شاید شنیده باشید که کار با خمیر میتونه برای تمدد اعصاب  مفید باشه. من کاملا با این موضوع موافقم. کار کردن با خمیر نه تنها آرامشبخشه بلکه خیلی هم لذت داره. اما این لذت تنها مخصوص هنرمندا و مجسمه‌سازها نیست توی آشپزی هم میشه لذت خمیربازی رو تجربه کرد! بله، درست شنیدید. درست کردن خمیر و انواع نان توی خونه واقعا لذتبخشه. مخصوصا قسمت ورز دادن خمیر. کار سختی هم نیست. مثلاً نان تافتون خانگی که امروز میخوایم در مورد طرز تهیه ش صحبت کنیم خیلی راحته و حتی نیاز به فر هم نداره. به راحتی میتونید با چند ماده ساده که احتمالا همین الان توی آشپزخانه شما هست نون تافتون تهیه کنید. اگه میخواین از سلامتی نانی که میخورید از هر جهت مطمئن باشید این بهترین راه شماست. البته میتونید از طرز تهیه نان لواش و نان بربری خانگی هم استفاده کنید. ولی تافتون احتمالاً آسان ترین انتخاب شماست. پس همراه ما باشید با طرز تهیه نون تافتون خانگی سالم و خوشمزه.

طرز تهیه نان تافتون ساده

۱- درون کاسه ای آب ولرم، شکر و خمیر مایه را مخلوط کنید و حدود 5 دقیقه استراحت دهید. سپس، روغن و نمک را اضافه کنید و خوب هم بزنید.

۲- قاشق قاشق آرد اضافه کنید و مخلوط نمائید تا جایی که احساس کنید خمیر به دست نمیچسبد سپس 10 دقیقه خمیر را ورز دهید (با کف دست به سمت جلو بکشید و مجدد برگردانید و به همین صورت خمیر را ورز دهید).

  پخت نان ساده ۳- خمیر نان تافتون را درون کاسه ای که چرب کرده اید به مدت 30 دقیقه تا 1 ساعت قرار دهید.

۴- روی سینی کمی آرد بپاشید. تکه کوچکی از خمیر بردارید و با وردنه خوب باز کنید ، کف ماهیتابه را چرب کنید و روی حرارت متوسط قرار دهید سپس خمیرهای باز شده را کف ماهیتابه پهن کنید تا نان ها پخته شوند (میتوانید مقداری کنجد روی خمیر بپاشید). پس از مدتی برگردانید تا طرف دیگر نیز بپزد و نان تافتون خانگی آماده شود.

  نان ساده

نکته های کلیدی تهیه تافتون خانگی:

- هرچه خمیر نازک تر پهن شود نان شما تردتر خواهد بود.

- این خمیر را میتوانید درون روغن سرخ کنید و کمی پودر قند بپاشید و بعنوان میان وعده نیز مصرف کنید.

- میتوانید از این خمیر برای تهیه انواع غذاها مانند پیتزا استفاده کنید.

- برای مصارف دیگری به غیر از نان تافتون مقدار روغنی که به خمیر اضافه میکنید باید 3 برابر باشد (برای این مقدار مواد 5 قاشق غذاخوری لازم است).