مربا بدون شک یکی از جذاب ترین بخش های میز صبحانه است. مربای گل محمدی هم نوعی مربای تبریزی خوشمزه است که باید حداقل یک بار آن را امتحان کنید.

و اگر امتحانش کرده باشید میدانید که چه طعم و عطر دل انگیزی دارد. طرز تهیه مربای گل محمدی را در ادامه برای شما توضیح میدهیم.

حتما برای تهیه مربای گل محمدی از گلبرگ های گلی که رنگ صورتی دارند استفاده کنید چون گلبرگ های رز قرمز تلخ و مسهل هستند. اگر گلبرگ ها درشت هستند میتوانید قبل از شروع به تهیه مربا با یک قیچی آنها را خرد کنید.

گلبرگ گل محمدی مربا

طرز تهیه مربای گل محمدی خانگی

مرحله اول:

ابتدا گلبرگ های گل رز صورتی را تمیز کنید (فقط بخش صورتی گل باقی بماند)، گلبرگ ها را داخل ماهیتابه ای بریزید و روی حرارت کم قرار دهید و چند دقیقه تفت دهید تا کمی ترد شود سپس از روی حرارت بردارید و کناری قرار دهید تا خنک شود.

پس از خنک شدن با دست گل ها را کمی خرد کنید.

مربای گل رز

مرحله دوم:

گلبرگ ها را داخل کاسه ای بریزید و  یک لیوان آب جوش اضافه کنید و مخلوط کنید سپس روی کاسه را با بشقابی بپوشانید و کناری قرار دهید (این کار برای بیرون کشیدن عطر گل است).

مربای گل رز

مرحله سوم:

شکر را با 1 لیوان آب جوش و آبیلمو مخلوط کنید و داخل قابلمه بریزید. قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا مخلوط آب و شکر بجوشد و غلیظ شود.

(برای اینکه بفهمید چه زمانی شیره مربا غلیظ شده است باید مقداری از شیره را با قاشق بردارید و داخل یخچال قرار دهید تا سرد شود سپس چک کنید. اگر شیره غلظتی مانند عسل داشت یعنی آماده است).

مرحله چهارم:

پس از اینکه شیره به غلظت لازم رسید گلبرگ ها را اضافه کنید و 5 دقیقه اجازه دهید داخل شیره بجوشد سپس از روی حرارت بردارید و روی آن را بپوشانید تا خنک شود.

پس از سرد شدن مربا را داخل شیشه تمیز بریزید (دقت کنید که گلبرگ ها بیش از 5 دقیقه نجوشند تا مربا تلخ نشود).

مربای گل رز

نکات کلیدی تهیه مربا گل محمدی:

- برای خوش رنگ شدن مربا، بعد از پخت بلافاصله قابلمه را در ظرف بزرگی از آب و یخ قرار دهید. این شوک و تغییر دمای ناگهانی باعث بیرون آمدن رنگ گل میشود.

- اگر عطر مربا بیشتر از رنگ مربا برایتان اهمیت دارد میتوانید در آخر دمکنی بگذارید و اجازه بدهید عطر گل از آن خارج شود. در این صورت میتوانید مقداری گردوی خرد شده هم اضافه کنید.

- بعضی ها برای خوش عطر شدن از مقداری گلاب در این مربا استفاده میکنند.

- گل های آذربایجان تلخ نیستند و برای تهیه مربا گل محمدی مناسب ترند. برای تست میتوانید چند تا از گلبرگ ها را قبل از خرید زیر دندان امتحان کنید که تلخ نباشد.