خوردن یک کاسه سوپ در روزهای سرد زمستانی حسابی می‌چسبد و البته بدن‌مان را نیز در برابر بیماری‌ها مقاوم می‌کند. یکی از بهترین سوپ‌ها برای فصول سرد که بدن را نیز تقویت می‌کند، سوپ گوجه‌فرنگی است. طعم سوپ گوجه‌فرنگی شبیه پتاژ گوجه‌فرنگی است که قبلا طرز تهیه آن را در ایران کوک آموزش داده‌ایم. مواد اولیه این سوپ شامل گوجه‌فرنگی، کرفس، سیب‌زمینی، هویج، برنج و پیاز هستند که در بیشتر خانه‌ها پیدا می‌شوند و طرز تهیه آسان و راحتی دارد.

 

ارزش غذایی و فوائد گوجه‌فرنگی برای سلامتی

سوپ گوجه‌فرنگی به دلیل داشتن سبزیجات و صیفی‌جات از جمله گوجه‌فرنگی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. قبل از اینکه به سراغ طرز تهیه این سوپ برویم، بیایید کمی با مواد مغذی و خواص گوجه‌فرنگی به عنوان ماده اولیه این سوپ آشنا شویم. گوجه‌فرنگی دارای انواع آنتی‌اکسیدان‌ها، املاح و ویتامین‌ها مانند پتاسیم، ویتامین کا و ویتامین ث است. مهم‌ترین فوائد خوردن مداوم گوجه‌فرنگی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 
  • حفظ سلامت قلب

پتاسیم به مقدار زیادی در گوجه‌فرنگی وجود دارد؛ 80 گرم گوجه‌فرنگی حدود 5 درصد نیاز روزانه بدن به پتاسیم را برآورده می‌کند. تحقیقات مختلف نشان می‌دهد خوردن مداوم پتاسیم موجب کاهش احتمال سکته قلبی و ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.

 
  • تقویت بینایی

گوجه‌فرنگی دارای کارتنوئیدهایی به نام لیکوپن، لتوئین و بتاکاروتن است. مطالعات نشان می‌دهند کارتنوئیدها نقش مهمی در تقویت بینایی و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های چشمی دارند.

 
  • سلامت پوست

کارتنوئیدهای موجود در گوجه‌فرنگی موجب پیشگیری از صدمه اشعه UV به پوست می‌شوند. نتایج مطالعه‌ای ثابت کرده است که خوردن مداوم مواد دارای کارتنوئید به مدت 10 تا 12 هفته موجب کاهش قابل توجهی در حساسیت پوست در برابر نور خورشید می‌شود.

 
  • پیشگیری از سرطان

مطالعات مختلف نشان داده‌اند خوردن مداوم گوجه‌فرنگی منجر به کاهش احتمال ابتلا به سرطان‌های پروستات، ریه و معده می‌شود. محققان احتمال می‌دهند لیکوپن موجود در گوجه‌فرنگی موجب اثرات ضدسرطانی این عضو خانواده صیفی‌جات در بدن می‌شود.

 

طرز تهیه سوپ گوجه‌فرنگی

مرحله اول

چند لیوان آب داخل قابلمه‌ای بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. سپس، گوجه‌فرنگی‌ها را داخل قابلمه بریزید و  15 دقیقه اجازه دهید گوجه‌فرنگی‌ها داخل آب جوش بمانند تا بپزند.

سپس، گوجه‌فرنگی‌های پخته را داخل آب سرد بریزید و پوست بکنید. گوشت گوجه‌فرنگی را داخل میکسر بریزید و بزنید تا یکدست شود.

سوپ سبزیجات

مرحله دوم

هویج، سیب‌زمینی و پیاز را پوست بکنید و ریز خرد کنید یا رنده نمایید. هویج، سیب‌زمینی، پیاز، کرفس خردشده، برنج و چند لیوان آب را داخل قابلمه‌ای بریزید و روی حرارت قرار دهید تا مواد بپزند.

مرحله سوم

پس از اینکه سبزیجات نرم شدند، گوجه‌های میکس‌شده را به مواد اضافه کنید. در صورتی که آب سوپ کم شده است، مقداری آب جوش به آن بیفزایید.

سوپ سبزیجات

مرحله چهارم

 نمک و فلفل سوپ را اندازه کنید. سپس، در قابلمه را بگذارید و با حرارت ملایم اجازه دهید سوپ جا بیفتد. پس از اینکه سوپ آماده شد، آن را در ظرف بکشید و با روغن زیتون و جعفری خردشده تزیین کنید و سرو نمایید.

نکات طلایی در تهیه سوپ گوجه‌فرنگی

- سوپ گوجه‌فرنگی را می‌توانید با نان کروتان یا تست گریل‌شده سرو کنید.

- برای درست کردن این سوپ از گوجه‌فرنگی‌های گوشتی و آبدار استفاده کنید.

 

سخن آخر

سوپ گوجه‌فرنگی، سوپی خوشمزه و لذیذ است و خوردنش در روزهای سرد سال حسابی می‌چسبد. این سوپ سرشار از انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌هاست که بدن‌تان را در برابر انواع بیماری‌ها مقاوم می‌کنند.

در اولین مرحله برای تهیه سوپ گوجه‌فرنگی باید گوجه‌فرنگی‌ها را در آب بپزید، پوست‌شان را بگیرید و در میکسر بزنید تا یکدست شوند. در ادامه هویج، سیب‌زمینی و پیاز را ریز خرد کنید یا رنده نمایید و آن‌ها را با کرفس خردشده، برنج و چند لیوان آب داخل قابلمه‌ای بریزید و روی حرارت قرار دهید.

بعد از اینکه سبزیجات نرم شدند، گوجه‌های میکس‌شده را به مواد اضافه کنید، نمک و فلفل آن را اندازه کنید و اجازه بدهید سوپ با حرارت ملایم جابیفتد. این سوپ را می‌توانید در کنار نان کروتان یا نان تست گریل‌شده سرو نمایید.