لازانیا که در بین ایرانی ها هم بسیار شناخته شده است و طرفداران بسیار دارد در اصل نوعی غذای ایتالیایی است شامل سه لایه لازانیای چیده شده در ظرف با انواع مواد میانی و سس مخصوص لازانیا، به طور معمول طبخ آن در فر صورت می گیرد اما با وجود این، محدودیتی برای شیوه پخت آن نیست و می توان لازانیا در مایکروفر (مایکروویو) ، لازانیا در ماهیتابه ، لازانیا در قابلمه و ... نیز تهیه کرد. لازانیا انواع گوناگونی دارد. برای تهیه لازانیای خوشمزه در مایکروویو یا به هر وسیله دیگر از هر ماده غذایی می توانید استفاده کنید، حتما لازانیا با گوشت چرخکرده، لازانیا با مرغ، لازانیا آلفردو،  لازانیا با سبزیجات و حتی لازانیا با ترکیب مواد گوشتی و سبزیجات مانند لازانیا با گوشت و بادمجان را شنیده و نوش جان کرده اید پس در تهیه لازانیا دست ما کاملا باز است.

مواد لازانیا در مایکروفر

این روزها لازانیا در میز یا سفره غذا در مجالس و میهمانی ها به راحتی جایگاه خود را باز کرده است و با کمی ذوق و سلیقه می توان لازانیا مجلسی را به شکل های مختلف تهیه کرد برای مثال لازانیا در ظرف تک نفره، لازانیا رولی ، لازانیا آشیانه ای و .... تهیه کرد که آن را نوعی فینگر فود نیز به حساب می آورند.

در این متن با فوت و فن تهیه لازانیا با گوشت چرخکرده در مایکروفر آشنا می شوید.

لازانیا در مایکروفر مجلسی

 

طرز تهیه لازانیا در مایکروفر

مرحله اول:

ابتدا لازم است مایه لازانیا را آماده کنید. مایه لازانیا با مایکروفر تفاوتی با مایه ماکارونی، لازانیا در فر یا لازانیا روی اجاق ندارد و شما از هر ماده غذایی دیگر می توانید درآن استفاده نمایید. اول پیاز را نگینی خرد کنید و با روغن تفت دهید تا زمانی که کاملا سبک شود، سپس گوشت چرخ شده را اضافه کنید و تفت دهید تا تغییر رنگ دهد. گوشت که تفت داده شد، فلفل دلمه، ادویه و رب را نیز بیافزایید و اجازه دهید گوشت و پیاز همراه آن ها کمی سرخ شود. گوشت که به خوبی سرخ شد قارچ را اضافه کنید در ظرف را بگذارید تا خوب بپزد و آبش کشیده شود.

مایه آماده شده را کنار بگذارید تا کمی خنک شود.

لازانیا در مایکروفر ..

مرحله دوم:

دو سوم از ظرف مخصوصی را که قابلیت قرار گرفتن در مایکروفر دارد را با آب پر کنید. در مایکروفر قرار دهید تا به جوش آید. بعد از به جوش آمدن آب کمی روغن مایع، نمک، آویشن در آب بریزید. لازانیا ها را دانه دانه داخل آب جوش قرار دهید. به مدت 6 دقیقه با قدرت 100% در دستگاه قرار دهید تا لازانیا مغز پخت شود.

مرحله سوم:

لازانیاهای نیم پز را آبکش کنید و روی آن آب سرد بگیرید تا به هم نچسبند. (برای راحتی کار و جلوگیری از پاره شدن لازانیا که گاهی پیش می آید لازانیاها را که آبکش کردید در طرفی حاوی مقداری آب سرد قرار دهید)

تهیه لازانیا در مایکروفر

مرحله چهارم:

دقت داشته باشید برای لازانیا در مایکروفر ظرف مناسبی انتخاب کنید (می دانید که هر ظرفی قابل قرار گرفتن در مایکروفر نیست).

کف ظرف را کمی چرب کنید. یک لایه لازانیا بچینید تا کاملا کف را بپوشاند روی آن مقداری پنیر بریزید و مقداری از مایه لازانیا را با قاشق روی آن پخش کنید و روی مایه باز کمی پنیر بریزید و به همین ترتیب لایه های بعدی را بچینید. (مقدار مناسبی از مایه را در هر لایه، متناسب با ظرف، قرار دهید. اگر مقدار آن زیاد باشد لازانیا خمیر می شود و هنگام سرو غذا به مشکل بر می خورید.)

پخت لازانیا در مایکروفر

مرحله پنجم:

آخرین لایه که چیده شد روی آن را کاملا با پنیر بپوشاید و مقداری آویشن و فلفل بپاشید و ظرف لازانیا را در مایکروفر به مدت 6 یا 8 دقیقه با قدرت 100% قرار دهید.

لازانیا در مایکروفر ساده

نکات کلیدی تهیه لازانیا در مایکروفر

- می دانید که برای فر و مایکروفر نمی توان زمان و درجه چندان دقیق و ثابتی گفت پس شما با توجه به دستگاه مورد استفاده خود در اثر تجربه به این موارد پی خواهید برد و آنچه در این دستور لازانیا در مایکروفر ذکر شد حالت میانگین دارد.

- بعضی افراد لازانیا را در اول کار نیم پز نمی کنند و به صورت خشک در ظرف می چینند اما نیم پخت شدن لازانیا در بهتر شدن طعم و مزه غذا موثر است؛ مخصوصا اگر در آب جوش انواع ادویه هم اضافیه کنید.

-  شما می توانید هنگام چیدن لایه ها از سس بشامل یا سس سفید نسبتاً غلیظ استفاده کنید که در این صورت لازانیا با سس بشامل یا سس سفید خواهید داشت.

- هنگام سرو لازانیا از انواع سس مانند سس گوجه، سس تند، سس سفید و .. می توان استفاده کرد.

- بهتر است لازانیا به صورت خیلی داغ سرو نشود. لازانیا را که از دستگاه خارج کردید اجازه دهید کمی از حرارت بیافتد و بعد برش بزنید و سرو کنید.

همراهان عزیز خوشحال می شویم لازانیا در مایکروفررا با دستور ایران کوک تهیه کنید و عکس آن را در صفحه اجتماعی  اینستاگرام با هشتگ لازانیا-در- مایکروفر_ایران_کوک به اشتراک بگذارید.