ته چین ساده یک غذای دوست داشتنی و مجلسی است که ممکن نیست چیزی از آن در ظرف باقی بماند. ته چین انواع مختلفی دارد که همه آن ها طعمی بی نظیر و منحصر به فرد دارند اما ته چین ساده به شما این امکان را می دهد که در کنارش گوشت قرمز یا مرغ یا هر خوشتی که دوست دارید صرف کنید و همزمان از طعم ته دیگ برشته و برنج زعفرانی ته چین هم لذت ببرید. ته چین ساده یا ته دیگ ته چین با همان روشی تهیه میشود که ته چین مرغ یا ته چین های دیگری مثل تهچین بادمجان و قارچ یا ته چین قورمه سبزی را درست میکنیم، فقط این بار مواد وسط برنج ریخته نمیشوند. 

طرز تهیه ته چین ساده زعفرانی

مرحله اول:

برای تهیه ته چین ساده در قابلمه برنج را خوب بشویید و برای چند ساعت اجازه دهید خیس بخورد. مقداری آب در قابلمه بریزید تا بجوشد. مقداری نمک و یک الی دو قاشق روغن در قابلمه بریزید، برنج را اضافه کنید، روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید. سپس با آب ولرم آبکشی کنید. ( برنج را زمانی آبکشی کنید که وقتی دانه برنج را میان دو انگشت می فشارید اطراف آن نرم و مغز آن کمی خام باشد.)

آبکش برنج

مرحله دوم:

زعفران را با مقدار کمی آب دم کنید. در ظرفی تخم مرغ، ماست چکیده و روغن را با یکدیگر مخلوط کنید و بعد زعفران دم کرده را به ترکیب اضافه کنید.

ترکیب ماست و تخم مرغ

مرحله سوم:

سپس برنج آبکش شده را به آن ترکیب اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا تمام برنج به مایه آغشته شود. با کمی نمک و فلفل آن را مزه دار کنید. ترکیب را در قابلمه ای که می خواهید ته چین را در آن بپزید بریزید و با پشت قاشق یا کفگیر آن را خوب فشار دهید تا متراکم شود. دقت داشته باشید که سطح ته چین صاف و یکنواخت باشد و خوب فشرده شده باشد.

مرحله چهارم:

قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید. زمانیکه صدای جلز و ولز روغن به گوش رسید و بخار برنج بلند شد، حرارت را کم کنید. اجازه دهید ته چین ساده به مدت 1 ساعت به آرامی بپزد. پس از این مدت قابلمه را از روی حرارت بردارید. صبر کنید کمی خنک شود تا ته چین راحت تر جدا شود. سپس قابلمه را در ظرفی برگردانید و به دلخواه با کمی زرشک تفت داده شده، خلال پسته یا بادام تزیین کنید و نوش جان کنید. می توانید این ته چین زعفرانی و خوشمزه را بدون تزیین نیز سرو کنید.

ته چین

نکته ها: 

- پخت ته چین ساده برنج آنقدرها هم سخت نیست و با یاد گرفتن فوت و فن های پخت ته چین می توانید ته چینی فوق العاده و مجلسی داشته باشید.

- این دستور پخت ته چین ساده زعفرانی است. می توانید با اضافه کردن مواد مختلف ته چین های متفاوتی مانند ته چین مرغ، ته چین بادمجان و قارچ ، ته چین گوشت و بادمجان، ته چین قالبی، ته چین مرغ و بادمجان و ... داشته باشید.

- برای طبخ این ته چین راه های دیگری هم هست مثلا ته چین ساده در پلوپز به راحتی می پزد. یا اگر دوست دارید از فر استفاده کنید باید ته چین ساده در فر به مدت یک ساعت در 170 درجه سانتی گراد بماند. سپس در بیست دقیقه آخر درب ظرف را بردارید تا روی برنج هم طلایی و خوشرنگ شود.

- طعم خوش و دل انگیز ته چین ساده ، به نسبت ماست، زعفران و تخم مرغ آن بستگی دارد. همچنین اگر نسبت ماست و تخم مرغ رعایت نشود ته چین کیفیت مناسبی نخواهد داشت. تخم مرغ باعث می شود برنج شکل یکپارچه ای به خود بگیرد و ماست در ته چین بوی بد تخم مرغ را میگیرد؛ با این حال ته چین ساده بدون ماست هم تهیه میشود. اما اگر ته چین خوش عطری میخواهید پخت ته چین بدون ماست اصلا توصیه نمیشود.

- اگر ته چین ساده را برای تعداد نفرات بیشتری میخواهید سرو کنید فقط کافیست نسبت ماست و تخم مرغ را رعایت کنید و مقدار بقیه مواد دستور را به میزان مصرف خودتان بالاتر ببرید.