مربای انجیر شاید به اندازه مربای به، هویج و آلبالو رایج نباشد اما چیزی از طعم و رنگ کم ندارد. انجیرهای کوچک سبز رنگ برای تهیه مربا عالی هستند. البته از انجیر سیاه هم میتوان برای تهیه مربا استفاده کرد اما در این صورت مربای انجیر طلایی رنگ نخواهید داشت و بیشتر رنگ مربا به سمت قهوه ای و قرمز میرود. جذابیت ویژه ای که مربا انجیر دارد این هست که طی پختش انجیرها از شهد مربا پر میشوند. واقعاً فوق العاده هست طعمش.

انجیرهای سبز یا زرد کوچک برای تهیه مربا انجیر عالی هستند. فقط توجه داشته باشید دم انجیرها را جدا نکنید یا در صورت کوتاه کردن از ته کوتاه نکنید چون با این کار مربای شما شفاف نخواهد شد. در ادامه طرز تهیه مربای انجیر خوش رنگ و خوشمزه را به صورت مرحله به مرحله با عکس میبینید.

 مربای انجیر سیاه

طرز تهیه مربای انجیر

مرحله اول:

درون قابلمه بزرگی شکر و آب را بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید و غلیظ شود سپس انجیرها را به این شیره اضافه نمائید.

تهیه مربا با انجیر

مرحله دوم:

حدود 15 تا 30 دقیقه با حرارت ملایم اجازه دهید مربا بجوشد و انجیرها نرم شوند سپس گلاب و آبلیمو را اضافه کنید.

پخت مربای انجیر

مرحله سوم:

5 دقیقه دیگر بجوشانید سپس در صورت تمایل زعفران دم کرده را بریزید و از روی حرارت بردارید و درون ظرف بریزید و داخل یخچال قرار دهید تا مربای انجیر خنک شود.

 طرز تهیه مربای انجیر

نکته های کلیدی تهیه مربای انجیر:

- بهتر است برای تهیه مربا از انجیری استفاده کنید که زیاد بزرگ نباشد، همچنین انجیر زیاد نرم یا زیاد سفت نباشد.

- انجیر سبز برای تهیه مربا مناسب تر از انجیر سیاه میباشد.

- در زمان پخت حرارت را ملایم کنید تا مربا سرریز نشود. - اگر در مدت زمان پخت دانه های انجیر وارد شیره شد میتوانید پس از پخت انجیرها را خارج کنید و شیره را صاف کنید سپس انجیرها را درون شیره صاف شده قرار دهید اما اگر برایتان فرقی ندارد به همان صورت سرو کنید.