هر سال با شروع فصل پخت مربا یعنی فصل تابستان کسانی که علاقه به تهیه مربای خانگی دارن هر از گاه دست به کار می شن تا نوعی از مربای تابستانه رو تهیه کنن که هر کدوم طعم و مزه دلچسب و خوشمزه ای دارن. مرباهایی که در فصل تابستان می تونیم درست کنیم بسیار متنوع هستن که از بین اونها می تونیم به مربای آلبالو، مربای پوست هندوانه، مربای توت فرنگی، مربای گل محمدی، مربای هلو، مربای گیلاس (cherry jam) و .. اشاره کنیم که بیشتر با اسمشون آشنا هستیم.

مربا گیلاس

مربای گیلاس یکی ار مرباهای محبوب و دوست داشتنی است که علاوه بر سرو در وعده صبحانه می تونیم دسر و شیرینی های خوشمزه باهاش تهیه کنیم و یا اینکه برای تزیینشون مربای گیلاس خوشمزه رو به کار ببریم.

دسر با گیلاس

حالا در ادامه می خوام روش تهیه مربای گیلاس خونگی رو بهتون آموزش بدم که اگر فوت و فن تهیه مربای گیلاس رو به خوبی رعایت کنید مربای خوشمزه و بی عیب و نقصی رو می تونید سرو کنید و از خوردنش لذت ببرید.

طرز تهیه مربای گیلاس

 

مرحله اول:

گیلاس را بشویید و هسته آن را با استفاده از وسیله ای خارج کنید. سعی کنید این کار را به طوری انجام دهید که گیلاس له نشو(وسایل پیشنهادی برای خارج کردن هسته می تواند نی، ماسوره ساده قنادی، دسته قاشقی کوچک و .. باشد)

مربا با گیلاس

مربای خوشمزه

مرحله دوم:

گیلاس را در قابلمه مناسب و نسبتا بزرگی با توجه به حجم گیلاس بریزید و لابه لای آن شکر بریزید. گیلاس را در یخچال قرار دهید تا بین 12 تا 24 ساعت استراحت کند و آب بیاندازد.

تهیه مربا گیلاس

مرحله سوم:

گیلاس را پس از استراحت روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید .

مرحله چهارم:

کف سفید ایجاد شده بر روی مربای گیلاس را به وسیله کفگیر یا قاشق از مربا جدا کنید (گرفتن کف مربا باعث شفاف شدن مربا خواهد شد).

مربا با گیلاس

مرحله پنجم:

مربا باید به اندازه ای بجوشد تا قوام مناسب آن بدست آید و برای اینکه بدانید قوام مناسب برای مربای گیلاس چگونه است بهتر است مقداری از شهد مربا را در آب سرد بریزید اگر به گونه ای بود که به راحتی در آب حل نشد و کمی حالت سفت و منسجم به خود گرفت نشانه قوام مناسب است.

مربا گیلاس

مرحله ششم:

مربا را پس از قوام آمدن از روی حرارت بر دارید و وانیل و آب لیمو را اضافه کنید. پس از خنک شدن مربا را داخل ظرف شیشه ای در دار بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

 مربا خوشرنگ

نکات کلیدی تهیه مربای گیلاس

-اگر پس از امتحان قوام مربا حس کردید شهد بیش از حد سفت است این نشانه زیاد بودن شکر مربا است وباعث شکرک زدن خواهد شد پس آن را به وسیله مقدار کمی آب جوش رقیق کنید و حتما به آن چند قطره آب لیمو یا مقداری جوهر لیمو بیافزایید تا شکرک نزند.

-هیچ گاه شکرک های دور ظرف را با مربا مخلوط نکنید که باعث شکرک زدن می شود و اگر می خواهید دور ظرف تمیز باشد و احیانا شکر دور ظرف نسوزد آن را به وسیله قلم مویی مرطوب از ظرف جدا کنید.

-استفاده از شکر برای تهیه مربا بهتر از قند است چراکه قند مربا را کدر و تیره می کند.

همراهان عزیز خوشحال می شویم مربای گیلاس را با دستور ایران کوک تهیه کنید و عکس آن را در صفحه اجتماعی اینستاگرام با هشتگ آشپزی_ایران_کوک به اشتراک بگذارید.