نان ارزشمند ترین و پر کاربرد ترین ماده غذایی است که می توانیم انواع گوناگون آن را در سبد و رژیم غذایی مردم، در سطح  جهان، ببینیم. نان چنان از نظر مواد مغذی غنی و کامل است که به طور خاص لقب " برکت الهی" گرفته است. از آنجا که غلات تامین کننده مواد معدنی بدن هستند و نان هم از آرد به دست آمده از انواع غلات تهیه می شود، می توان به ارزش نان پی برد. امروزه انواع نان های سنتی و صنعتی که طرفداران بی شمار دارند به راحتی در دسترس هستند و جای خود را در وعده های غذایی به خوبی باز کرده اند. در بین انواع نان، نان های صبحانه که اصولا طعم دار و شیرین هستند از محبوبیت بالایی برخوردارند که علی رغم نامشان می توان در وعده عصرانه و حتی  میان وعده ها از خوردنشان لذت برد. در تهیه انواع نان صبحانه می توان ازموادی مغذی چون: میوه های تازه و خشک، انواع مغزهای خوراکی، انواع ادویه و ... استفاده کرد و نان های میوه ای صبحانه مثل نان سیب، نان آلبالو، نان موز گردویی ، نان کشمش، نان قیسی و نان های اسپایسی یا ادویه دار مانند نان زنجبیلی، نان دارچینی و ... به همراه انواع مغز خوراکی را تهیه کرد.

نان موزی

علاوه بر اینکه خوردن نان به ویژه نان تازه بسیار لذت بخش است و تقریبا  کسی را نمی توان یافت که طرفدار بوی نان داغ و تازه نباشد، پخت نان هم عملی بسیارهیجان انگیزاست. پخت نان در خانه، به جز اینکه اعضای خانواده را با مراحل آماده سازی نان آشنا می کند، باعث می شود بیش از پیش قدر این ماده ارزشمند را بدانند و آن را درست مصرف کنند.

اگر پخت نان را عملی دشوار و پیچیده می دانید، شاید پخت نان موز (banana bread) گزینه ای مناسب برای تجربه کردن تهیه نان خانگی باشد چون علاوه بر اینکه مراحل تهیه دشواری ندارد به ابزار خاصی هم برای تهیه اش نیاز نیست.

نان موز و گردو

نان موز گردویی که قصد داریم در این مطلب شما را با روش تهیه آن آشنا کنیم، نانی است سرشار از پتاسیم، منیزیم و فسفر، که  با وجود این، نان موز گردویی ، می تواند برای کسانی که در سنین رشد هستند به خصوص کودکان، جایگزینی سالم برای بسیاری از تنقلات بی کیفیت و فاقد ارزش غذایی باشد.

 اگر قرار است نان موز گردویی جایگاهی در رژیم غذایی ما به ویژه کودکان داشته باشد پس بهتر این است این نان خوشمزه در خانه و با مواد با کیفیت بالا تهیه شود تا خیالمان راحت باشد نانی مصرف می کنیم که فاقد هرگونه ماده افزودنی و نگهدارنده است.

طرز تهیه نان موز گردویی

مرحله اول:

3-4عدد موز را له کنید تا به شکل پوره درآید.

نان موز و گردو 1

مرحله دوم:

آرد، نمک، بیکینگ پودر و دارچین را با هم مخلوط و در کاسه ای بزرگ الک کنید.

مرحله سوم:

 کره نرم شده و شکر را با همزن برقی مخلوط کنید تا به شکل خرده نان درآید، سپس تخم مرغ زده شده ( در حدی که لختگی سفیده از بین رود) و گردو را اضافه کنید. مواد را هم بزنید تا یکدست شود.

مرحله چهارم:

ترکیب مواد تخم مرغی را به کاسه حاوی آرد منتقل کنید و با لیسک به خوبی مخلوط کنید.

مرحله پنجم:

خمیر نان موز گردویی را به طور مساوی در دو قالب لوف (قالب نان تست) 23 در 13 بریزید. سطح خمیر نان را صاف کنید.

نان موز گردو

مرحله ششم:

قالب ها را در فر از قبل گرم شده با دمای 175 درجه سانتی گراد به مدت 70 – 60 دقیقه قرار دهید تا نان مو ز به خوبی بپزد. نشانه خوب پخته شدن نان موز گردویی این است که وقتی یک چاقو یا خلال دندان را از وسط در نان فرو ببرید کاملا تمیز خارج شود و خمیری به آن نچسبد.

بعد از پخت نان موز گردویی ، اجازه دهید نان به مدت 10 دقیقه در قالب خنک شود. سپس نان را روی سینی مشبک بگذارید تا خنک شود. نان موز گردویی خنک شده را در فویل بپیچید تا رطوبت نان حفظ شود، آن را در یخچال قرار دهید. بهتر است نیم ساعت قبل از سرو، نان موز گردویی را از یخچال خارج کنید.

نان موز و گردو دارچینی

نکات:

1 –  برای جلوگیری از چسبیدن نان به قالب، قالب نان را ابتدا کمی چرب کنید. یک مشت آرد در قالب بریزید، آرد را در قالب بگردانید تا کف و دیواره  به آرد آغشته شود در انتها آرد اضافه را از خارج کنید.

2 – کره، تخم مرغ و باقی مواد سرد را نیم ساعت قبل از شروع به کار از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسد.

3 – به جای کره می توان از هر روغنی استفاده کرد.

4 - اگر مایل هستید نان موز گردویی شکلاتی داشته باشید، 2 قاشق غذاخوری پودر کاکائو به مواد خشک بیافزایید. در این صورت باید به همان میزان از مقدار آرد کم کنید.

5 – می توانید مواد اولیه را نصف کنید تا یک قالب نان موز گردویی بپزید. همچنین می توان تمام مواد را در یک قالب بزرگتر ریخت( در این صورت زمان پخت را افزایش دهید)

همراهان عزیز خوشحال می شویم نان موز گردویی را با دستور ایران کوک تهیه کنید و عکس آن را در صفحه اجتماعی  اینستاگرام با هشتگ نان - موز - گردو یی_ایران_کوک به اشتراک بگذارید.