گه‌گاهی همه ما از غذاهای تکراری خسته می‌شویم و به دنبال غذایی جدید و خوشمزه می‌گردیم. ما امروز قصد داریم یک غذای خوشمزه و جذاب را به شما معرفی کنیم تا در چنین روزهایی بتوانید آن را درست کنید. پلوی مخلوط با گوشت چرخ‌کرده، غذای متفاوت و لذیذی است که با آن می‌توانید در رژیم غذایی‌تان تنوع ایجاد کنید. از طرف دیگر طرز تهیه این غذا بسیار راحت است و برای آماده کردنش به زمان زیادی نیاز ندارید.

برای درست کردن این پلوی مخلوط علاوه بر برنج و گوشت چرخ‌کرده از گوجه‌فرنگی، قارچ، نخودفرنگی، ذرت و فلفل سبز استفاده می‌شود؛ ترکیب این سبزیجات رنگارنگ در پلوی مخلوط با گوشت چرخ‌کرده باعث می‌شود ظاهر این غذا بسیار جذاب و وسوسه‌انگیز باشد. سبزیجات موجود در این پلو نیز آن را به یک غذای مقوی و سالم تبدیل می‌کند که سرشار از فیبر، ویتامین‎‌ها و مواد معدنی است. البته دست‌تان در اضافه و کم کردن سبزیجات در این غذا باز است و می‌توانید به سلیقه خودتان، ترکیب سبزیجات را تغییر دهید. برای یادگیری طرز تهیه پلو مخلوط با گوشت چرخ‌کرده که غذایی بسیار خوشمزه است با ایران کوک همراه باشید.

 

طرز تهیه پلومخلوط با گوشت چرخ‌کرده

مرحله اول

برنج را از 30 دقیقه قبل در مقداری آب و نمک خیس دهید. سپس، آب برنج خیس‌خورده را خالی کنید و آن را با چند لیوان آب و مقداری نمک داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. برنج را با آب ولرم آبکشی کنید (زمانی برنج را آبکشی کنید که وقتی دانه برنج را میان دو انگشت‌تان فشار می‌دهید، مغز آن کمی خام و اطرافش کمی نرم باشد).

 

مرحله دوم

داخل ماهی‌تابه روغن بریزید و روی حرارت قرار دهید. یکی از پیازها و سیرها را ریز خرد کنید و داخل روغن تفت دهید تا نرم شوند. سپس، قارچ‌های خردشده و نخودفرنگی را به مواد داخل ماهی‌تابه اضافه کنید و چند دقیقه تفت دهید.

پلو مخلوط

 

مرحله سوم

داخل کاسه‌ای مخلوط نخود و قارچ تفت‌خورده، فلفل سبز خردشده، ذرت، گوجه‌فرنگی خردشده و برنج آبکشی شده را بریزید و با چنگال مخلوط کنید.

polo makhlot

مرحله چهارم

کف قابلمه کمی روغن بریزید و سیب‌زمینی حلقه شده را کف قابلمه بچینید. مواد پلو را داخل قابلمه بریزید و حرارت را زیاد کنید تا بخار کند. سپس، نصف لیوان آب و مقداری روغن روی برنج بریزید و حرارت را کم کنید. دم‌کنی را بگذارید تا برنج دم بکشد.   مرحله پنجم

در فاصله زمانی که برنج در حال دم کشیدن است، گوشت قلقلی‌ها را آماده کنید؛ گوشت چرخ‌کرده، 1 پیاز رنده‌شده، نمک و فلفل را مخلوط کنید، به صورت کوفته درآورید و در روغن سرخ کنید. پس از دم کشیدن برنج، آن را در ظرف بکشید و با گوشت قلقلی تزیین کنید.

 

سخن آخر

پلوی مخلوط با گوشت چرخ‌کرده، غذایی خوشمزه و متفاوت است که با درست کردنش می‌توانید در رژیم غذایی‌تان تنوع ایجاد کنید. طرز تهیه این پلو بسیار راحت است و برای درست کردنش به زمان زیادی نیاز ندارید. همچنین استفاده از سبزیجات متنوع و رنگارنگ در این غذا به آن ظاهری جذاب و وسوسه‌انگیز می‌دهد.

برای درست کردن این غذا ابتدا باید برنج خیس‌خورده را بجوشانید و با آب ولرم آبکش کنید. 1 پیاز و سیرهای خردشده را در کمی روغن سرخ کنید، قارچ‌های خردشده و نخودفرنگی را نیز اضافه کنید و مقداری تفت دهید. در ادامه داخل یک کاسه نخود و قارچ تفت‌خورده، فلفل سبز خردشده، ذرت، گوجه‌فرنگی خرده‌شده و برنج را مخلوط کنید. سپس، مقداری روغن در قابلمه بریزید و سیب‌زمینی حلقه‌شده را کف قابلمه بچینید. پلوی مخلوط را داخل قابلمه بریزید و بگذارید دم بکشد. گوشت چرخ‌کرده، 1 پیاز رنده‌شده، نمک و فلفل را مخلوط کنید، به صورت کوفته درآورید و سرخ کنید.