پودینگ‌ نوعی دسر است که برای تهیه آن از شیر، شکر، نشاسته ذرت، تخم‌مرغ و میوه‌های مختلف استفاده می‌شود. پودینگ‌ها از جمله دسرهای پرطرفدار بین‌المللی هستند زیرا علاوه بر داشتن طعم‌های متنوع و خوشمزه، طرز تهیه آسانی نیز دارند. در آشپزی مدرن انواع پودینگ‌ها از پودینگ شکلاتی و پودینگ وانیلی گرفته تا پودینگ‌های میوه‌ای درست می‌شوند و اغلب با خامه و میوه تزیین می‌شوند.

امروز در ایران کوک قصد داریم طرز تهیه پودینگ نشاسته زعفرانی را آموزش دهیم که رنگ و عطر دلربایی دارد. این دسر شیرین، بافتی نرم و اسفنجی دارد و ظاهرش شبیه دسر کاسترد است. برای درست کردن این دسر به تخم‌مرغ، پودر قند، شیر، زعفران و خامه نیاز دارید که در اغلب خانه‌ها پیدا می‌شوند. به این ترتیب با مواد اولیه در دسترس می‌توانید به راحتی یک دسر شیک و مجلسی تهیه کنید و آن را در مهمانی‌ها بعد از غذا سرو کنید.

طرز تهیه دسر پودینگ نشاسته زعفرانی

مرحله اول

نشاسته را در شیر سرد حل کنید و به همراه پودر قند و نمک درون قابلمه روی حرارت قرار دهید تا جوش بیاید. سپس، حرارت را کم کنید و مراقب باشید ته نگیرد.

پودینگ

 

مرحله دوم

سفیده‌ها و زرده‌های تخم‌مرغ را جدا کنید، زرده‌های تخم‌مرغ را بزنید و به همراه زعفران به مخلوط نشاسته اضافه کنید.

پودینگ

 

مرحله سوم

سفیده‌ها را در کاسه‌ای جداگانه، آن‌قدر با همزن برقی بزنید تا سفید شود (در آخر وقتی کاسه را برمی‌گردانید نباید سفیده بریزد). سپس، خامه را به سفیده‌ها بیفزایید و مخلوط کنید.

مخلوط خامه و سفیده را به مواد نشاسته‌ای روی گاز بیفزایید و به صورت دورانی و بسیار آرام مخلوط کنید تا پودینگ غلیظ شود.

 مرحله چهارم

درون ظرف دسر را چرب کنید. سپس، مایه دسر را داخل آن بریزید و به مدت 2 – 3 ساعت در یخچال قرار دهید تا ببندد و سرد شود. پس از مدت زمان ذکرشده، پودینگ را با خامه، تکه‌های میوه، شکلات رنده‌شده و …  تزیین نمایید و سرو کنید (در صورت تمایل می‌توانید کف ظرف پودینگ مقداری شکلات آب‌شده بریزید).

پودینگ

نکات طلایی در تهیه پودینگ نشاسته زعفرانی

- برای درست کردن پودینگ از نشاسته ذرت استفاده کنید، زیرا نشاسته گندم برای درست کردن پودینگ مناسب نیست. همچنین بهتر است نشاسته پودینگ تازه باشد.

- غلظت پودینگ موقع برداشتن آن از روی گاز باید مانند سس باشد (شل یا سفت بودن پودینگ باعث خراب شدن دسرتان می‌شود).

سخن آخر

پودینگ نوعی دسر است که برای تهیه آن اغلب از شیر، شکر، نشاسته ذرت، تخم‌مرغ و میوه‌های مختلف استفاده می‌شود. پودینگ نشاسته زعفرانی، یکی از انواع پودینگ است با رنگ و عطری جذاب. این دسر خوشمزه بافت نرم و اسفنجی دارد و ظاهرش شبیه کاسترد است.

پودینگ نشاسته زعفرانی با خامه، نمک، شیر، نشاسته، پودر قند، تخم‌مرغ و زعفران درست می‌شود و طرز تهیه نسبتا راحتی دارد؛ البته طی مدت زمانی که پودینگ روی گاز است باید حواس‌تان باشد تا ته نگیرد. همچنین برای درست کردن پودینگ باید از نشاسته ذرت استفاده کنید و بهتر است که نشاسته تازه باشد. این دسر خوشمزه را می‌توانید با شکلات، میوه، خامه و... تزیین کنید و آن را بعد از غذا در مهمانی‌ها سرو کنید.