه های مختلف کمک بگیرید. پس قاشق چایخوری، مربا خوری، غذاخوری و ... را در دسترس داشته باشید. هر از گاهی در حین مراحل تزیین لازم است قاشق یا چنگال را کمی چرب کنید تا حلوا به آن نچسبد. این کار باعث می شود تزیین شما تمیزتر و حرفه ای تر انجام شود.

برخی مراحل تزیین با انتهای قاشق یا چنگال انجام می شود. بنابراین ابزارتان را با دقت انتخاب کنید. هم چنین میتوانید از قاشق و چنگال پلاستیکی استفاده کرده و انتهای آن ها را برش دهید. با این کار میتوانید طرح های متنوع تری ایجاد کنید.

 

تزیین حلوا با قاشق و چنگال

 

برای تزیین حلوا عکس های خیلی زیادی هست. در ادامه به طور مفصل تر مراحل تزیین حلوا رو از روی چند عکس با هم مرور می کنیم. آدرس صفحه اینستاگرام عزیزان هنرمندی که عکس رو از صفحشون برداشتیم براتون قرار دادیم. اگه دوست دارین عکس های بیشتری ببینین و ایده بگیرین میتونین به صفحشون مراجعه کنین.

 

تزیین حلوا به شکل گل

برای تزیین حلوا با طرح گل اول باید حلوا را در ظرف مورد نظر تخت و مسطح کنید. به کمک پشت قاشق فشار کمی بر تمام سطح حلوا ایجاد کرده و ضربه های کوچکی بزنید، تا تمام سطح حلوا صاف و یک دست شود. سپس با لبه های قاشق طرح گل برگ ها را ایجاد کرده و لبه های گلبرگ گل را فشار دهید تا در سطح پایین تری قرار بگیرند. این کار را برای تمام طرح تکرار کنید تا گل حالتی برجسته و واضح پیدا کند.

 

[caption id="attachment_39687" align="aligncenter" width="600"]تزیین حلوا طرح گل عکس از @maman.sepehr[/caption]

 

در این روش از تزیین حلوا با قاشق میتوانید برگ را به تعداد و اندازه دلخواه اطراف گل رسم کنید. سپس با پشت یا نوک قاشق رگبرگ ها را بکشید و عمیق کنید. در آخر کار، میتوانید فضای دور گل را با انتهای قاشق صاف کرده یا به کمک چاقو طرح ساده ای ایجاد کنید. در صورت تمایل میتوانید دور حلوا را با ماسوره شکوفه بزنید و کمی ترافل شکلاتی، پودر نارگیل، کنجد یا خلال پسته و بادام روی آن ها بپاشید.

 

[caption id="attachment_39688" align="aligncenter" width="600"]مدل گل و شکوفه عکس از @raheleh_mehrpoor[/caption]

 

تزیین حلوا مجلسی

برای تزیین حلوا مجلسی با قاشق باید کمی بافت حلوا سفت باشد. یک قاشق حلوا را بردارید و به کمک دست کمی گرد کنید. سپس آن را در ظرف سرو قرار دهید. حالا با پشت قاشق حلوا را فشار داده و به سمت پایین بکشید تا شکل بگیرد.

 

[caption id="attachment_39689" align="aligncenter" width="600"]تزیین به روش مجلسی عکس از @fateme_mokhtari[/caption]

 

سپس این کار را برای تمام حلوا تکرار کنید. هر بار با یک گلوله گرد از حلوا. میتوانید این کار را از دور بشقاب آغاز کنید و برای مرکز آن از قاشق کوچک تر استفاده کنید. گلبرگ های کوچک تر در مرکز گل، به حلوای شما ظاهر زیباتری می دهد.

 

[caption id="attachment_39691" align="aligncenter" width="600"]طرح مجلسی گل عکس از @shirinkadeh_hirkan[/caption]

 

میتوانید این کار را متناسب با ظرف هم انجام دهید. مثل این عکس که متناسب با طرح درخت، تزیین حلوا انجام شده است. طرح طاووس را هم به همین شکل میتوانید ایجاد کنید.

 

[caption id="attachment_39692" align="aligncenter" width="600"]تزیین متناسب با ظرف عکس از @iran_cookfa[/caption]

 

روش دیگری که برای ایجاد طرح گل روی حلوا وجود دارد این است که گلوله ی حلوا را بزرگ تر بگیرید و پشت قاشق را تا مرکز بشقاب روی آن بکشید. سپس از گلوله های ریز حلوا برای مرکز گل استفاده کنید.

 

[caption id="attachment_39693" align="aligncenter" width="600"]طرح گل برجسته عکس از @roza.mbn[/caption]

 

تزیین حلوا ساده با قاشق

برای داشتن یک حلوای ساده فقط کافی است مانند شکل لبه های حلوا را با پشت قاشق کمی فشار دهید تا فرو رفته شود. برای ایجاد خطوط مرکزی هم میتوانید از انتهای قاشق یا چنگال و یا حتی سیخ کباب استفاده کنید.

 

[caption id="attachment_39694" align="aligncenter" width="600"]تزیین سریع عکس از @pazinn1[/caption]

 

این تزیین زیبا هم خیلی ساده، سریع و فقط با فشار دادن پشت قاشق ایجاد شده.

 

[caption id="attachment_39695" align="aligncenter" width="600"]تزیین ساده عکس از @salikadeh[/caption]

 

یک طرح ساده ی دیگر که به راحتی میتوانید آن را ایجاد کنید. و البته میتوان با طرح های دیگر نیز آن را ترکیب کرد.

 

[caption id="attachment_39696" align="aligncenter" width="600"]تزیین حلوا با قاشق عکس از @ashpazi_bahare[/caption]

 

تزیین حلوا با چنگال

برای این تزیین میتوانید هم از قاشق و هم از چنگال استفاده کنید. اما برای راحتی کار ما چنگال را پیشنهاد می کنیم. به کمک لبه ی کناری چنگال طرح هایی مشابه با طرح زیر میتوانید ایجاد کنید. فقط کافی است کمی لبه ی چنگال را به حلوا فشار دهید تا طرح شما برجسته شده یا کاملا جدا شود. سپس بخش های مورد نظر را با خلال پسته و بادام یا گل محمدی خشک پر کنید.

 

[caption id="attachment_39698" align="aligncenter" width="600"]مدل ساده و آسان عکس از @zahra_shahryari0901[/caption]

 

در روش دوم تزیین حلوا با چنگال میتوانید انتهای یک چنگال پلاستیکی را برش بزنید و طرحی مانند طرح زیر در تمام سطح حلوا ایجاد کنید. برای ایجاد نظم در طرح میتوانید اول کار به کمک یک چاقو دو خط صاف در مرکز حلوا ایجاد کنید و از همان خطوط برای طرح زدن کمک بگیرید.

 

[caption id="attachment_39699" align="aligncenter" width="600"]تزیین حلوا با انتهای چنگال عکس از @fateme__mokhtari[/caption]

 

روش سوم تزیین حلوا با چنگال این است که طرح ساده ای مشابه عکس زیر روی سطح حلوا ایجاد کنید.

 

[caption id="attachment_39700" align="aligncenter" width="600"]تزیین حلوا با چنگال عکس از @my.sweet_kitchen[/caption]

 

در این مطلب سعی کردیم از روش های متنوع تزیین حلوا با قاشق و چنگال صحبت کنیم. عکس زیر هم روش دیگری برای این کار است که با خلاقیت ویژه ای تهیه شده. امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان ایران کوکی مفید بوده باشد.

 

[caption id="attachment_39701" align="aligncenter" width="600"]تزیین حلوا مجلسی عکس از @mahsa_kitchen[/caption]