کمپوت، نوعی دسر یا خوراک شیرین است که برای درست کردنش، میوه‌های درسته یا خرد شده را با شکر می‌پزند. کمپوت میوه برای اولین بار در فرانسه طی قرن هفدهم ابداع شد و به تدریج در همه دنیا مورد استقبال قرار گرفت. تهیه کمپوت بهترین روش برای استفاده از میوه‌های اضافی و جلوگیری از خراب شدن آن‌هاست. گلابی از جمله میوه‌هایی است که کمپوتش از خودش نیز خوشمزه‌تر است و گزینه‌ای عالی برای درست کردن کمپوت است.

با درست کردن کمپوت گلابی در همه طول سال می‌توانید این میوه خوشمزه را بخورید و از خواص زیادش برای سلامتی برخوردار شوید. بیشتر خواص میوه تازه گلابی در کمپوت آن نیز موجود است و ویتامین‎‌ها و مواد مغذی گلابی طی درست کردن کمپوت، باقی می‌مانند. گلابی و کمپوت گلابی دارای مقدار زیادی فیبر است و خوردنش باعث بهبود هضم غذا و عملکرد دستگاه گوارش می‌شود. از طرف دیگر گلابی میوه‌ای آب‌دار و سرشار از ویتامین ث است و به همین دلیل به شادابی و طراوت پوست کمک زیادی می‌کند. تنظیم سطح کلسترول خون، پیشگیری از سرطان‌ها، تقویت سیستم ایمنی و برطرف کردن مشکلات تنفسی از جمله دیگر خواص گلابی هستند.

طرز تهیه کمپوت گلابی

مرحله اول

گلابی‌ها را بشویید و پوست بگیرید، اما دم آن‌ها را جدا نکنید. از قبل درون کاسه‌ای مقداری آب سرد را با کمی سرکه مخلوط کنید و برای سفید ماندن گلابی پس از پوست کندن، آن را بلافاصله در کاسه بیندازید

مربای گلابی

 

مرحله دوم

داخل یک قابلمه 4 لیوان آب را با شکر و آبلیمو مخلوط کنید و روی حرارت بگذارید تا به جوش بیاید. بعد از جوش آمدن شربت، گلابی‌ها را از مخلوط آب و سرکه بیرون بیاورید و داخل قابلمه حاوی شربت قرار دهید تا بپزند.

حدود 15 تا 20 دقیقه برای پختن گلابی‌ها کافی است. پختن زیاد گلابی‌ها باعث می‌شود شکل‌شان را از دست بدهند.

مرحله سوم

پس از این‌که گلابی‌ها پختند و نرم شدند، قابلمه را از روی حرارت بردارید و بگذارید خنک شوند. کمپوت خنک‌شده را در یخچال قرار دهید تا کاملا سرد شوند و بعد در ظرف‌های شیشه‌ای بریزید.

نکات طلایی در تهیه کمپوت گلابی

- بهتر است به جای آبلیمو از 1 قاشق پوست لیموترش رنده‌شده استفاده کنید.

- در صورت تمایل می‌توانید پیش از پختن گلابی‌ها، آن‌ها را به 4 قسمت برش بزنید.

- ظروفی که برای پختن و نگهداری کمپوت گلابی استفاده می‌کنید باید کاملا تمیز و فاقد هر گونه آلودگی باشند. بهتر است ظروف شیشه‌ای و درشان را که برای نگهداری کمپوت استفاده می‌کنید از قبل مدتی در آب جوش بجوشانید و بعد از خارج کردن‌شان از آب جوش، کاملا خشک کنید.

- اگر می‌خواهید شربت کمپوت‌تان غلیظ‌تر باشد، گلابی‌ها را بعد از پخته شدن از قابلمه خارج کنید و بگذارید شربت بیشتر بجوشد.

- میزان شکر این کمپوت را می‌توانید براساس ذائقه‌تان کم و زیاد کنید.

سخن آخر

گلابی، میوه‌ای خوشمزه و مقوی است که فصل کوتاهی دارد. اگر دوست دارید در تمام طول سال از لذت خوردن این میوه خوشمزه و خواص آن بهره‌مند شوید، می‌توانید کمپوت گلابی درست کنید و برای مدتی طولانی نگهداری کنید.

برای درست کردن کمپوت این میوه باید ابتدا گلابی‌ها را پوست بگیرید و در مخلوطی از آب سرد و سرکه بیندازید. سپس، 4 لیوان آب را با شکر و آبلیمو مخلوط کنید و روی حرارت بگذارید. بعد از این‌که شربت شروع به جوشیدن کرد، گلابی‌ها را به آن اضافه کنید تا بپزند. در آخر نیز اجازه دهید کمپوت گلابی خنک شود و برای مدتی، آن را در یخچال قرار دهید.