از بین مرباهایی که می توان در فصل پاییز آن را تهیه کرد می تونیم به مربای بالنگ شیشه ای خوشگل و خوشمزه اشاره کنیم که خیلی طرفدار داره و تقریبا هر کسی با دیدن ظاهرش ترغیب می شه حتما امتحانش کنه و یا اینکه مقداری از این مربای پاییزه رو بپزه و در یخچال نگهداری کنه.

مربا بالنگ طرح گل

مربای بالنگ همونطور که از اسمش مشخصه با میوه بالنگ یا همون ترنج تهیه می شه که بهترین نوع میوه بالنگ در شهر جهرم پرورش داده می شه و برای تهیه مربا بسیار مناسب و کاربردیه و ما ایرانی ها این میوه رو بیشتر به صورت مربا سرو می کنیم.

با توجه به خواص بی شماری که میوه بالنگ داره امروز قصد دارم روش تهیه مربای بالنگ خونگی رو آموزش بدم و امیدوارم تهیه کنید و از خوردنش لذت کافی ببرید.

طرز تهیه مربا بالنگ

مرحله اول:

بالنگ را بشویید و قسمت رنگی روی پوست آن را  با پوست کن یا چاقو بگیرید.

گرفتن پوست بالنگ

مرحله دوم:

پس از پوست کندن، بالنگ را از وسط دو نیم کنید و بخش آبدار و میانی آن را جدا کنید.

بالنگ

مرحله سوم:

قسمت پنبه ای بالنگ را به اندازه دلخواه برش بزنید.

برش زدن بالنگ

مرحله چهارم:

بالنگ برش زده را در آب سرد به مدت یک ساعتت خیس کنید و بعد از آبکش کردنش آن را در محلول آب و آهک بریزید تا به مدت  ساعت در این محلول استراحت کند(با این کار مربای بالنگ شما ترد و شکننده خواهد شد)

روش تهیه آب آهک به این صورت است که باید آهک و آب را به خوبی مخلوط کرد و پس از ته نشین شدن آهک، آن را از صافی رد کرد و بالنگ را در آب آهک صاف شده ریخت.

مرحله پنجم:

بالنگ را پس از  ساعت 24 ساعت آبکشی کنید و در این مرحله باید تلخی آن را بگیرید یعنی سه تا چهار بار بالنگ را به مدت ده دقیقه در آب بجوشانید و هربار پس از ده دقیقه برای شوک دادن بالنگ ها را در ظرف حاوی آب یخ بریزید .

مرحله ششم:

شکر را با آب مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید تا شکر در آب کاملا حل شود. شهد را کنار بگذارید تا خنک شود.

مرحله هفتم:

بالنگ های تلخی گرفته را در ظرف شهد برزید و آن را روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید و به غلظت مناسب برسد (غلظت مربای بالنگ باید بطوری باشد که اگر مقداری از شهد را درون آب سرد بریزیم به راحتی در آب حل نشود و نیز در اثر سرمای آب کاملا سفت نشود)

مربا بالنگ

مرحله هشتم:

پس از برداشتن مربا از روی حرارت، آبلیمو را اضافه کنید و مربا را پس از خنک شدن در ظرف مناسب بریزید و در یخچال قرار دهید.

مربا بالنگ خوشمزه

نکات کلیدی تهیه مربای بالنگ

-برای جلوگیری از شکرک زدن مربای بالنگ هم می توان آبلیمو اضافه کرد و هم می توان آب بخش میانی بالنگ را از طریق رد کردن از صافی گرفت و بعد به مربا افزود.

-بهتر است شکرک های دور ظرف را با مربا مخلوط نکنید چرا که احتمال شکرک زدن را افزایش می دهد.

- میتوانید پوست بالنگ را به شکل نوار باریکی برش بزنید. سپس آن را به شکل گل رز در بیاورید و با خلال دندان فیکس کنید. با انجام بقیه مراحل به همان نحوی که گفته شد، مربای بالنگ با طرح گل درست کنید.

مربا بالنگ گل

همراهان عزیز خوشحال می شویم مربای بالنگ را با دستور ایران کوک تهیه کنید و عکس آن را در صفحه اجتماعی اینستاگرام با هشتگ آشپزی_ایران_کوک به اشتراک بگذارید.