نان سیر (garlic bread) یکی از پر طرفدارترین و  لذیذترین غذاهای فوری یا فست فود است که روش تهیه ساده ای دارد و امروزه در لیست غذایی بیشتر رستوران و غذاخوری ها به عنوان پیش غذا قرار دارد . تهیه نان سیر بسیار ساده اما متنوع است و هر کس به شیوه ای و با استفاده از مواد مختلف متناسب با ذائقه اش می تواند نوعی از آن را تهیه کند. اما رایج ترین شکل آن که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد ، به نان سیر ایتالیایی شهرت دارد، یعنی تکه ای نان باگت آغشته به روغن زیتون و سیر، که  برای متنوع  کردن طعم و مزه اش انواع ادویه، سبزیجات تازه و خشک و ... را در تهیه آن به کار می برند .

نان سیر خانگی

 همانطور که گفتیم و حتما می دانید و دیده اید این نان به شیوه های مختلف و نیز در شکل های گوناگون تهیه می شود؛ برای مثال هرچند نان سیر در رده پیش غذا یا فینگر فودهای آسان و فوری قرار دارد ولی انواعی از آن مراحل تهیه زمان بری دارد، مانند آنچه در تهیه نان سیر هندی می بینیم؛ همچنین اگر بخواهیم از نوعی دیگر نام ببریم باید به نوع پیتزایی اش اشاره کنیم که در سال های اخیر بسیار مورد پسند واقع شده و تعداد طرفدارانش رو به افزایش است .

نان سیر پیتزایی چیست؟ دربسیاری از  رستوران ها نان سیر به شکل مرسوم آن سرو می شود و روش تهیه آن تفاوتی با نوع خانگی اش ندارد اما هستند رستوران هایی که نان سیر را به شکل پیتزا یعنی با خمیر پیتزا، و در تنور طبخ می کنند که این نوع دارای طعمی خاص و بسیار لذیذ است.

نان سیر پیتزایی

اما در بین انواع نان سیرِ ایتالیایی ، نان سیر پنیری یکی از محبوب ترین ها است که با انواع پنیر چون پنیر موزارلا، چدار، فتا و .. می توان آن را درست کرد ، در این دستور قصد بر آن است شما عزیزان را با روش تهیه نان سیرِ ساده و پنیری خانگی در فر آشنا کنیم؛ خوب است بدانید با انواع سس از جمله سس تارتار، سس گوجه و یا با انواع دیپ می توانید این نان را سرو کنید ؛ لازم به ذکر است هرچند نان  سیر جزو پیش غذاهای ساده است  ولی به دلیل چرب و پرکالری بودن می توان آن را به عنوان غذایی کامل در یکی از وعده های غذایی اصلی استفاده کرد.

نان سیر ساده

طرز تهیه نان سیر

 

مرحله اول:

برای تهیه این پیش غذا محدودیتی در انتخاب نان نیست و هر نوع نانی را می توان مورد استفاده قرار داد (نان باگت، نان تست، نان سبوس دار، نان همبرگری و...)

نان ها را به شکل دلخواه برش بزنید و آماده کنید. یک حبه سیر را به دو نیم کنید و سیر را از سمت برش خورده روی نان ها به خوبی ماساژ دهید تا نان طعم دار شود.

نان سیر.

مرحله دوم:

روغن زیتون را در ظرفی مناسب بریزید. سیر له شده را همراه  نمک، فلفل و آویشن به روغن زیتون اضافه کنید.

مرحله سوم:

به وسیله برس، نان را به مایه آماده شده آغشته کنید، کمی صبر کنید پس از چند دقیقه دوباره این کار را تکرار کنید تا این ترکیب به خوبی به خورد نان رود، به این صورت نان سیر خوشمزه  تری خواهید داشت.

مرحله چهارم:

نان های آغشته به سیر و روغن زیتون  را در سینی فری که کف آن را با کاغذ روغنی پوشانده اید، بچینید و به مدت 15 دقیقه در فر گرم شده با دمای 170 درجه سانتی گراد قرار دهید تا به خوبی تست شود در انتهای کار می توانید گریل را روشن کنید تا روی آن به خوبی برشته و طلایی شود.

نان سیر پنیری:

برای داشتن نان سیر دار پنیری پس از چیدن نان ها در سینی فر، مقداری از هر نوع پنیر رنده شده ای که دوست دارید روی نان سیر بریزید و بعد در فر قرار دهید.

می توانید روی پنیر کمی کره ذوب شده و یا از همان ترکیب روغن زیتون و سیر بریزید و بعد در فر قرار دهید.

پس از تست شدن نان سیر و ذوب شدن پنیر، گریل را روشن کنید تا روی پنیر سرخ شود.

نان سیر پنیری

نکات:

- همانطور که پیشتر گفته شد می توانید در نان سیر از انواع سبزی خرد شده تازه یا سبزی خشک استفاده کنید. به این صورت که در مرحله دوم  سبزی را نیز همراه سایر مواد به روغن زیتون اضافه کنید و بعد آن را روی نان بمالید. و یا حتی می توانید قبل از گذاشتن نان سیر در فر سطح نان را با سبزی بپوشانید که در این بین می توان از نان سیر و جعفری به عنوان نوعی پر طرفدار نام برد.

- نان سیر را بدون فر یعنی روی اجاق گاز هم می توان تهیه کرد پس اگر فر در دسترس نبود از این شیوه استفاده کنید.

- برای تزیین این پیش غذا از قارچ، زیتون، ذرت، انواع فلفل و .. می توان استفاده کرد و همچنین این نان خوشمزه در کنار انواع غذاهای سرخ شده، فست فود، سالاد(به خصوص سالاد سزار )، پاستا و ... کاربرد دارد.

- این نان سیر دار خوشمزه را حتی به شکل " اسنک " در ساندویچ ساز می توان آماده کرد.

-به جای روغن زیتون می توانید به همان میزان از کره ذوب شده استقاده کنید.

همراهان عزیز خوشحال می شویم نان سیر را با دستور ایران کوک تهیه کنید و عکس آن را در صفحه اجتماعی  اینستاگرام با هشتگ نان–سیر_ایران_کوک به اشتراک بگذارید.