هرچند میتوانید به راحتی نان همبرگر را از بیرون خریداری کنید، نان همبرگر خانگی مزه دیگری دارد و در ضمن به این ترتیب از کیفیت مواد اولیه مطمئن هستید چون خودتان مواد را تهیه میکنید. بدون شک، خوردن یک نان همبرگر خانگی تازه همراه با همبرگر دست ساز با کیفیت با هیچ همبرگری که از بیرون بخرید قابل مقایسه نیست. پس اگر میخواهید یک برگر فوق العاده را تجربه کنید و در ضمن به سلامتی خانواده تان اهمیت میدهید این دستور تهیه را دنبال کنید.

نان همبرگر با نان فانتزی معمولی کمی تفاوت دارد. در تهیه این نان همبرگر خانگی از تخم مرغ، شکر و کره استفاده میشود. بنابراین نان همبرگر غنی شده است و طعم خیلی خوبی پیدا میکند. در اینجا از آرد سفید استفاده شده اما شما میتوانید بخشی از آرد یا همه آن را با آرد سبوسدار جایگزین کنید.

طرز تهیه نان همبرگر:

مرحله اول:

اول از همه خمیرمایه را همراه با کمی آرد (حدود نصف پیمانه) داخل کاسه بزرگی بریزید. آب گرم را به آن اضافه کنید و بگذارید خمیرمایه عمل بیاید. مخلوط باید شروع به کف کردن کند. این مرحله 10-15 دقیقه طول میکشد.

عمل آمدن مخمر نان همبرگر

مرحله دوم:

حال، کره ذوب شده، تخم مرغ، شکر و نمک را به مخلوط حاوی خمیرمایه اضافه کنید و مخلوط نمایید. آرد باقی مانده را هم اضافه کنید و با سری خمیرزن همزن یا با دست خوب ورز بدهید تا خمیر یکدست و کشسان شود.

ورز دادن خمیر نان همبرگر

مرحله سوم:

خمیر را یکجا جمع کنید و به شکل یک توپ بزرگ در بیاورید. روی خمیر و کف یک کاسه را با کمی روغن چرب کنید و خمیر را در کاسه قرار دهید. بگذارید خمیر دو ساعت بماند و ور بیاید.

توپ کردن خمیر نان همبرگر

مرحله چهارم:

بعد از دو ساعت که حجم خمیر زیاد شد، آن را به شکل یک لوله دراز در بیاورید. برای داشتن نان همبرگر بزرگ، خمیر را به 8 تکه مساوی تقسیم کنید و برای داشتن نان همبرگر کوچک آن را 12 یا 14 قسمت کنید.

خمیر نان همبرگر بعد از ور آمدن

مرحله پنجم:

کف یک سینی فر بزرگ کاغذ روغنی بکشید. هر تکه از خمیر را با دست چانه کنید و چانه ها را با فاصله یکی دو سانتی روی سینی فر بچینید. 1 ساعت دیگر صبر کنید تا حجم خمیر دو برابر شود و کم کم شبیه به نان همبرگر دلخواه شما بشود.

 چانه خمیر نان همبرگر

مرحله ششم:

فر را با دمای 190 درجه سانتیگراد روشن کنید و بگذارید گرم شود. وقتی چانه های خمیر آماده شدند، 1 عدد تخم مرغ یا زرده تخم مرغ را به همراه شیر در کاسه کوچکی با چنگال بزنید. به آرامی تخم مرغ زده شده را روی خمیر بمالید (مراقب باشید شکل خمیر را به هم نزنید). بلافاصله کنجد را روی نان بپاشید.

چانه نان همبرگر ور آمده

مرحله هفتم:

15-17 دقیقه در فر بپزید تا نان همبرگر شما طلایی رنگ و آماده شود. این نان ها تا دو روز کیفیت خود را در دمای اتاق حفظ میکنند. اما اگر میل دارید بیشتر از دو روز آنها را نگه دارید، نان را فریز کنید.

نان همبرگر خانگی آماده

نکته ها:

1- خمیر در هر دمایی ور می آید اما بهترین دما 37 درجه سانتیگراد است. میتوانید فر را روشن کنید تا گرم شود. سپس آن را خاموش کنید. اگر فر بیش از حد گرم شد، در فر را مدتی باز بگذارید تا کمی خنک شود. خمیر را در فر قرار دهید تا حجیم شود.

2- به جای کنجد میتوانید از تخم آفتابگردان یا مغزهای دیگر هم استفاده کنید.

3- موقع سرو همبرگر هم میتوانید نان را چند دقیقه در فر قرار دهید تا نان شما داغ باشد.

4- هنگام درست کردن خمیر وقتی خمیر به دست می چسبد دست ها را بشویید تا با اضافه کردن آرد بیشتر سبب سنگین شدن خمیر و سفت شدن نان نشوید. در مراحل اول مخلوط کردن ارد از قاشق استفاده کنید و در مراحل آخر خمیر را با دست ورز دهید.

5- کالری و ارزش غذایی گفته شده در بالا، مربوط به یک عدد نان همبرگر بزرگ است.